$
משפט

ביהמ"ש דחה את בקשתו של עופר מקסימוב לשחרור מוקדם: "לא הוכיח כי לא יסכן את הציבור"

מקסימוב שריצה עד כה 15 שנות מאסר מתוך 18 שנגזרו עליו על חלקו במעילת הענק בבנק למסחר עתר לביהמ"ש, לאחר שבקשתו נדחתה על ידי ועדת השחרורים. השופטים: שחרורו המוקדם "יפגע באופן חמור באמון הציבור במערכת אכיפת החוק"

זוהר שחר לוי 14:1110.04.18
בית המשפט המחוזי מרכז שבלוד קבע היום (ג') כי עופר מקסימוב, המרצה עונש מאסר של 18 שנה על חלקו בפרשת הבנק למסחר לא ישתחרר שחרור מוקדם. בכך נדחתה עתירתו של האסיר להשתחרר שחרור מוקדם.

 

 

מקסימוב יוכל להגיש בקשה נוספת לשחרור מוקדם לוועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר כבר במאי הקרוב, בעוד כחודש.

 

בפסק הדין כתבו השופטים, אברהם טל, שמואל בורנשטיין ודבורה עטר, כי למרות הנתונים החיובים שהציג מקסימוב, הוא לא הוכיח ששחרורו המוקדם לא יסכן את הציבור. "איננו מתעלמים מההליכים הטיפוליים שעבר מקסימוב במהלך מאסרו... כפי שקבעה ועדת השחרורים, בצדק, מקרהו של העותר הוא חמור ובעל נסיבות מיוחדות. בהקשר זה יש להביא בחשבון את התוצאות, שלא ניתן להפריז בחומרתן, שנגרמו ממעשיו, הן בהביאו לקריסת בנק בישראל, והן בהזרמת סכומי כסף עצומים לגורמים עבריינים ולארגוני פשיעה, על כל המשתמע מכך".

 

לפי השופטים, שחרורו המוקדם של מקסימוב, גם אם נמצא קרוב יחסית לתום ריצוי מלא של מאסרו, "יפגע באופן חמור באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובהרתעת הרבים".

 

עוד מציין פסק הדין כי לקוחות הבנק שנפגעו ממעשיו וממעשי אחותו, אתי אלון, פוצו על ההפסדים שנגרמו להם וכי מקסימוב סייע בכך ככל יכולתו "אך מדובר במעט מדי, ובעיקר –מאוחר מדי, ואין בכך כדי להפחית באופן ממשי מחומרת מעשיו".

 

השופטים דחו את טענתו של מקסימוב כי הוועדה הפלתה אותו לעומת אחותו, אלון, ששוחר על תנאי לאחר ריצוי של 14.5 שנות מאסר מתוך ה-17 שנגזרו עליה. "מבלי להקל בחומרת מעשיה", כך לפי פסק הדין, "היא קיימה את דרישותיו של אחיה ממנה, תוך הפעלת מניפולציות מצידו כלפיה, היא לא הייתה בעלת דפוסים עברייניים או מניפולטיביים, כפי שהוא אובחן ולא הייתה מכורה להימורים".

 

מקסימוב פנה לבית המשפט לפני כארבעה חודשים, לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר לא נעתרה לבקשתו להשתחרר שחרור מוקדם.

 

בעתירתו, טען מקסימוב, שריצה כבר 15 שנות מאסר מתוך ה-18 שנגזרו עליו, כי "הציבור הרחב הכיל בנקל את שחרורה של אחותו, אתי אלון, ואם כך הם פני הדברים לגביה, הרי שיש לגזור גזירה שווה בעניינו". באמצעות עו"ד סוזי עוזסיני-ארניה, טען מקסימוב כי לאורך תקופת ריצוי מאסרו התנהגותו הייתה ללא דופי.

 

בתגובה לעתירתו של מקסימוב, הוגשה לבית המשפט עמדתו של היועמ"ש ולפיה הוא מתנגד לשחרורו המוקדם שכן "לא עבר את השינוי הנדרש". לפי עמדתו של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, "התנהגותו הנסתרת של האסיר כפי שהיא עולה ממידע חסוי מצביעה על כך שהוא לא עבר את השינוי הנדרש וכי שהותו בשיקום הפרטני אינו מטה את הכף לשחרור מוקדם".

 

 

מנדלבליט. מקסימוב לא עבר את השינוי הנדרש מנדלבליט. מקסימוב לא עבר את השינוי הנדרש צילום: אי פי איי

 

עוד צוין בעמדה זו כי מקסימוב הוביל לאחת מפרשיות המעילה הגדולות בישראל שמעשיו גרמו לנזק ולסבל עצומים לאנשים רבים והובילו גם לקריסתו של בנק בישראל. מה עוד שחלק ניכר מהכספים של המעילה הגיעו לגורמים עבריינים וארגוני פשיעה עמם בא מקסימוב במגע.

 

 

מקסימוב. לא ישוחרר מוקדם מקסימוב. לא ישוחרר מוקדם

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x