משפט

לרגל 70 שנות עצמאות: הנשיא ושרת המשפטים חשפו מתווה חנינה רחב

ביו השאר, לא תינתן חנינה לאסירים שהורשעו בעבירות רצח, הריגה, עבירות מין וביטחון המדינה. מי כן יזכה לשחרור מוקדם?

משה גורלי 10:3226.03.18

נשיא המדינה ראובן ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד גיבשו מתווה חנינה רחב, "מתווה השבעים", לרגל שבעים שנות העצמאות למדינה. לא תינתן חנינה גורפת, לא תינתן חנינה לאסירים שהורשעו בעבירות רצח, הריגה, עבירות מין וביטחון המדינה. החנינות יינתנו רק לאחר בקשת חנינה אינדיווידואלית, שקילת כל מקרה לגופו ולאחר קבלת חוות דעת של שרת המשפטים.

 

המתווה המיוחד יבחן בקשות חנינה בשלושה נושאים:

 

קיצור מאסרים. תישקל חנינה על דרך קיצור המאסר לאסירים שריצו לפחות שליש ממאסרם, ולהם המאפיינים הבאים (לא במצטבר): סובלים ממחלות ולקויות קשות, מעל גיל 70, שילדיהם הקטינים מטופלים על ידי מי שאינו הורה שלהם, שעברו התעללות על ידי נפגע העבירה (יונתן היילו, למשל), אסירים שנכלאו כיוון שלא היה ביכולתם לשלם את הקנס החליפי שהוטל עליהם, אסירים המרצים מאסר ראשון של עד שנתיים.

 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיא המדינה ראובן ריבלין שרת המשפטים איילת שקד ונשיא המדינה ראובן ריבלין צילום: אלכס קולומויסקי, גיא אסיאג

 

הקלה בעונשי קנסות לאנשים מעל גיל 75 ולמי שמונה לו אפוטרופוס. ככלל, הבקשות יטופלו רק לאחר מיצוי ההליכים במרכז לגביית קנסות.

 

מחיקת רישום פלילי בהיקף רחב לחיילים ומשרתי השירות הלאומי. זאת במסגרת שיתוף פעולה בין משרד המשפטים לצה"ל ובהובלת חיל החינוך. מטרתו לסייע במחיקת הרישום לחיילים שמשרתים ולאלה שנידונו לפני שירותם ומשרתים. בנוסף, תורחב האפשרות למחיקת הרישום למשרתי השירות הלאומי האזרחי.

 

לגבי מאסרים וקנסות, יחול המתווה על מי שהחלו לרצות את מאסרם, או שהקנס הוטל עליהם לפני יום העצמאות הקרוב, ב-20 לאפריל 2018 ושבקשות החנינה שלהם יוגשו במשך חצי שנה בין ה-20 לאפריל לבין 14 באוקטובר 2018, לאחר חגי תשרי. הדיון בבקשות יחל אחרי יום העצמאות. ניתן לעיין במדריך להגשת בקשות חנינה באתר בית הנשיא.

 

נשיא המדינה ריבלין אמר, "אני מבקש לראות בשנת השבעים למדינת ישראל הזדמנות להושיט יד ארוכה, יד מסייעת להשיב אל תוך הקולקטיב שלנו גם את מי שיצא ממנו ונמצא ראוי לשוב, לקרוא דרור ולעשות שימוש רחב יותר בסמכות החסד והרחמים".

 

שר המשפטים איילת שקד מסרה, " הקריטריונים המיוחדים מאזנים בין הגנה על נפגעי עבירה ומונעים חנינה מיוחדת למי שביצע עבירה חמורה לבין התחשבות במצב מיוחד של אסירים בעבירות קלות יותר. אני תקווה שהמחווה של מדינת ישראל לאותם עבריינים תסייע בשיקומם ובשובם למסלול החוק והיושר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x