שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרסום ראשון

קובי אלכסנדר עלה על טיסה לישראל מלווה באנשי שירות בתי הסוהר

אלכנסדר, לשעבר יו"ר ומנכ"ל קומברס, הורשע בארה"ב ברישום כוזב של אופציות ("בקדייטינג") ונידון ל-30 חודשי מאסר. הוא ישלים את תקופת מאסרו בארץ לאחר שכבר ריצה כשנה וחצי מעונש המאסר בכלא אמריקאי

זוהר שחר לוי 08:0401.03.18

שירות בתי הסוהר קיבל הבוקר (ה') חזקה על האסיר קובי אלכסנדר והוא נמצא בדרכו לישראל בטיסת "אל על", בסידורי ביטחון מותאמים להעברת אסיר. צוות של אנשי סגל שב"ס מיחידת נחשון טס בתחילת השבוע לארה״ב על מנת לבצע העברה בטוחה של האסיר מהכלא האמריקאי, להמשך ריצוי העונש בבית סוהר בישראל, זאת בהתאם להסכם בין המדינות. אלכנסדר, מייסד ומנכ"ל קומברס לשעבר, שהורשע בארה"ב ברישום כוזב של אופציות ונידון ל-30 חודשי מאסר, חוזר לאחר ששרת המשפטים חתמה על צו המאפשר את הבאתו בהסכמת האמריקאים וימשיך לרצות את עונשו בארץ.

 

התאום מול הרשויות בארה״ב נעשה על ידי הקונסוליה הישראלית בניו יורק. לפי שב"ס, ההעברה בוצעה בהליך יעיל ומהיר. אנשי סגל יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר הגיעו מוקדם יותר הלילה למתקן כליאה במנהטן בניו יורק, שם זיהו את אלכסנדר וחתמו על מסמכי קבלת חזקה על אסיר אמריקאי. האסיר הוסע לשדה התעופה קנד״, בו לקח עליו אחריות מלאה הצוות הישראלי. לאחר הנחיתה בישראל, יועבר אלכסנדר ישירות למתקן כליאה ניצן לצורך קליטתו בשב״ס ושיבוצו בבית סוהר בו ירצה את המשך מאסרו, ככל הנראה כלא מעשיהו או כלא חרמון.

 

 

 

אלכסנדר, המיוצג על ידי שר המשפטים לשעבר פרופסור ועו"ד דוד ליבאי, הורשע ברישום כוזב של אופציות (פרשת הבקדייטינג) בארה"ב ונידון ל-30 חודשי מאסר. הוא חזר לארה"ב בחודש אוגוסט 2016 לאחר 10 שנים בנמיביה אליה עזב בסמוך להתפוצצות פרשת הבקדייטינג (תיארוך לאחור של הקצאת ני"ע). במסגרת הסדר עם משרד המשפטים האמריקאי, הוא הודה בכתב אישום מתוקן, ממנו הוסרה עבירה של הימלטות. אלכסנדר הורשע ונעצר עד תום ההליכים.

 

לאחר שהודה במסגרת עסקת טיעון הטיל עליו שופט בית המשפט הפדראלי בניו יורק, ניקולס גארופיס, עונש מאסר של 2.5 שנים. את העונש הוא ריצה עד כה בבית הסוהר הפדרלי Allenwood בפנסילבניה, שנחשב למתקן כליאה עם תנאי מאסר נוחים יחסית.  

קובי אלכסנדר  (ארכיון) קובי אלכסנדר (ארכיון) צילום: בלומברג

 

בדצמבר האחרון חתמה שרת המשפטים, איילת שקד, על צו המאפשר את הבאתו של מייסד קומברס לריצוי יתרת מאסרו בישראל. הצו הועבר לשירות בתי הסוהר (שב"ס) שנציגיו טסו ללוות את אלכסנדר לישראל. לאחר שינחת בישראל, תגיש המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה לאישור בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתו של אלכסנדר לריצוי יתרת מאסרו בישראל – בקשה שאושרה כבר על ידי שרת המשפטים והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

 

חזרתו לריצוי עונשו בישראל, תקנה לאלכסנדר את האפשרות לקצר את תקופת המאסר. החודשים שבהם שהה במעצר בארה"ב בטרם נגזר דינו נחשבים כחלק מתקופת המאסר, כך שבפועל הוא יושב בכלא האמריקאי כשנה וחצי. בארה"ב, בניגוד לישראל, לא מנכים מתקופת המאסר שליש על התנהגות טובה, אלא רק 15%. בעת הגעתו לישראל, יחולו על אלכסנדר הכללים החלים על אסיר ישראלי והוא יוכל להגיש בקשה לשחרור מוקדם לוועדת השליש.

 

ספינת הדגל של ההייטק הישראלי

 

קובי אלכסנדר היה אחד מחלוצי תעשיית ההייטק בישראל. חברת קומברס שבראשה עמד נחשבה לספינת הדגל של ההייטק הישראלי בשנות ה-90 ובמחצית הראשונה של שנות ה-2000, ובמשך שנים רבות היתה החברה אחראית לבדה ל-3-5% מן הייצוא התעשייתי של ישראל. קומברס היתה לחברה הישראלית הראשונה שנכללה במדדי הבורסה הבכירים בארה"ב - נסדא"ק 100 וה-S&P500. 

 

עם התפוצצות פרשת הבקדייטינג בארה"ב  נכלל אלכסנדר בין 29 המנכ"לים שהואשמו בפרשה, על אף שעל פי הממצאים שפורסמו, למעלה מ-10,000 מנהלים ב-4,000 חברות אמריקאיות היו מעורבים בבקדייטינג של אופציות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x