$
משפט

פרשת UBS: כתבי אישום נגד 11 ישראלים על העלמת הכנסות

כתבי האישום הוגשו כנגד אנשי עסקים, עו"ד ושכירים, בגין העלמת הכנסות פיננסיות בהיקף של בין מאות אלפי שקלים ועד ל-5 מיליון שקל. העבירות ממוקדות בהעלמת עצם קיום החשבון בבנק השוויצרי והיתרה שבו

תומר גנון ועומרי מילמן 10:2218.03.18

הפרקליטות הגישה לאחרונה כתבי אישום כנגד 11 נאשמים במסגרת פרשת בנק UBS השוויצרי, בגין העלמת הכנסות פיננסיות מהשקעותיהם בבנק.

 

העבירות המיוחסות לנאשמים, כל אחד על פי חלקו, הן שימוש במרמה ערמה ותחבולה, השמטת הכנסות מתוך דו"ח ומסירת תרשומת כוזבת בדו"ח.

 

כתבי האישום הוגשו כנגד אנשי עסקים, עו"ד ושכירים, בגין העלמת הכנסות פיננסיות בגובה הנע בין מאות אלפי שקלים ועד כחמישה מיליון שקל. העבירות נוגעות לחשבונות שהכספים שהופקדו בהם בתחילה אינם חייבים במס (דוגמת כספי ירושה או מתנות), כאשר העבירות ממוקדות בהעלמת עצם קיום החשבון והיתרה שבו, וכן העלמת ההכנסה מריביות, דיבידנדים וניירות ערך שבוצעה על ידי הנאשמים.

 

אחד הנאשמים הוא עו"ד יוסף לוי (סא"ל במיל'), בעל משרד עורכי דין ברחוב פרישמן בתל אביב; על פי החשד, בדו"ח שלוי הפיק מחשבונו בשוויץ, הוא השמיט במשך 10 שנים הכנסות בהיקף של כמיליון דולר. לטענת רשות המסים, גם אם מדובר בהכנסות שדווח עליהן בישראל, ההימנעות של לוי מלהצהיר עליהן מהווה עבירה.

 

בנק UBS בשוויץ בנק UBS בשוויץ צילום: בלומברג

 

נאשם נוסף הוא בעלי חברת אלרם הנדסה, יואל גרוסברג מאבן יהודה. גרוסברג החזיק על פי החשד כ־25 שנה בחשבון בבנק UBS שוויץ, שיתרתו עמדה עם פתיחת החקירה על סכום של כ־450 אלף דולר (כ־1.8 מיליון שקל). "החשוד הסתיר את קיום החשבונות בחו"ל והשמיט את ההכנסות שנבעו מהדו"חות ומהצהרות ההון שהגיש לפקיד שומה וזאת במזיד ובכוונה להתחמק ממס", טענה הרשות בבקשת המעצר.

 

בין הנאשמים הנוספים נמצאים הדה בן בסט, מרצה באונ' ת"א (אי דיווח על הכנסות של כ-4 מיליון שקל);דוד פלג, בעל חברה לשיווק מזון לעופות (אי דיווח על הכנסות של 4.3 מיליון שקל); אריה קופל, מנהל בישקר (אי דיווח על הכנסות מהשכרת 5 דירות בברלין); סורין הרשקוביץ', רופא שיניים (אי דיווח על הכנסות של 1.1 מיליון שקל).

 

שמותיהם של החשודים בפרשה נחשפו ברשימת לקוחות שתפסה רשות המסים בכליו של רוני אליאס, יועץ השקעות לשעבר ב-UBS שוויץ שהגיע למפגש בישראל עם לקוחותיו. תמלילי חקירתו של אליאס פורסמו בעבר ב"כלכליסט".

 

על פי החשד, הלקוחות של אליאס נהגו להיפגש איתו בחשאיות במלון פאר בתל אביב על מנת לקבל מידע ולהעביר לו הוראות לגבי פעולות בחשבונות. בכך הם נמנעו מהעברה וקבלה של מסמכים מהבנק, או יצירת קשר טלפוני עם UBS מחשש שייחשפו כהיותם בעלי חשבון בבנק השוויצרי.

 

במהלך השנה שעברה הוגש כתב אישום ראשון בפרשה כנגד בוריס וייסמן, אבישר וייסמן – הבעלים של רשת המרפאות קלינקה און - מירון נאמן, משה רחמוט ואריק ישראלי בגין עבירות מרמה לפי פקודת מס הכנסה ועבירות הלבנת הון. כתב האישום הוגש על ידי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

התיקים נחקרו על ידי יחידת החקירות של פקיד שומה - חיפה והצפון ברשות המיסים ומטופלים ע"י עו"ד נגה בליקשטיין שחורי מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

מ-UBS נמסר: "UBS מקפידה על מילוי דרישות הרגולטור הישראלי והשוויצרי כאחד והיא אינה נתונה לחקירות אלה. UBS השלימה תכנית ציות לדרישות לגילוי מס עם לקוחותיה בישראל ומיישמת את ההסכם להעברת מידע בנושא מס (Automatic Exchange of Information), כסטנדרט בינלאומי חדש. יודגש כי UBS הייתה בין הראשונים בתעשייה לדרוש מקהל לקוחותיה תיעוד של גילוי מס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x