$
משפט

היועמ"ש פטר את קובי אלכסנדר מדיון בביהמ"ש כדי למנוע צילומו באזיקים

מייסד ומנכ"ל קומברס שהורשע בארה"ב בתרמית בני"ע, היה אמור להתייצב מחר בביהמ"ש המחוזי בירושלים כשהוא מלווה בסוהרים לדיון בבקשתו לרצות את יתרת עונשו בישראל. סנגורו: "הדיון בהעדרו יכול למנוע פגיעה בגופו, נפשו וכבודו"

תומר גנון וזוהר שחר לוי 14:5812.03.18

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חנה מרים לומפ, אישרה היום (ב') הסכמות בין מייסד ומנכ"ל חברת הטכנולוגיה קומברס לשעבר, קובי אלכסנדר, ומשרד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפיהן הוא יהיה פטור מלהגיע לדיון שנקבע בבקשתו לרצות את יתרת מאסרו בישראל. זאת בין היתר, כך הבקשה, כדי למנוע את צילומו בבית המשפט כבול באזיקים.  

עו"ד דוד ליבאי, המייצג את אלכסנדר, ביקש להבהיר כי בדיון בעניינו של אסיר שמועבר לריצוי יתרת עונשו בישראל אין החוק מחייב אותו להיות נוכח בדיון, וזאת להבדיל מדיונים בהליכים אחרים. כיון שאין מחלוקת לגבי הוצאת צו המאסר לריצוי עונשו בישראל, סוכם שאין צורך בהבאת מר אלכסנדר מחר לבית המשפט.

 

אלכסנדר הגיע לישראל לפני כשבועיים, לאחר ששרת המשפטים, איילת שקד, חתמה על צו שאיפשר את הבאתו. הוא הגיע בטיסת אל על מניו יורק לישראל כשהוא מלווה על ידי סוהרי נחשון, והועבר בשלב זה לכלא ניצן.

 

על פי הבקשה לריצוי יתרת המאסר, אלכסנדר הורשע באוגוסט 2016 על פי הודאתו בבית המשפט הפדראלי בניו יורק בעבירת תרמית בניירות ערך. בעקבות כך, נידון ל- 30 חודשי מאסר בפועל בניכוי של 190 ימי מעצר. נוכח היותו אזרח ישראל, ביקש אלכסנדר בהתאם לחוק לעבור למדינת אזרחותו לשם המשך נשיאת עונשו.

 

קובי אלכסנדר עם נחיתתו בישראל קובי אלכסנדר עם נחיתתו בישראל צילום: איתי בלומנטל

 

על פי הנהלים, לאחר שאסיר מובא מארץ זרה ומוגשת הבקשה לבית המשפט, שופט אמור לדון ולאשר אותה. אלכסנדר, כמו כל אסיר אחר, היה אמור

להגיע לדיון שנקבע מחר כשהוא מלווה בסוהרים. אלא שהיום שלח סנגורו של אלכסנדר פרופ' דוד ליבאי לבית המשפט, בקשה בהסכמת נציג המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, עו"ד יצחק מורדוך, לפטור אותו מהתייצבות.

 

במכתב נאמר כי "מאחר ואלכסנדר יהיה מיוצג על ידי החתום מטה (עו"ד ליבאי) בדיון זה, ובהעדר מחלוקת בין הצדדים, מתבקש בית המשפט הנכבד לפטור את אלכסנדר מהתייצבות לדיון זה, וזאת על מנת לחסוך ממנו את הטלטול בהסעות מבית המעצר לבית המשפט ובחזרה וכן את כל הכרוך בצילום כאשר הוא מובא כבול באזיקים במסדרונות בית המשפט. בנסיבות אלו, קיום הדיון בהעדרו יכול למנוע פגיעה בגופו או נפשו ובכבודו מחד, ואין בו כדי לגרום לעיוות דין מאידך". כאמור, השופטת לומפ אישרה את הבקשה לאור הסכמות הצדדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x