$
משפט

תיק 4000

הטבעת סביב רה"מ מתהדקת: שלמה פילבר חתם על הסכם עד מדינה

מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שנחשב לאיש סודו של ראש הממשלה, יעיד על מעורבות נתניהו בקידום האינטרסים העסקיים של בזק ואלוביץ' למרות היותו בניגוד עניינים. פרטי הסכם עד המדינה איתו טרם נודעו, אך הוא ישא בעונש קל בתמורה לעדותו המפלילה

תומר גנון, זוהר שחר לוי ואביב גוטר 00:3221.02.18

שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם אמש (ג') על הסכם עד מדינה בתיק 4000. בשעות הערב כבר מסר פילבר עדות מפורטת על מעורבותו של ראש הממשלה במתן הקלות לחברת בזק.

 

פילבר צפוי להעיד על מעורבות של נתניהו בקידום האינטרסים העסקיים של בזק ובעל השליטה בה שאול אלוביץ' במשרד התקשורת. זאת בשעה שנתניהו נמצא בניגוד עניינים לאור הקשרים בינו ורעייתו לבין בני הזוג אלוביץ'. פרטי ההסכם עם פילבר לא נמסרו.

 

פילבר נחשב לאיש סודו של נתניהו ושימש ראש מטה הבחירות של הליכוד בבחירות האחרונות לכנסת. לאחר הבחירות נתניהו מינה אותו למנכ"ל משרד התקשורת.

 

כל אנשי תיק 4000 - הנחקרים, העדים והקשרים ביניהם

 

 

פילבר הוא החשוד המרכזי באחת משלוש פרשות בזק שחקרה רשות ני"ע - קידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת. רשות ני"ע המליצה להעמיד לדין את פילבר על ביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים. לאחרונה הצטרפה גם המשטרה לחקירה, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והפרשה הפכה לתיק 4000 - חשד לפיו קידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת היה בתמורה לסיקור מלטף שקיבלו בני משפחת נתניהו, שכיהן בחלק מהתקופה הרלוונטית (2015-2017) כשר התקשורת, מאתר האינטרנט שבשליטת אלוביץ' - וואלה.

 

זיקה אישית לנתניהו

 

מי שמינה את פילבר למנכ"ל משרד התקשורת באמצע שנת 2015 היה נתניהו כשר התקשורת. מדובר במשרת אמון אישית שלו. פילבר הוצנח לתפקיד לאחר שהמנכ"ל הקודם, אבי ברגר, פוטר על ידי נתניהו. פילבר הוא מינוי בעל זיקה אישית לנתניהו, משום ששימש ראש מטה הבחירות שלו.

 

על פי ממצאי חקירת הרשות, המנכ"ל שמינה נתניהו קידם את האינטרסים עסקיים של בזק שנמצאת בשליטת חברו אלוביץ' על חשבון האינטרס הציבורי. מדובר בקידום ההפרדה המבנית בין חברות הקבוצה, שהייתה שווה לבזק חסכון בתשלומי מס של מאות מילוני שקלים, ולאלוביץ' באופן ישיר עוד עשרות מילוני שקלים שיקבל מקופת החברה.

 

על פי ראיות שאספה הרשות פילבר, והעוזרת הבכירה למנכ"ל, עדי קהאן, עשו שימוש בתיבות הדואר האלקטרוני הפרטיות שלהם (הוט מייל וג'מייל) כדי להדליף מסמכים פנימיים וחסויים של המשרד לגורמים בבזק, ובהם המנכ"לית סטלה הנדלר. המסמכים שנשלחו לבזק, ועל פי הראיות שאספה הרשות הושבו על ידי הנדלר עם הערות ותיקונים מטעם החברה אשר קיבלו ביטוי בנוסח הסופי שלהם, נשלחו על פי החשד מתיבות מייל פרטיות ולא מהמייל הרשמי של משרד התקשורת כדי להסוות את הפעילות האסורה לכאורה.

 

בין המסמכים שהועברו באמצעות מיילים פרטיים לגורמים בבזק, היו טיוטות של המכתב בנושא ביטול ההפרדה המבנית בבזק ומסמכים נוספים. התנהלות משרד התקשורת סביב מכתב זה, גם עמדה בלב דו"ח ביקורת חריף שפרסם לאחרונה מבקר המדינה, יוסף שפירא.  

שלמה פילבר. מושעה ממשרד התקשורת שלמה פילבר. מושעה ממשרד התקשורת צילום: יואב דודקביץ

 

 

בנוסף להתפתחות זו, החשדות והחקירה סביב נתניהו המשיכו להסתעף היום, במהלך יום חקירה אינטנסיבי במיוחד שכלל עדויות רבות של אנשי מפתח בפרשת בזק ובפרשה נוספת שנחשפה במהלך היום, הנוגעת לשופטת בדימוס הילה גרסטל.

 

במקביל, החקירה בתיק 4000 - שבו נחקר חשד ליחסי שוחד בין בעל השליטה בבזק אלוביץ' לבין ראש הממשלה נתניהו - המשיכה להתנהל באינטנסיביות. שניים מהחשודים בפרשה, יועץ התקשורת של נתניהו ניר חפץ והיועץ האסטרטגי אלי קמיר שעובד עם אלוביץ', נחקרים במקביל גם על חשדות בפרשה החדשה, שבה לכאורה הוצע לגרסטל להתמנות ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו.

