$
משפט

מנדלבליט: "זה יהיה קשה, אך במידת הצורך אגיש כתב אישום נגד נתניהו"

היועמ"ש התייחס לראשונה באופן פומבי להמלצת המשטרה להעמיד לדין את רה"מ בסעיפי שוחד בתיקים 1000 ו-2000: "אני מזהה את הניסיונות השונים לפלג בין הגופים ליצור חיץ ובידול. בהחלט קיימת אפשרות כי יידרשו השלמות חקירה נוספות". צפו בשידור דברי היועמ"ש

משה גורלי 20:5215.02.18

"אני מזהה את הניסיונות השונים לפלג בין הגופים ליצור חיץ ובידול. אבקש להבהיר – התביעה הכללית ומשטרת ישראל עובדים בשיתוף פעולה הדוק ומצוין בתחום אכיפת החוק", כך אמר הערב (ה') היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בכנס אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב בשיתוף הירחון ליברל. מדובר בהתייחסות פומבית ראשנה של היועץ להמלצות שהגישה המשטרה השבוע בתיקי 1000 ו-2000, כולל המלצה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בסעיפי שוחד, וכן לדיווחים השונים על מחלוקות בינו לבין הדרג החוקר. הוא אמר כי על אף הקשיים יגיש כתב אישום נגד נתניהו במידת הצורך.

 

 

 

מנדלבליט המשיך ואמר כי "אני מציע איפוא להתייחס בספקנות לפרסומים כאלה ואחרים על סכסוכים ועימותים כביכול בין הגופים ובתוך הגופים. אנו עושים את מלאכתנו זאת תוך התעלמות מכל רעשי הרקע. למעשה, דעות שונות היו – ותמיד יהיו – גם בין גורמים שונים בתוך פרקליטות המדינה והייעוץ המשפטי לממשלה, וגם בין התביעה הכללית למשטרת ישראל. אלא שזה הסדר הנכון של הדברים. כך מתנהלות חקירות וכך מתקבלות החלטות נכונות בקשר לניהולן של החקירות. כך בתיק זה, כמו גם בתיקי חקירה אחרים. רק השמעת דעות וחשיבה יצירתית יכולה להביא לקבלת ההחלטות המחודדות והטובות ביותר לגבי ניהול החקירה".

 

לדבריו, "המטרה שלנו היא משותפת – הבטחת שלטון החוק במדינת ישראל. הדרך שלנו היא משותפת – הפיכת כל אבן לשם גילוי האמת והוצאתה לאור. האתוס המקצועי שלנו הוא משותף – הליכה לאור העובדות המתגלות ולדין החל עליהם ומחויבות לאינטרס הציבורי, ולהם בלבד".

 

היועץ הבטיח ש"החקירות האלה נוהלו 'לפי הספר'. במקצועיות ביצירתיות ובתחכום בחתירה מתמדת לגילוי האמת. כל זאת, תוך שיתוף פעולה הדוק ופורה בין אגף החקירות והמודיעין במשטרה, לבין פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. עתה תחל מלאכת הלימוד המשפטי של החומרים. התהליך יתקיים בפרקליטות מיסוי וכלכלה בראשות עו"ד ליאת בן ארי". מנדלבליט כבר הצביע על פוטנציאל להארכת התהליך: "בהחלט קיימת אפשרות כי יידרשו השלמות חקירה נוספות. זו דרכה של כל חקירה".

 

הוא סיכם נקודה זו בנאומו ואמר כי "הפגנות נאומים ציוצים קולות רקע לא השפיעו, לא ישפיעו, ואסור שישפיעו על התהליך. אני דוחה בתוקף את הטענות כאילו גורמים בחקירות פעלו מתוך שיקולים שאינם מקצועיים".

מנדלבליט בבואו לכנס, הערב מנדלבליט בבואו לכנס, הערב צילום: מוטי קמחי

 

"רק הראיות ידברו"

 

עוד אמר היועמ"ש כי "דומני כי בעת הזו, כאשר הוצגה בפני הציבור תמונה, מסוימת לפחות, של פירות המאמץ החקירתי שבוצע, ברור לכל כי חקירת משטרת ישראל הגיעה לכל המקומות הרלוונטיים, הדרושים לבירור החשדות, וכי המשטרה אף ביצעה את החקירה בחריצות רבה, בקצב ראוי ומשביע רצון. משטרת ישראל עמלה במרץ רב לבירור החשדות. היא מיפתה את האינטרסים המעורבים בפרשות שנחקרו, ובעקבות כך חקרה את הנוגעים בדבר. פעולות החקירה הרבות, שערכה משטרת ישראל, בוצעו במסירות ובמקצועיות, והן היו הכרחיות. ממצאי החקירה המאומצת שבוצעה ע"י משטרת ישראל הם המסד העובדתי אשר על בסיסו אנו עתידים לקבל את ההחלטה המשפטית המושכלת. בתוך כך, החקירה לוותה על ידי פרקליטות המדינה, בפיקוח של פרקליט המדינה ושלי, ובין היתר נערכו עשרות ישיבות משותפות עם משטרת ישראל במהלך החקירה".

