$
משפט

2 מנהלים לשעבר ב"שמן תעשיות" הורשעו בעבירות הגנת הסביבה

החברה ממפרץ חיפה הורשעה בגרימת מפגעי ריחות חזקים ומתמשכים. הקנס שהוטל עליה הוכפל ל-630 אלף שקל

זוהר שחר לוי 14:4923.01.18
ביהמ"ש המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה ערעור שהגיש המשרד להגנת הסביבה והרשיע שני מנהלים לשעבר בחברת "שמן תעשיות" וכן הגדיל את הקנס שהושת על החברה - שתשלם כעת 630 אלף שקל.

 

כתב האישום בהליך זה הוגש באוגוסט 2014 נגד חברת שמן תעשיות, אליעזר פרנפס וחיים אינזלברג ששימשו כמנכ"לי החברה בין השנים 2009-2011 ויאיר שלמה ריפקין ששימש כסמנכ"ל החברה עד לנובמבר 2002. החברה, המחזיקה את מפעל "שמן תעשיות" הממוקם במפרץ חיפה, הואשמה בגרימת מפגעי ריחות חזקים ומתמשכים ובהפרת התנאים הסביבתיים שקבע המשרד ברישיון העסק של המפעל.

 

כתב האישום התבסס על תלונות שהתקבלו לאורך תקופה ארוכה, בין השנים 2010 ל-2012, מעובדי נמל חיפה ועסקים הסמוכים למפעל על מטרדי ריח בעוצמה חזקה עד כדי בלתי נסבלת מהמפעל. לפי התלונות, מטרדי הריח גרמו לתחושת מחנק ובחילות, הקאות, סחרחורות, צריבות בעיניים, כאבי ראש, קשיי נשימה ועוד.

 

בעקבות זאת הוציא המשרד צוותי מריחים לסדרת בדיקות שאימתו את התלונות, נערכו סיורים על ידי המשטרה הירוקה, התקיימו שימועים והוצאו צווים לחברה לסילוק המפגע. בסיור שהתקיים ב-2013 זוהתה פליטה מוגברת מארובות המפעל והורגש ריח חזק במפעל ובסביבתו - חרף צו ההפסקה המינהלי שהוציא המשרד למפעל.

 

 

מפרץ חיפה מפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ביוני 2017 ניתן פסק דין בבית משפט השלום בחיפה שגזר על החברה קנס של 100 אלף שקל בתוספת 230 אלף שקל עבור הרשעה קודמת. בית המשפט נמנע מהרשעת המנכ"לים והטיל עליהם פיצוי של 10 אלף שקל, התחייבות כספית להימנע מעבירה ו-140 שעות של שירות לתועלת הציבור.

 

המשרד להגנת הסביבה ערער לביהמ"ש המחוזי בחיפה על פסק הדין

 

ערעור בתיק זה הוגש גם בעניין גובה הקנס שהוטל על החברה בביהמ"ש השלום וגם בעניין אי הרשעת שניים מן המנהלים שהועמדו לדין, שניהם מנכ"לים לשעבר על החברה - אליעזר פרנפס, חיים אינזלברג. הראשון עובד היום כסמנכ"ל כספים בחברה אחרת, וטען כי קיומה של הרשעה תפגע באפשרויות התעסוקה העתידיות שלו. השני עובד כיועץ לחברות ודירקטור, וחשש מפגיעה בשמו הטוב בתחום עיסוקו הנוכחי.

 

הרכב השופטים ד"ר רון שפירא, בטינה טאובר ותמר נאות פרי, הפך את ההחלטה שניתנה בבית משפט השלום בחיפה, הגדיל את הקנס שהוטל על החברה כך שיעמוד על 400 אלף שקל. בתוספת הקנס שהוטל עליה בשל הרשעה קודמת יתווסף לסכום זה 230 אלף שקל ובסך הכל 630 אלף שקל. עוד קבע פסק הדין כי יורשעו בדין שני המנכ"לים הרלוונטיים לתקופת כתב האישום - פרנפס ואינזלברג - וכי התיק ישוב לבית משפט השלום לשם מתן גזר דין.

 

השופטת: "ריחות חריפים שגרמו לצריבה בעיניים ולהרגשת בחילה"

 

שופטת בית המשפט המחוזי, תמר נאות פרי, ציינה בדברי הסיכום כי נושאי המשרה הבכירים הם קובעי ההחלטות אשר משליכות על קיומם של המטרדים. לדבריה, הימנעות מהרשעה משדרת מסר בלתי ראוי מטעמה של מערכת המשפט והרשעה תורמת תרומה משמעותית בהרתעה. "מעורבותם האישית בהליך הפלילי היא אחת מהדרכים האפקטיביות ביותר למנוע את המטרדים ולהחיש את הסרתם", ציינה.

 

נאות פרי הוסיפה: "מדובר בריחות חריפים שגרמו לצריבה בעיניים ולהרגשת בחילה. מטרדי ריח פוגעים בכל הסביבה הסמוכה - ההגנה מפניהם כרוכה בהישארות בתוך החדרים למשך פרק זמן ממושך 'עד יחלוף ריח', ובוודאי שלא ניתן לסווג אותם כ'קלים'".

 

"ראוי לחדול מתרבות דיונית", כתב שפירא, "שבמסגרתה מקלים עם ממלאי התפקידים בתאגיד ופוטרים אותם מההרשעה, על השלכותיה, ומבקשים להרשיע ולהעניש את התאגיד. זאת במיוחד כאשר מדובר בתאגיד שאינו בבעלות פרטית - תאגיד ציבורי או חברה ממשלתית. בנסיבות אלו, וככל שההרשעה פוגעת בתאגיד, הרי שמדובר בפגיעה בבעלי המניות, שהם ציבור הרחב, בעוד שממלאי התפקיד שכשלו יוצאים בלא פגע, וכפועל יוצא מכך מרשים לעצמם גם בעתיד להמשיך באותה דרך של התנהלות".

 

נציין כי מדובר בהרשעה שלישית של החברה ובאחרונה, בחודש אוקטובר האחרון, החברה אף שילמה כ-550 אלף שקל בעקבות עיצום כספי שהטיל עליה המשרד להגנת הסביבה בשל הפרת תנאים בהיתר הפליטה. את המשרד להגנת הסביבה ייצג בהליך המשפטי עו"ד שגיא סיוון בשיתוף הלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x