$
משפט

מנכ"ל וואלה העיד 8 פעמים, האזנות הסתר סיבכו את המעורבים בתיק 4000

ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" נודע כי בעקבות החומר שסיפק אילן ישועה בשורת עדויות מאז דצמבר, קיבלו החוקרים אישור להאזין לחשודים העיקריים - בהם שאול אלוביץ, ניר חפץ ושלמה פילבר. בזמן שאלה היו בטוחים שחקירת רשות ניירות ערך הסתיימה והרע מכל מאחוריהם - הם היו תחת מעקב סמוי של חוקרי המשטרה

אלי סניור, ynet 08:0825.02.18

תיק 4000 - מהקלטות להאזנות סתר: הקשר בין מנכ"ל וואלה אילן ישועה וחוקרי הרשות לניירות ערך, החל כבר בדצמבר 2017, ומאז מסר ישועה לא פחות משמונה עדויות מפורטות, הכוללות בין השאר הקלטות, מסמכים וראיות נוספות הקושרות את בעלי בזק שאול אלוביץ' וחשודים נוספים. כך נודע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות". בעקבות העדויות של ישועה קיבלו חוקרי הרשות לניירות ערך והמשטרה אישור מהיועץ המשפטי לפתוח בחקירה סמויה, שבמהלכה ביצעו האזנות סתר לחשודים.

 

 

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי ישועה הוא האיש שסיפק את "ראיית הזהב" בחקירה, בדמות קלטת שבה נשמע אלוביץ' מעביר לו הוראות מפורטות כיצד לסקר את בני משפחת נתניהו באתר וואלה. אבל רק עכשיו מתברר שבנוסף לקלטת זו ואחרות שסיפק ישועה המשטרה מחזיקה גם בתמלילי שיחות שהתקבלו מהאזנות לטלפונים של החשודים, בהם שאול אלוביץ', יועצו לשעבר של נתניהו ניר חפץ ומנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר.

 

כבר ביולי אשתקד, באמצע חקירת תיק בזק, התקבל ברשות לניירות ערך מידע מודיעיני ולפיו העבירות שבוצעו בבזק לא קשורות אך ורק לפן הכלכלי של פעילות החברה וקיים חשד לביצוע עבירות פליליות הקשורות לראש הממשלה בנימין נתניהו. כבר אז עלה לראשונה בדו"חות המודיעיניים שמו של ישועה, כמי שיכול לשפוך אור על הפרשה. חוקרי להב 433, שעודכנו על ההתפתחויות בחקירה, ביקשו כבר אז לקבל לידיהם את החומרים. ברשות לניירות ערך סירבו וביקשו לסיים קודם את חקירת התיקים הכלכליים ולהמליץ על הגשת כתבי אישום, לפני שהם ממשיכים לעבירות השוחד.

 

ואז, בדצמבר 2017, זומן ישועה למשרדי הרשות לניירות ערך לעדות, והחל לשתף פעולה עם החוקרים באופן צמוד. בזמן שהוא מקפיד להסתיר את הדבר מעובדיו, התייצב ישועה לא פחות משמונה פעמים ומסר עדויות מפורטות על מסע הלחצים שעבר. "נראה היה שהוא ממש חיכה לשפוך את מה שיש לו על הלב", מספרים גורמים במערכת אכיפת החוק. כאמור, ישועה לא רק מסר עדות, אלא העביר את הקלטת שבה נשמע אלוביץ' מתדרך אותו כיצד לפעול, כמו גם מסמכים שונים, מיילים וכתבות שבהן הסיקור הפך למפרגן לבני משפחת נתניהו.

  

מיד עם פתיחת סדרת העדויות של ישועה, הועבר החומר גם לפרקליטות המדינה וניתן האישור לפתיחת חקירה סמויה של צוות משותף ברשות לניירות ערך וביחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית שבראשה עומד תנ"צ אלי אסייג. חומר זה איפשר את קבלת האישור החריג לביצוע האזנות הסתר לכמה מהחשודים. בזמן שאלה היו בטוחים שהרע מכל מאחוריהם, בוודאי לאור העובדה שגורמים שונים במערכת אכיפת החוק צוטטו כמי שמאמינים שפרשת בזק לא מגיעה לנבחרי ציבור - הם היו תחת מעקב סמוי של הצוות החוקר.

 

מימין: שאול אלוביץ', ניר חפץ ושלמה פילבר מימין: שאול אלוביץ', ניר חפץ ושלמה פילבר צילום: אלי דסה, אוראל כהן

 

 

המסרון משרה נתניהו לאיריס אלוביץ'

 

"הייתי במצוקה אישית ומקצועית קשה בסוף 2015", מסר ישועה בעדותו, כך פורסם באולפן שישי בחדשות 2. "אחר כך התחלתי לתעד את הפניות ואת הלחצים של שאול אלוביץ' ושל אשתו איריס. אלוביץ אומר שהוא רצה לעשות מוואלה אתר ימני לאומי. זה שקר. היו פעמים שהיו הוראות לתקוף את נפתלי בנט. דרישות ממש לתקוף חזק את בנט. מותר היה לכתוב נגד הימין ושרי הליכוד וליברמן וכולם. רק לא נגד ביבי ושרה והבן יאיר.

 

 

"לקראת סוף 2016 החלטתי להתנתק מהם (מאלוביץ', ואשתו ובנו אור) סופית. כדי לחשק את עצמי ולחשק את האתר. גייסתי על דעת עצמי עיתונאים עצמאיים ורציניים: יעקב איילון, אבירם אלעד, אורן נהרי. ב־2017 הוא (אלוביץ') ניסה להדיח אותי בדירקטוריון. הוא לא יכל לחשוף את הסיבה האמיתית (משפחת נתניהו). הצגתי תוכנית עסקית ומקצועית ששכנעה את הדירקטוריון. אלוביץ' נראה נחמד וחייכן, אך משפחת אלוביץ' היא משפחת פשע. משפחת פשע".

 

ערוץ 10 פרסם כי ישועה סיפר שבני הזוג נתניהו דורשים לפטר את אבירם אלעד, אז עורך בכיר בוואלה (והיום העורך הראשי של האתר), בגלל כתבה מסוימת שלא החמיאה להם, אבל הוא סירב לעשות זאת. בתגובה לכך שלחה שרה נתניהו הודעת ווטסאפ לאיריס אלוביץ, שבה נכתב: "זה לא יכול להימשך ככה, חשבתי שדיברנו על זה. זה נמשך יותר מדי זמן. למה אני צריכה לקרוא באתר שלכם דברים כאלו? תעשו עם זה משהו!" 

 

בתגובה שעבירו עורכי דינה של איריס אלוביץ לערוץ נאמר: "מדובר בהדלפה אסורה וחמורה המעוותת את המציאות, תוך התעלמות מגמתית מעובדות חשובות שלו הוצגו - היו מוכיחות שאיריס אלוביץ' לא עברה עבירה. זו בדיוק הסכנה בהדלפות מגמתיות שתכליתן הפעלת לחץ פסול". מטעמו של נתניהו נמסר: "זהו עוד ניסיון שקוף לפגוע בראש הממשלה באמצעות הדלפות מגמתיות ומסולפות ביחס רעייתו. למרות ההשתוללות הפרועה ומשולחת הרסן שהגיעה לשיאים חדשים בשבוע האחרון, האמת תנצח וראש הממשלה נתניהו ימשיך להנהיג את המדינה באחריות ולשמור על ביטחונה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x