 

מה שנתניהו לא גילה

 

החשד המרכזי בתיק 4000 הוא כי גורמים בבזק נתנו שוחד לנתניהו כדי שיקדם את האינטרסים העסקיים של החברה במשרד התקשורת. השוחד לכאורה ניתן בתקופה שבה נתניהו שימש שר התקשורת. נתניהו העביר את סמכויותיו בעניין בזק ביוני 2016 לצחי הנגבי, לאחר שהתגלה שלא חשף בשאלון ניגוד עניינים את קשרי החברות שלו ושל רעייתו עם בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ'.

 

לפי עדויות והתכתבויות שנתפסו בטלפונים ניידים של חלק מהחשודים בפרשה, בני משפחת אלוביץ' עמדו בקשר רציף עם משפחת נתניהו באמצעות מקורבים, בהם ניר חפץ, ודרשו לשנות כותרות, להוריד ידיעות ביקורתיות ולהבליט ידיעות חיוביות באתר וואלה שבשליטת בזק.

 

 

שלמה פילבר בהארכת המעצר השבוע שלמה פילבר בהארכת המעצר השבוע צילום: אוראל כהן

 

 

בלילה שבין שני לשלישי נחקרו העצורים המרכזיים בפרשה: בני הזוג אלוביץ' ובנם אור, פילבר, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וסמנכ"ל הפיתוח העסקי של בזק עמיקם שורר.

 

היום המשיך מצעד הנחקרים. בין היתר, ראש מערכת החדשות בוואלה מיכל קליין מסרה עדות, וכך גם מקורבים נוספים לבני הזוג נתניהו, כמו דובר הליכוד שי חייק. גם יועץ התקשורת ישראל בכר, שותפו של קמיר בחברת קמיר בכר, מסר עדות. בכר מקורב גם לפילבר ואף שימש כיועץ לנתניהו בבחירות של 2009.

 

גם ממלא המקום מסר עדות

 

גם מנכ"ל משרד התקשורת בפועל מימון שמילה, שמשמש בתפקיד בזמן שפילבר מושעה, זומן למסור עדות בפרשות בזק. שמילה מכהן בתפקיד מאז יולי האחרון. רק באחרונה הגיע שמילה לתקופה המקסימלית הקבועה בחוק למילוי מקום, באורך שישה חודשים. עם תום תקופה זו, הוארכה כהונתו בשלושה חודשים נוספים באמצעות אישור היועץ המשפטי לממשלה.

 

 

מימון שמילה מימון שמילה צילום: אוראל כהן

 

בספטמבר 2016 מינה פילבר את שמילה לתפקיד המשנה למנכ"ל. עוד קודם לכן כיהן בשורה של תפקידים במשרד התקשורת, שהמרכזי בהם היה סמנכ"ל פיקוח ואכיפה. בתקופתו בתפקיד זה תחת פילבר, היקף העיצומים והקנסות שרשם המשרד ירדו באופן ניכר בהשוואה לתקופתו של המנכ"ל הקודם אבי ברגר. מבקר המדינה יוסף שפירא התייחס לכך בדו"ח שפרסם בחודש יולי האחרון, כשהתייחס לכך שהצטברו על שולחן המשרד תלונות רבות מצד החברות סלקום ופרטנר, שהתלוננו כי בזק מדירה אותן משיווק חבילות אינטרנט.

 

עדים אלה מצטרפים לעובדים נוספים שעבדו בעבר בלשכת ראש הממשלה ואשר מסרו עדות בימים האחרונים, כמו מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר הראל לוקר, ראש לשכתו לשעבר דוד שרן וראש מטה ההסברה במשרדו עד לאחרונה בועז סטמבלר. גורם המקורב לחקירה אמר היום כי "רשות ני"ע מתנהלת כמו במבצע, כל המחלקה מטפלת רק בפרשה זו".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: מוטי קמחי

 

במקביל לחשדות לשוחד, המשטרה ורשות ני"ע חוקרות ניסיונות לכאורה של חלק מהחשודים לשבש את החקירה. בהודעה שפרסמו המשטרה והרשות היום צוין: "עולה מחומר הראיות כי כמה מהחשודים פעלו באופן בוטה לשבש הליכי חקירה ולהקשות את מלאכת איסוף הראיות". לדברי גורם המעורב בחקירה, "היו פה שיבושים מהסרטים".

 

ניסיונות לשיבוש חקירה התגלו כבר ביוני 2017, עם פתיחת החקירה של רשות ני"ע בפרשה. "כלכליסט" פרסם אז כי ברשות עלה החשד כי אלוביץ' ומנכ"ל yes רון אילון מחקו התכתבויות בניסיון לטשטש ראיות.

 

צוות החקירה מייחס חשיבות רבה להתכתבויות הרבות שנתפסו במהלך החקירה בין שלל המעורבים. לפי גורם המעורב בחקירה, התכתבויות אלו "שופכות אור על האירועים שהתרחשו בזמן אמת".

 

בהודעה המשותפת לרשות ולמשטרה צוין עוד כי חקירת תיק 4000 החלה כהסתעפות בתיק בזק, בעקבות ראיות שעלו במסגרת חקירת הרשות. במסגרת החקירה, כך לפי המשטרה והרשות, נחקרו במשותף שורה של עדים נוספים, עובדי ציבור בעבר ובהווה, אנשי תקשורת וגורמים מהמגזר הפרטי והעסקי. מצעד העדים והנחקרים צפוי להימשך גם מחר וייתכנו מעצרים נוספים.

 

מימון שמילה סירב להגיב.

 

מראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "כבר אי אפשר להתעלם מהמסע המתוזמר. כשהאוויר יוצא מ־1000 ומ־2000, כשמתברר שב־3000 בכלל לא היה אוויר, אז מייצרים תיקים חדשים. מייצרים תיק חדש כל שעתיים. מביאים מקורבים, חוקרים אותם, כל מקורב נחקר, מיד מבול של הדלפות כוזבות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x