$
משפט

אושר הסדר הנושים של אורן קובי: ישלם 16 מיליון שקל תוך 7 שנים

נשיא המחוזי איתן אורנשטיין אישר לפני זמן קצר את הסדר, שיסיים את הליכי פשיטת הרגל. ההסדר זכה לתמיכת רוב הנושים למול מספר התנגדויות, בהן של בנק לאומי. היקף תביעות החוב שהוגשו נגד החברות בשליטת קובי - 239 מיליון שקל

ענת רואה 14:0208.04.18

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין אישר לפני זמן קצר (א') את הסדר הנושים שהציע לנושיו אורן קובי, בעלי חברת "אדמה". מדובר בהסדר השלישי שקובי, המצוי בכינוס נכסים מאז 2016, מציע לנושיו.

 

 

 

על פי ההסדר, קובי ישלם לנושים 16 מיליון שקל או 50% מהחובות כלפיהם, לפי הגבוה מבין השניים. ההסדר זכה לתמיכת מרבית הנושים, אך היו גם הסתייגויות בהם של בנק לאומי שהפנה לבעייתיות בהתנהלותו של החייב. הכונס הרשמי תמך בהסדר הנושים.

 

המשמעות מבחינת קובי להסדר היא סיום הליכי פשיטת הרגל שנוהלו נגדו מאז מאי 2016 ולרבות האפשרות לצאת לחו"ל בתוך שנה, אם יעמוד בתנאי ההסדר.

ללא הסדר הנושים היה קובי חשוף להמשך ההליכים, הכרזה כפושט רגל לרבות המשמעויות הנלוות לכך ובין היתר צו עיכוב יציאה מהארץ, וכן הליכי חקירות ממושכים וגביית חובות.

 

קובי טען כי הצעתו טובה לנושים, מאחר שהוא מוכן להכיר בחובות של החברות אדמה, טרה, בטוחה, מדיה וחברת האם כחובות אישיים שלו. לפני כשנתיים קבע הנשיא אורנשטיין כי עולה חשש מהתנהלותו של קובי להברחת נכסים מאדמה והוא כתב כי קובי כבעל שליטה פעל "תוך הסתרת נכסים והברחתם" תוך מסירת גרסאות סותרות בתצהירים ואישור דוחות כספיים בידיעה שאינם נכונים.

 

אורן קובי, בעלי חברת אדמה אורן קובי, בעלי חברת אדמה צילום: צביקה טישלר

 

בשעתו טען קובי שהתחייבויותיו מגיעות לסכום של 31.5 מיליון שקל, מכאן נגזר היקף ההסדר סביב מחצית מסכום זה. עם זאת, בהחלטה מהיום נכתב כי מדו"ח הנאמן, עו"ד חגי אולמן, עולה שהוגשו עד כה תביעות נגד החברות בסכום של 239 מיליון שקל, אשר חלקן נבדקו ואושרו, חלקן לא אושרו וחלקן טרם נבדקו. נגד החייב הוגשו תביעות חוב בסכום של 5.6 מיליון שקל.

 

לפי ההסדר, קובי ישלם תוך חודש 2.5 מיליון שקל, ועוד 2.5 מיליון שקל בתוך שנה. הוא ישלים לסכום של 16 מיליון שקל או עד 50% לכל נושה, לפי הגבוה מבין השניים, וזאת בתוך 7 שנים.

 

במסגרת ההסדר נקבעו הוראות נוספות ובהן היתר לצאת מהארץ לאחר תשלום 5 מיליון שקל, בכפוף להעמדת ערבויות.

 

הנשיא אורנשטיין כתב כי לאחר שעיין בהסדר הנושים ונתן דעתו למכלול הטענות, הגיע למסקנה שיש מקום לאשר את ההסדר. לדבריו, בראש ובראשונה יש לכבד את רצון רוב הנושים. בנוסף כתב שמקובלת עליו עמדת הנאמן שללא הסדר, הנושים יקבלו פחות מאשר עם הסדר.

 

אורנשטיין כתב עוד כי הנושים שהגישו התנגדות קיבלו בסופו של דבר את הצעת בית המשפט והשאירו את הבקשה לשיקול דעתו, משכך אין למעשה התנגדות לפני בית המשפט. "לא התעלמתי מטענות הנושים אשר הצביעו בין היתר על חשש מאי עמידת החייב בהסדר הנושים, היעדר ערבויות מספקות, הבעייתיות בהתנהלות החייב... השימוש בחברה האם ועוד" כתב השופט אורנשטיין. עם זאת, לדבריו, דומה שהשיקולים שעליהם הצביע התומכים בהסדר מטים את הכף לקבלתו. לפיכך קבע כי הוא מאשר את הסדר הנושים ועו"ד אולמן מתמנה כנאמן לביצוע הסדר נושים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x