$
משפט

פרשת ישראל ביתנו: עבודות שירות למנכ"לית התאחדות היזמים שהורשעה במתן שוחד

אירנה וולדברג גם נקנסה ב-30 אלף שקל במסגרת הסדר טיעון. זאת על כך שמימנה עבור לסגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום ולראש מטה ישראל ביתנו דאוד גודובסקי טיסה בהיקף של כ-15 אלף שקל

זוהר שחר לוי 12:0618.03.18

פרשת ישראל ביתנו המכונה פרשה 242: אירנה וולדברג, שכיהנה כמנכ"לית התאחדות היזמים בישראל, נידונה הבוקר (יום א') לחצי שנה של עבודות שירות ולקנס של 30 אלף שקל על הרשעתה במתן שוחד לסגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום ולראש מטה ישראל ביתנו דאוד גודובסקי בכך שמימנה עבורם טיסה לסרביה ולאוקראינה בהיקף של כ-15 אלף שקל.

 

זוהי הרשעה ראשונה במסגרת הפרשה של אחת מנותני השוחד, לאחר שבחודש דצמבר הורשע במסגרת הסדר טיעון גם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב.

 

 

הסדר הטיעון בעניינה של וולדברג הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בחודש ינואר והתקבל על ידי השופט צבי גורפינקל, שהרשיע אותה בעבירה של מתן שוחד. במסגרת הסדר הטיעון, עתרה הפרקליטות להטיל על וולדברג עונש של 6 חודשי מאסר בפועל ואילו סנגוריה ביקשו להסתפק בעבודות שירות. פרט לכך, היא תשלם קנס של 30 אלף שקל .

 

פאינה קירשנבאום פאינה קירשנבאום צילום: יריב כץ

 

על פי כתב האישום שבו הורשעה וולדברג ושבו הודתה, היא כיהנה כמנכ"לית התאחדות היזמים בישראל ופיתחה קשרי עבודה עם סגנית שר הפנים לשעבר, קירשבנאום. קירשנבאום פעלה על מנת להשיג תקציבים עבור פעילות ההתאחדות, אשר הסתכמו לסכום של כמיליון וחצי שקל.


בשנת 2014, פנתה וולדברג לקירשנבאום, וביקשה את עזרתה בחידוש קשר מקצועי שהיה לה עם הרשות למלחמה בסמים. בעקבות זאת, פנתה קירשנבאום לראש הרשות, והמליצה לו להיפגש עם הנאשמת, במטרה לשלב את ההתאחדות בפעילות הרשות. החל ממרץ 2014, שולבה ההתאחדות בפרויקט של המכללה למנהל בראשון לציון, בנושא של שיקום מכורים, אשר מומן על ידי הרשות.

 

באוגוסט 2014 ביקש דאוד גודובסקי, ראש מטה ישראל ביתנו הנאשם גם הוא במסגרת הפרשה, לטוס ולשהות בסרביה ובאוקראינה. בהמשך לכך, על פי הנחייתה של קירשנבאום, פנה גודובסקי אל וולדברג, כדי שההתאחדות תממן את הנסיעה. וולדברג, לפי האישום, הסכימה לממן את נסיעתם של גודובסקי ושל יועץ התקשורת של קירשנבאום לסרביה ולאוקראינה, בעלות כוללת של כ-15 אלף שקל. וולדברג הניחה כי גודובסקי נוסע לסרביה ולאוקראינה במסגרת תפקידו במפלגת ישראל ביתנו, וכי הנסיעה קשורה לנושא קידום עלייה. היא מימנה את הנסיעה באמצעות ההתאחדות, בעד פעולות עתידיות שקשורות בתפקידיה הציבוריים של קירשנבאום, ו"כדי לא לסכל אפשרות שקירשנבאום תטיב עמה גם בעתיד", כך נטען.

 

התיק מנוהל ע"י עוה"ד ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, נטלי קוקוי ומשה עקירב מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

עורכי הדין ליאת בכור, אורי שפיגל ובן גופמן, ממשרד נשיץ ברנדס אמיר, מסרו בתגובה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו וגזר עונש של עבודות שירות לאירנה וולדברג. אכן היא הודתה בעבירת שוחד, אבל מדובר ברף הנמוך של העבירה. לא היה אינטרס ציבורי או בכלל לשים אותה מאחורי סורג ובריח. אנחנו שמחים שהסיפור מאחוריה והגיע לסיומו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x