$
משפט

בכיר לשעבר ברמ"י נידון ל-7 חודשי מאסר בפועל על שפעל בניגוד עניינים

אהוד גבריאלי, ששימש כממונה הפיקוח במחוז המרכז ברשות, הורשע שפעל בניגוד עניינים כשאישר לחברו להוציא פסולת מהרשות ללא מכרז; השופטת: "מעשיו ומחדליו פגעו בערכים החברתיים העומדים ביסוד עבירת הפרת האמונים באופן משמעותי ומוחשי"

זוהר שחר לוי 13:5608.02.18
אהוד גבריאלי, בכיר לשעבר ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נידון ל-7 חודשי מאסר בפועל, קנס כספי של 25 אלף שקל וכן הוטל עליו קלון, לאחר שהורשע כי פעל בניגוד עניינים כשאישר לחברו להוציא פסולת מאת הרשות ללא מכרז. "במעשיו של הנאשם דבר פסול מוסרי המצדיק גינוי והוקעה מוסרית וציבורית", נכתב בגזר הדין.

 

החקירה בעניינו של גבריאלי, ששימש כממונה הפיקוח במחוז המרכז ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), החלה בשנת 2012.

 

גבריאלי, לפי החשד שעלה בחקירה, אישר לחברו העובד בחברה לניקוי פסולת בניין להוציא פסולת מאתר השייך לרמ"י ללא עריכת מכרז כנדרש, ותוך ניגוד עניינים. עוד עלה החשד כי במהלך הפינוי גנבו כמויות חול גדולות מהמקום וכי גבריאלי העלים לכאורה עין מהגניבה. עם פתיחת החקירה בעניינו הוא הושעה מעבודתו.

 

בינואר 2014 הוגש לבית משפט השלום בראשון לציון כתב האישום באמצעות יחיד התביעות של להב 433 שהתבסס על ממצאי החקירה. שבעקבות גניבת החול, בהיקף של 40 אלף קוב, נמנעו תשלומי תמלוגים לרשות בגובה 1.3 מיליון שקל. כתב האישום ייחס לגבריאלי עבירה של מרמה והפרת אמונים בכך ש"פעל בניגוד לנהלים, בהיותו בניגוד עניינים אישי ותוך הפרת אמונים לתפקידו כמנהל בכיר ותוך פגיעה בציבור אותו אמור לשרת".

 

השופטת שירלי דקל נוה הרשיעה את גבריאלי בספטמבר האחרון ובעקבות זאת דרשה המדינה להטיל עליו 7 חודשי מאסר בפועל וכן להטיל עליו קלון, נוכח ניגוד העניינים המתמשך בו היה מצוי והעובדה כי העבירה בוצעה תוך ניצול מעמדו הבכיר ברמ"י.

 

מנגד, סנגורו של גבריאלי, עו"ד מיכה פטמן, ביקש לבטל את הרשעתו ולהטיל עליו של"צ (שירות לתועלת הציבור) או לחילופין לגזור עליו עבודות שירות. לשיטתו, ההליכים המשפטיים בעניינו הובילו לפגיעה קשה בגבריאלי הן כלכלי והן תדמיתי ובנוסף לכך מצבו הבריאותי ירוד.

 

 

אהוד גבריאלי אהוד גבריאלי צילום: גרמי פלדמן

 

השופטת דחתה את הבקשה לבטל את הרשעתו של גבריאלי וציינה כי לא הוכח כי הרשעתו תביא לפגיעה קונקרטית בו ובעתידו התעסוקתי. "מעשיו ומחדליו", כתבה בגזר הדין, "פגעו בערכים החברתיים העומדים ביסוד עבירת הפרת האמונים באופן משמעותי ומוחשי".

 

השופטת הוסיפה כי יש להעביר מסר חד וברור לציבור בכלל ולמשרתי הציבור בפרט, שאינו משתמע לשתי פנים "המוקיע את העבירה ואת מבצעה ומטביע אות קלון בפלילים".

 

"נקיטת גישה סלחנית ביחס לעבירה זו בשאלת ההרשעה שבצידה", כך עוד בגזר הדין, "תעביר מסר שגוי לציבור, תעקר מתוכן את הרציונאליים העומדים בבסיס העבירה ותפגע באופן משמעותי בצורך להקנות נורמות ראויות בקרב עובדי הציבור וביושרה הציבורית".

 

בית המשפט קבע כאמור כי גבריאלי ירצה עונש מאסר בפועל למשך 7 חודשים וכן יישא בקנס בגובה של 25 אלף שקל, זאת בנוסף לקלון שהוטל עליו. לפי גזר הדין, נסיבות ביצוע העבירה בה הורשע הן "חמורות במיוחד" נוכח תפקידו הבכיר של גבריאלי ולכן מצדיק הטלת קלון. "מעשיו של הנאשם", כך נכתב, "פגעו בליבת הערכים המוגנים העומדים בבסיס העבירה, והכל תוך ניצול מעמדו רם הדרג במערך השירות הציבורי ולשם מתן טובת הנאה בשווי כלכלי רב לחברו הטוב. מכלול נסיבות אלו, מביאני לכלל מסקנה כי במעשיו של הנאשם דבק פסול מוסרי המצדיק גינוי והוקעה מוסרית וציבורית, בדרך של השתת קלון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x