משפט

מי אתם האחים מירילשוילי

גבריאל ומיכאל מירלשוילי הם טייקונים גיאורגים עם קשרים פוליטיים נרחבים

זוהר שחר לוי 08:2208.02.18
האחים גבריאל ומיכאל מירלשוילי, אוליגרכים יוצאי קולאשי שבגיאורגיה, נחשבים לבעלי מעמד של כבוד בקהילה. האח גבריאל (56), הצעיר מבין השניים, הוא איש עסקים בתחום הנדל"ן ובתחום מיזמי אינטרנט בנושא חינוך.

 

מיכאל (מיכו) מירילשוילי (57) הוא האח המוכר יותר בישראל, בין היתר על רקע הקרבה שלו למספר פוליטיקאים מקומיים. גם בנו יצחק הוא טייקון מוכר וזכה כבר לכינוי "מארק צוקרברג הישראלי".

 

בחודש מאי האחרון נחקר מיכאל ביחד עם בנו יצחק, במסגרת חקירתו של שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי. האב ובנו נחקרו בלהב 433 בחשד למתן טובות הנאה לשר הפנים דרך תשלום כספים לעמותות של משפחת דרעי. החוקרים הציגו בפניהם כי התרומות שהועברו היו מתוך כוונה ברורה להטיב עם משפחתו של דרעי.

האב ובנו הכחישו בחקירתם את החשדות, וטענו שהם תורמים מדי שנה עשרות מיליוני שקלים לעמותות ולנזקקים. מיכאל ובנו יצחק נחשבים מקורבים לדרעי, והעבירו בשנים האחרונות לפחות 1.75 מיליון שקל לשתי עמותות של המשפחה. זהו אחד מכיווני החקירה של המשטרה ורשות המסים בעניינו של השר.

תרומות לאלקין ולחב"ד

 

גם יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, שר הביטחון אביגדור ליברמן והשר להגנת הסביבה זאב אלקין נחשבים למקורבים של מיכאל, שאף תרם לאלקין 11 אלף שקל בשתי מערכות הבחירות האחרונות בליכוד.

 

האב ובנו נחשבים לתורמים גדולים של חב"ד. מיכאל הוא גם יו"ר חבר הנאמנים של זק"א.

 

השניים פועלים בתחומי הנדל"ן, היהלומים, ההייטק, התקשורת, האנרגיה והקמעונאות. המגזין "פורבס רוסיה" העריך את הונו של מיכאל בשנת 2015 ב־950 מיליון דולר. רוב עסקי המשפחה הם פרטיים, והאחזקות המוכרות ביותר שלהם הן בערוץ הטלוויזיה 20 וברשת הסופרים "אחד" שנסגרה. הבן יצחק (ויאצ'סלב) הוא כיום גם בעל השליטה (61% בשרשור) בחברת רוטשטיין נדל"ן שנסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי של כ־135 מיליון שקל.

 

מימין: יצחק מירילשוילי, אריה דרעי ומיכאל מירילשוילי מימין: יצחק מירילשוילי, אריה דרעי ומיכאל מירילשוילי צילום: יעקב כהן, אתר כל הזמן

 

החברה עוסקת בבנייה, ומחזיקה גם נכסי מקרקעין מניבים. מירילשוילי הבן, המכהן כדירקטור בחברה, מחזיק ברוטשטיין נדל"ן באמצעות חברה פרטית בשם אבני שוהם. בעבר היו בשליטת האב ובנו אחזקות (5.2%) בחברות חיפושי הגז והנפט הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי. פעילות החברה לא הניבה תגלית.

 

טכנולוגיה והון סיכון

 

נכון להיום בשליטתה של משפחת מירילשוילי גם מספר רב של חברות פרטיות הרשומות בישראל. כך למשל על פי רשם החברות, יצחק רשום כבעלים של שמונה חברות פרטיות והאב מיכאל כבעלים של שש חברות.

 

בין החברות שבהם מעורבים האב ובנו ניתן למצוא את קרן הון הסיכון כיתאים (75% יצחק, 25% מיכאל); יהלומי חושן ארגמן (100% מיכאל); חברת השקעות באנרגיות מתחדשות בשם באר יצחק אנגריה (93% מיכאל); חברת הטכנולוגיה פלאריום גלובל (35% יצחק), העוסקת בפיתוח משחקי רשת ומעסיקה כ־180 עובדים, ועוד. הבן יצחק (31) עלה לישראל בגיל צעיר ומתגורר כיום בהרצליה פיתוח. הוא הקים ברוסיה רשת חברתית שבה חברים יותר מ־400 מיליון איש מכל העולם ושזכתה לכינוי הפייסבוק הרוסי. בשנת 2014 מכרה המשפחה את אחזקותיה – כ-40% ממניות החברה, תמורת כ־1.2 מיליארד דולר. מאז זכה יצחק לכינוי "מארק צוקרברג הישראלי" בעיתונות החרדית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x