$
רכב

עשיתם תאונה? המכונית תתקשר בעצמה לשירותי ההצלה

על פי נוהל חדש של משרד התחבורה, מכוניות חדשות שישווקו בישראל מה-1 באפריל השנה יצוידו במערכת חיישנים מיוחדת שתיצור קשר עם מוקדי החירום במקרה תאונה

תומר הדר 08:4829.01.18

מכוניות חדשות שישווקו בישראל מה-1 באפריל השנה יצוידו במערכת חיישנים מיוחדת שתיצור קשר עם מוקדי החירום במקרה תאונה, כך עולה מנוהל חדש של משרד התחבורה שיתפרסם בימים הקרובים. כיום, בכל מכונית חדשה המשווקת בעולם מותקנים עשרות חיישנים המסוגלים בין היתר "לאתר" מקרים שבהם מכונית מעורבת בתאונה, לדוגמה באמצעות ניטור של פתיחת כריות אוויר ופגיעות באזורים שונים ברכב. מדובר במערכות אשר מסוגלות "לתקשר" עם מערכות איתור וגם עם טלפונים סלולאריים ולאתר את מיקום המכונית באופן מדויק. על פי המתווה המתגבש, מד"א תהיה אחראית על מלאכת איתור הנפגעים ותוכל גם ליצור עמם קשר טלפוני כאשר הרכב מעורב בתאונה חמורה. על פי עיקרי המתווה, תורנים במוקד מד"א יוכלו להתקשר אל בעל הרכב בטלפון הסלולארי וגם לשלוח אל מיקום התאונה צוות חירום בהתאם לשיקול דעתם של מוקדי מד"א.

 

תאונת דרכים תאונת דרכים צילום: שאטרסטוק

 

 

הטמעת המערכת בישראל מתבצעת בהתאם לנוהל דומה הקיים באירופה, הצפוי להיכנס לתוקף ב31 במרץ. על פי עיקרי הנוהל, הקרוי גם ECALL, יחוברו כל המכוניות החדשות שישווקו באירופה החל באפריל הקרוב במערכות דומות. לדברי גורמים במשרד התחבורה, התקנת המערכות תסייע לשירותי החירום להגיע במהירות לזירת תאונות שבהן יושבי הרכב נמצאים במצב קשה ואינם מסוגלים ליצור קשר עם מוקדי מד"א בעצמם וצפויה לצמצם את מספר ההרוגים בתאונות. כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט",  בשנה שעברה נהרגו בתאונות דרכים 364 בני אדם ו24,438 נפגעו בתאונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x