$
משפט

פרשת ביטן: הוארך ב-5 ימים מעצרו של המשנה לראש עיריית ת"א, ארנון גלעדי

גלעדי חשוד בקבלת שוחד מיזם הנדל"ן דרור גלזר בקשר לפרויקט בשכונת פלורנטין בת"א, בפרויקט הקמת מעון סטודנטים בעיר ופרויקט במונטיפיורי. הקבלן בני סולמני ששוחרר בהסכמת המשטרה למעצר בית של 10 ימים

זוהר שחר לוי 15:5904.02.18

בית משפט השלום בראשל"צ האריך אחה"צ (א') ב-5 ימים את מעצרו של המשנה לראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, החשוד בעבירות שחיתות ושוחד במסגרת תיק 1803, פרשת השוחד בה קשור ח"כ דוד ביטן. מעורב נוסף שעוכב היום לחקירה הוא הקבלן בני סולמני, ששוחרר בהסכמת המשטרה למעצר בית למשך 10 ימים. בית המשפט האריך גם את מעצרה של פעילת הליכוד מירב שמולי, החשודה במסגרת הפרשה בעבירות של תיווך לשוחד וקשירת קשר לפשע ב-5 ימים. 

 

 

 

"אני סבור", כתב השופט עמית מיכלס בהחלטתו, "שלאור חומר החקירה שנוסף לתיק, זמן רב לאחר חקירתו הראשונה, יש כדי להוות עילה למעצרו פעם נוספת וזאת על מנת למנוע את שיבוש החקירות. אני סבור שלא ניתן להורות, בעת הזו, על שחרורו של החשוד ויש להותירו במעצר".

 

גלעדי נעצר הבוקר (א') יחד עם 3 מעורבים נוספים, פעילת ליכוד ושני קבלנים שאחד מהם כבר שוחרר בתנאים על ידי המשטרה זאת במסגרת פרשת השוחד המכונה תיק 1803. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של גלעדי ב-9 ימים כשלשיטתה הוא חשוד בביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד וקשירת קשר לפשע.

 

 ארנון גלעדי. חשוד בקבלת שוחד ארנון גלעדי. חשוד בקבלת שוחד צילום: עמית שעל

 

גלעדי נחקר כבר בחקירתו הראשונה על החשד לקבלת שוחד מיזם הנדל"ן דרור גלזר סביב פרויקט נדל"ני בשכונת פלורנטין בתל אביב ובמשטרה חושדים כי גלעדי היה מעורב בחשד לקבלת שוחד גם סביב שני פרויקטים נוספים – מיזם של גלזר להקמת מעון סטודנטים בעיר ופרויקט במונטיפיורי. החשד הוא כי גלעדי סייע שלא כדין לגלזר בקבלת היתרים לפרויקטים התל אביביים לאור הקשר ההדוק שלו עם ח"כ דוד ביטן. גלזר, כך לפי החשד, תרם כספים לעמותה אליה קשור גלעדי – כספים שהיו לכאורה חלק מכספי השוחד.

 

"זה בסיס החקירה", ציינו נציגי המשטרה בדיון, רפ"ק ערן שפי ופקד אלינור לוי, כשלדבריו עיכובו היום מתבסס על התפתחויות בתיק. גלעדי, כך לדברי סנגוריו, עוה"ד דפנה וינברג ואריה שרעבי, כבר נשאל בנוגע לחשדות הללו ועל כך שקיבל כספים שלא כדין כבר בחקירתו הראשונה בדצמבר, חשדות אותן הכחיש. אולם מאז חקירתו הראשונה ועד היום הוא לא נחקר פעם נוספת.

 

"אני סבור", כתב השופט מיכלס בהחלטתו להאריך את מעצרו של המשנה לראש העיר, "שקיימת תשתית ראייתית המבססת לעבירות המיוחסות לחשוד. מעיון בחומר החקירה שהוצג לעיוני אני סבור שאין מדובר בחשד שהוא 'קלוש', כהגדרת סנגורו".

 

החשד הסביר, כך לפי ההחלטה, מבוסס על מספר "מקורות חקירתיים" כאשר חלקם היו מצויים בידי המשטרה כבר בתחילת הפרשה ו"חלקים מהותיים של חומר החקירה נוספו לתיק רק בהמשך, לאחר חקירתו הראשונה של גלעדי".

 

השופט ציין עוד, כי בתחילת החקירה התמקדה המשטרה בעניינם של חשודים אחרים ובעניינים אחרים וכעת מבקשת היחידה החוקרת להתמקד בעיקר בחלקו של גלעדי בפרשה. "על כל אלו", נכתב עוד, "יש להוסיף את רום תפקידו של גלעדי, את העובדה שעל פי החשד המעשים המיוחסים לו בוצעו בהיחבא, הרחק מעין כל, ואת סוג העבירות, קרי עבירות מרמה, אשר מבססות ומחזקות את החשש מכך ששחרורו יוביל לשיבוש החקירה, בפרט לאחר שיחשפו בפניו חומרי החקירה החדשים, וכיווני החקירה השונים בעניינו".

 

עו"ד דפנה וינברג,המייצגת את גלעדי מסרה: "גלעדי סיפק גרסה מלאה לשוטרים עוד בחקירתו הראשונה ולכן אנו מופתעים מהבקשה להארכת מעצר. אין לנו ספק שבעוד מספר ימים תתבהר התמונה במלואה וגלעדי יחזור במהרה לשליחותו הציבורית כנציג תושבי ת"א-יפו".

 

כאמור, בית המשפט האריך ב-5 ימים את מעצרה שמולי. במשטרה טוענים כי היתה קשורה בכספי השוחד שהועברו על ידי יזם הנדל"ן גלזר. אולם סנגורה, עו"ד מור יוסף, אמר בדיון כי מדובר במי שאינה קשורה בכל קשר, עסקי או חברי, עם יתר המעורבים בפרשה. "החשודה", אמר, "חשודה במסגרת הבקשה להארכת מעצר בתיווך לשוחד וקשירת קשר לביצוע פשע, כאשר שני הדברים האלה לא עולים בקנה אחד לא עם מציאות החיים שלה ובטח ובטח לא למציאות החיים כפי שעולה מסך כל הפרשייה הרחבה הזו".

 

השופט מיכלס הורה על הארכת מעצרה וקבע כי קיים חשד סביר הקושר אותה למיוחס לה. לפי בית המשפט, חלקים מחקירתה של שמולי אינם עולים בקנה אחד עם חומר החקירה שנאסף במסגרת הפרשה.

 

לפי ההחלטה בעניינה, החשד המיוחס לה הוא לביצוע עבירות לפני מספר שנים, בשנת 2011. "עם זאת", אמר השופט, "לא ניתן להתעלם מסוג המעשים וסוג העבירות המיוחסות לה, עבירות שוחד. כפי שנקבע לא אחת, עבירות שעניינן שחיתות ציבורית הינן 'כסרטן' המקנן בגוף השירות הציבורי. 'סרטן' זה יכול וישהה בגוף מבלי שיתגלה זמן רב, עם זאת, ברגע שהתגלה אותו נגע יש לטפל בו, ללא כל קשר לפרק הזמן שחלף מעת ביצוע העבירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x