שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

משבר בקואליציה? בסוף ימצאו למפלגות החרדיות סולם

למרות המשבר, התקציב יאושר בעיקר משום שלמפלגות החרדיות יש אינטרס מובהק שהממשלה הזאת תמשיך להתקיים והתקציב שמבטיח למערכות החינוך שלהן תקציבים גדולים גם ב-2019 יעבור

שחר אילן 17:1928.02.18

בדיקת סדר היום של ועדת הכספים בשבוע הבא מגלה דיונים רבים מאוד על תקציב המדינה וחוק ההסדרים. נכון, שני הדיונים שיו"ר הוועדה משה גפני מיהדות התורה הבטיח לבטל כמחאה על סירוב הקואליציה להעביר את שני חוקי הפטור מגיוס, נמחקו, כולל הדיון שנקבע לצורך ההצבעות. אבל סדר היום המאוד עמוס מגלה שהועדה ממשיכה להכין את התקציב במרץ ואת הדיונים שבוטלו אפשר להחזיר.

 

כלומר, למרות משבר חוקי הפטור מגיוס, תקציב 2019 צפוי לעבור בעוד שבועיים. הסיבה העיקרית לכך היא שלמפלגות החרדיות יש אינטרס מובהק שהממשלה הזאת תמשיך להתקיים והתקציב שמבטיח למערכות החינוך שלהן תקציבים גדולים גם ב-2019 יעבור. גם האפשרות של בחירות וממשלה בראשות יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד גורמת להם לרצות להאריך את כהונת הממשלה ככל האפשר.

 

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, מי שמייצג בכנסת את עמדות שר האוצר משה כחלון, אומר: "אני פועל בהנחה שהכול כרגיל ובשבוע הבא מסיימים".

 

הסיבה שיש צורך לסיים בשבוע הבא היא שאישור התקציב וחוק ההסדרים דורש שבוע שלם של דיונים במליאה. עוד קודם לכן יש להכניס לתוך חוקי התקציב וההסדרים את כל התיקונים ולצרף את כל ההסתייגויות שתגיש האופוזיציה.

 

מה כן יכול לקרות? אם המערכת הפוליטית תהיה עסוקה מדי בפתרון משבר הגיוס, חוקים שנמצאים במחלוקת יכולים לנשור מחוק ההסדרים, פשוט כי לא יהיה זמן לטפל בהם. דוגמה לחוק כזה יכול להיות חוק ביטוח תאונות עבודה. צריך לזכור שבין גפני לבין האוצר יש בעניין התקציב 7 נושאים במחלוקת. סביר להניח שככל שגפני יהיה מרוצה פחות בנושא חוקי הפטור הוא גם יהיה גמיש פחות בענייני חוק ההסדרים והתקציב.

 

גפני נזהר מאוד לא להתנות את אישור התקציב באישור חוקי הפטור. נכון הוא ביטל ישיבות ואף אמר שלא חייבים לאשר את התקציב בכנס החורף, אפשר גם בקיץ. אבל כל הדברים האלה לא יוצרים תנאי. ליצמן היה זהיר פחות ואמר שלא יוכל לתמוך בתקציב כל זמן שחוקי הפטור לא יעברו. כלומר הוא טיפס לענף גבוה יותר על עץ משבר הגיוס. ועדיין, במונחי משברים שניהם לא טיפסו גבוה ולא במקרה.

 

כרגע לא ברור מה הסולם שהקואליציה תמצא בשבוע הבא כדי לעזור להם לרדת מהעץ. אבל זו תהיה הפתעה מאוד גדולה אם הסולם הזה לא ימצא.

 

מימין: ביבי נתניהו, יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש מימין: ביבי נתניהו, יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש

בטל שלח
    לכל התגובות
    x