 

"אני דוחה בכל תוקף טענות שנשמעו כאילו מי מהגורמים המעורבים בתיקי 1000 ו-2000 פעל מתוך שיקולים שאינם מקצועיים, או מתוך מטרה שאיננה חקר האמת ושמירה על שלטון החוק. כל הגורמים המעורבים בטיפול בתיקי החקירה – חוקרי המשטרה, מפקדי וראשי אגף החקירות והמודיעין – ניצב מני יצחקי ומחליפו ניצב גדי סיסו, וגורמי התביעה הכללית שטיפלו בתיקים, פעלו ופועלים כנאמני שלטון החוק במדינת ישראל. אני ער לעניין הציבורי הרב שהחקירות הללו מעוררות. זה אך טבעי, לאור זהות החשודים ולאור מהות החשדות. ובתוך כך חשוב לי להדגיש בפניכם כי כל ההחלטות שהתקבלו עד כה, וכל ההחלטות שיתקבלו בעתיד, מבוססות ויתבססו אך ורק על הראיות ועל הדין. אינני יודע בעת הזו מה תהיה ההחלטה שתתקבל בסופו של יום. אני כן יודע שההחלטה הזו תתקבל אך ורק על סמך הראיות והדין. אני מדגיש פעם נוספת: רק הראיות ידברו".

 

לאחר הנאום קיימה מנחת האירוע נחמה דואק ראיון עם היועץ המשפטי ושאלה אותו:

 

האם לנוכח היכרותך עם נתניהו יהיה לך קשה להודיע לו על הגשת כתב אישום?

 

"אני מכיר את נתניהו רק בצד המקצועי, לא החברי. ההיכרות מתחילה כשהייתי פצ"ר במאבק על הדה-לגיטמציה של מדינת ישראל. בשני אירועים – בעקבות מלחמת המשפט לאחר מבצע עופרת יצוקה ודו"ח גולדסטון. השני הוא אירועי המרמרה.

 

לפניכם שידור האירוע כולו. היועץ מנדלבליט מתחיל לדבר בדקה ה-24:

 

 

"הייתי בדרכי לביהמ"ש המחוזי ואז נקראתי לדגל (לתפקיד מזכיר הממשלה). כיוון שפוליטיקה לא מעניינת אותי, התניתי זאת בעצמאות מקצועית. אני מקצוען. קשה להגיש כתב אישום נגד כל אחד, אבל חונכתי לפעול במקצועיות. ואם צריך, אגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה. זו לא רק החלטה שלי, אנחנו צוות בפרקליטות. ההחלטה תיבנה מלמטה למעלה. הפרקליטה המלווה, אח"כ פרקליט המדינה ובסוף אני".

 

האם לא יהיה זה נכון שראש הממשלה יכריז על נבצרות?

 

"בשלב זה זו החלטה שלו. הוא חף מפשע ובשלב זה לא אציע לו (לעשות זאת) . להמלצות אין תוקף חוקי, התוקף הזה יהיה רק אם יוחלט להגיש כתב אישום. כשנגיע לשם נצטרך לשקול".

 

האם מדינת ישראל היא מדינה מושחתת?

 

"אני מוטרד מתופעות שחיתות, אבל המדינה אינה מושחתת. בראייה מעמיקה של הדברים, מדינה מושחתת היא כשרשויות החוק לא מטפלות בכך וזה לא המצב אצלנו. יש נחישות ואפס סובלנות מצד רשויות החוק, לכן אני אומר בלב מלא - זו לא מדינה מושחתת".

 

 

 

כיצד אתה מתייחס להפגנות נגדך?

 

"לא משפיע עלי במילימטר, אפס. אין שום סיכוי שמשהו מזה ישפיע עלינו. אנחנו מקצוענים. אומרים לי תגמור את התיק 'מהר וטוב'. אני אומר ההיפך – 'טוב ומהר'.

 

"המשמעות היא לנסות מטרה פוליטית באמצעות המשפט. הפעלת הלחץ הזו בעייתית. ועם זאת, אני תומך בזכותם של אנשים להפגין. כל תופי המלחמה יירגעו בסוף".

 

האם אתה שוקל להציע לראש הממשלה עיסקה: תפרוש - ולא נגיש אישום?

 

"ממש לא בשלב זה. כרגע אני עסוק אך ורק בבחינת הראיות".

 

הבהרה מצד משרד המשפטים

 

משרד המשפטים פרסם הבוקר הודעה רשמית חריגה, על רקע הפרסומים על האשמות מצד הפרקליטות נגד המשטרה סביב פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו. "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה פועלים בתיאום מלא ובשיתוף פעולה מצוין עם משטרת ישראל. למען הסר ספק, פרסום הודעת משטרת ישראל על סיום החקירה בפרשות 1000 ו-2000 נעשה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה 4.1003 שעניינה 'קווים מנחים לרשויות האכיפה בעניין פרסומים מחקירות'. הדבר נעשה באישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מראש, כנדרש וכמקובל", נמסר.

 

בחדשות 2 פורסם אמש שבמשרד המשפטים מתחו ביקורת קשה על חריפות ההמלצות שהוגשו. לפי הדיווח, במשרד טוענים שהמשטרה הכניסה את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לסיטואציה בלתי אפשרית: "כל נסיגה מההמלצות, ולו הקטנה, תיראה כמו התרסקות".

 

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה עם המראתו לכנס מינכן לביטחון להמלצות המשטרה: "ראשית, אני רוצה להגיד שרעייתי ואני נפעמים, אין מילה אחרת, מהתמיכה, האהדה והחום שאזרחים כה רבים בישראל מגלים כלפינו. אני אמשיך לשרת אותם, את המדינה שלנו באחריות, בנחישות ומתוך תחושת ביטחון גדולה, כי אני בטוח שהאמת סופה לנצח".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x