$
משפט

58 מבקשי מקלט ישוחררו הערב ממתקן "סהרונים" בנגב

מדובר במבקשי מקלט שהוצע להם לעזוב מרצון לרואנדה והם סירבו. מכיוון שהסכם עם רואנדה קרס - אין עילה לכליאתם. ל-212 הנותרים הוצע לעזוב לאוגנדה והם סירבו, אבל היות ועדיין יש אפשרות של גירוש לשם, ניתן להשאירם במתקן

זוהר שחר לוי 18:2704.04.18
המדינה הודיעה הערב (ד') לבג"ץ כי עוד הערב ישוחררו 58 מתוך 270 מבקשי המקלט המוחזקים במתקן "סהרונים" שבנגב. בשלב הזה לא ידועים פרטים מתי ישוחררו כלואים נוספים.

 

 

 

מדובר במבקשי מקלט שהוצע להם לעזוב מרצון לרואנדה והם סירבו לכך. מכיוון שהסכם הקליטה עם רואנדה קרס - אין עילה להחזקתם עוד במתקן הכליאה.

 

ברשות האוכלוסין וההגירה אישרו כי כעת נערכות בדיקות של המוחזקים בסהרונים וכי ככל הנראה, כבר בשעות הקרובות תשוחרר קבוצה אחת – המונה 58 כלואים. "מעבר לזה", כך נמסר, "אין כרגע פרטים נוספים".

 

ל-212 מתוך 270 מבקשי המקלט המוחזקים במתקן הוצעה האפשרות לעזוב לאוגנדה והם סירבו. על פי תוכנית הגירוש, הם אמורים להיכלא לתקופת זמן בלתי מוגבלת. מכיוון שהאפשרות של גירוש לאוגנדה עדיין קיימת - ניתן להשאירם במתקן.

 

 

Vפגנה במתקן סהרונים (ארכיון) Vפגנה במתקן סהרונים (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

המשוחררים יוכלו בשלב זה לגור ולעבוד בכל מקום למעט 7 ערים: בני ברק, תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, אילת, נתניה ואשדוד.

מתקן סהרונים (ארכיון) מתקן סהרונים (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

על פי ההודעה שהוגשה לבג"ץ באמצעות הממונה על מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה שוש שמואלי, וסגן בכיר בפרקליטות המדינה רן רוזנברג, ההודעה על השחרור נמסרה לבית המשפט בתום בדיקה של רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, "בתום השלמת הבדיקה", נכתב בהודעה, "נמצא כי ישנם 58 מוחזקים במשמורת, אשר במסגרת השימוע שנערך להם במרכז השהייה הוצע להם לצאת רק למדינה השלישית הראשונה (רואנדה, זש"ל)".

 

לפי הודעת המדינה, בנסיבות אלו, ובהתאם לפסיקה "צו המשמורת בעניינם יבוטל לאלתר והם ישוחררו מהמשמורת עוד היום". להודעת המדינה צורף תצהיר של מנהל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור יוסף.

 

זוהי הודעתה השנייה של המדינה היום לבג"ץ בנושא עניינם של מבקשי המקלט. בהודעה המוקדמת מסרה המדינה לבית המשפט כי שליח ישראלי מיוחד יצא הבוקר לאחת המדינות שעמן נחתם הסכם הרחקה והוא צפוי למסור תשובה היום או לכל המאוחר מחר בבוקר בנושא הגירוש והאם ההסכם עדיין בתוקף. ככל הנראה מדובר במדינה אוגנדה.

 

בהתאם לעדכונים שיתקבלו, כך לפי הודעת המדינה, יכריע היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בשאלת המשך החזקת השוהים ב"סהרונים" במשמורת לצורך הרחקתם למדינה השלישית שעל הפרק. "אם לא ישתכנע כי לפניו כל הדרוש להתחיל בהרחקה שלא מרצון אל המדינה השלישית השנייה ישוחררו המוחזקים ממשמורת".

 

עוד נמסר כי יועבר עדכון נוסף בדבר עמדתו והחלטתו של מנדלבליט לגבי החזקת השוהים ב"סהרונים" במשמורת, עד מחר בשעה 12:00.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x