$
משפט

ניר חפץ הוא עד מדינה מליגה אחרת

חפץ קיבל את ההזדמנות להכיר שותפים פוטנציאליים לתאו גם בשנים הבאות, וגם את ההזדמנות להיפטר מהם באדיבות מוסד עד המדינה; הוא בוחש כבר שנים בצמתים של הון־שלטון־תקשורת ויכול לספר ולסבך בלי סוף

משה גורלי 22:0205.03.18

"אני שמח שהפשפשים עלו לכותרות. ניר חפץ לא לבד", אמר היום (ב') הסנגור הציבורי הארצי ד"ר יואב ספיר בוועדת חוק, חוקה ומשפט. ספיר הודה לפשפשים שסייעו להאיר את תנאי המעצר הנוראים של העצורים. אלא שלא רק הסנגורים חייבים תודה לפשפשים, גם התביעה, שהצליחה באמצעותם לשכנע את חפץ להפוך לעד מדינה. חפץ קיבל את ההזדמנות להכיר שותפים פוטנציאליים לתאו גם בשנים הבאות, וגם את ההזדמנות להיפטר מהם באדיבות מוסד עד המדינה.

 

 

 

כשמדובר בראש הממשלה בנימין נתניהו, נפתח סוג של מכרז לעד המדינה שתנאיו משקפים הלימה בין גובה היעד לגובה ההטבות שיקבל העד. ולתוך המשוואה הזו מתקיימת עוד הלימה - ככל שהעד עצמו חשוף למאסר ממושך, כן תגדל נכונותו לחתום. שמואל דכנר ועדי שלג היו עבריינים שגם שיקרו בעדותם, ובכל זאת זכו להטבות מפליגות כיוון ש"נתנו" את אהוד אולמרט ואת נוחי דנקנר.

 

 

נתניהו וחפץ נתניהו וחפץ צילום: עמית שאבי

 

אפקט הדומינו

 

המכרז סביב נתניהו בעיצומו. ארי הרו, שלמה פילבר וכעת ניר חפץ. פילבר, בינתיים, קיבל את המחיר הטוב ביותר למרות שנתן פחות. פילבר מסבך את נתניהו בעיקר ברגולציית בזק. כנראה שאת חפץ הוא מסבך כפרויקטור של הדיל המושחת: רגולציה מיטיבה תמורת הסיקור החיובי באתר וואלה. פילבר התניע את קריסת הדומינו - הוא מפיל את חפץ שלו היכולת להפיל את נתניהו. פילבר, לפי מקורביו, היה הדייל, חפץ היה בתא הטייס.

 

חפץ, אם יתפוצץ, הוא עד מליגה אחרת. בהסכם עד מדינה מתחייב העד לספר על כל עבירה פלילית שבה היה מעורב אי פעם. חפץ בוחש כבר שנים בצמתים של הון־שלטון־תקשורת ויכול לספר ולסבך בלי סוף. הניסיון להשחית את השופטת הילה גרסטל הוא רק טעימה ממבחר תבשיליו ויש גם מצב שהמשטרה תנסה לצמצם אותו לנתניהו בלבד כדי שלא להיכנס לכל תיבות הפנדורה שיפתח.

 

מה שווים עדי המדינה?

 

עדי מדינה, ככל עסקה, יכולים להתברר גם כעסקה גרועה. מיקי גנור מחולל השחיתות בתיק 3000 נדמה ככזה, כפי שמעידים פרסומים שלא הוכחשו והעובדה שהוא אפילו לא עומת עם חלק מהחשודים. בשלב זה קשה להעריך את משקלם המסבך של עדי המדינה. הרו הקליט בתיק 2000 ומכיר את המתנות שזרמו בתיק 1000. פילבר חזק בבזק. חפץ הוא 'אול אראונד'. ידו בכל. אולם ריבוי עדים לא מבטיח תמיד את הראש. בתיק 'ישראל ביתנו' יש שישה עדי מדינה, אבל אין את אביגדור ליברמן.

 

 

 

ושאול אלוביץ'? אולי גם הוא יטפס מתישהו על העגלה. כרגע הוא לא מוכן להודות בדיל מושחת ודבק בצדקתו. כמו איתי שטרום שהוצע לו להיות עד מדינה נגד נוחי דנקנר, סירב וספג הרשעה ומאסר. סביב סוגיית עד המדינה יש לא מעט דילמות. מצד אחד, ריבויים ושקריהם מזהמים את התחושה ואת האפשרות שהאמת אכן יצאה לאור. מצד שני, קשה לפצח עבירות צווארון לבן שאינן מותירות בדרך כלל טביעות אצבעות, ורק ההזדמנות לבודד ולאיים על אחד משותפי הסוד יכולה להוביל לפענוח.

 

הארכת מעצרם של אלוביץ' וחפץ נעשתה כדי שלא ישבשו ויתאמו ביניהם לקראת חקירת הזוג נתניהו ביום שישי האחרון, אולם התכלית העקיפה למעצר היתה גם הפעלת לחץ על השניים להפוך לעדי מדינה. בינתיים נרשמה הצלחה מול חפץ, שהוכרע בידי החשדות נגדו וגם בידי הפשפשים. אלוביץ', שמבוגר מחפץ, עדיין מסרב להצעה. או שהוא פחות מפונק, או שהוא באמת מאמין שלא היה צד לעבירות פליליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x