$
משפט

בצל מותה של עדת מפתח: נפתח "משפט הדיבידנדים" של אי.די.בי ונוחי דנקנר

המשפט, שבו נתבעים בעל השליטה לשעבר באי.די.בי והדירקטורים שכיהנו בתקופתו להחזיר לקופת החברה 650 מיליון שקל דיבידנדים אסורים שנמשכו ממנה, החל היום; אולם אתמול הלכה לעולמה בנסיבות טרגיות עדת מפתח מטעם התביעה

גולן חזני ויניב רחימי 11:4523.01.18

בצל טרגדיה, ולאחר שאתמול (ב') הלכה לעולמה עדת מפתח, נפתח הבוקר "משפט הדיבידנדים" שבו נדרשים בעלי השליטה לשעבר והדירקטורים באי.די.בי להחזיר דיבידנדים אסורים שנמשכו מהחברה בתקופתו של נוחי דנקנר.  

 

נוחי דנקנר, היום בבית המשפט נוחי דנקנר, היום בבית המשפט צילום: יניב רחימי

 

לפני שהדיון החל ביקשו עורכי הדין מהשופטת רות רונן לדחות את הדיון לנוכח מותה של העדה, שגרם לזעזוע בקרב המעורבים בפרשת אי.די.בי ובקרב קהילת שוק ההון כולה שהכירה את המנוחה. העדה הועסקה באי.די.בי בתפקיד ביצועי טכני ולא היתה בעלת סמכות להחלטות בנושאי דיבידנדים או נושאים מהותיים, אך היתה דמות מרכזית בחברה. פרקליטה הכין אותה יממה קודם לעדות שהיתה אמורה להינתן היום.

 

 

 

השופטת הסכימה לדחייה, אך הודיעה שלא תאפשר ימי חקירה נוספים מעבר לשישה שנקבעו מראש. בסופו של דבר הוחלט לקיים את הדיונים כמתוכנן. דנקנר, לשעבר בעל השליטה ויו"ר הדירקטוריון של אי.די.בי, ואריה מינטקביץ', שכיהן כסגן היו"ר, הגיעו לדיון כשעה וחצי לאחר שהחל. יו"ר שופרסל לשעבר רפי ביסקר נכח באולם מתחילת הדיון.

 

עו"ד רם כספי חקר את המומחה פרופ' ירון זליכה והאווירה באולם בית המשפט הייתה טעונה. כספי הדגיש את העובדה שבזמן אמת, כלומר במועדים שבהם חברי הדירקטוריון של אי.די.בי אישרו את חלוקות הדיבידנדים, האינדיקציות החיצוניות תמכו בהחלטות החלוקה. כספי ציטט את דוח הדירוג של חברת S&P מעלות ודוחות של אנליסטים שהצביעו על מצבה הטוב של אי.די.בי.

 

"האם הנושים של אי.די.בי, מחזיקי האג"ח, ראו בחלוקת הדיבידנדים של אי.די.בי כדבר חיובי בזמן אמת?" שאל עו"ד כספי את פרופ' זליכה.

 

זליכה השיב שלא ידוע לו על התנגדויות שהיו לחלוקות דיבידנד ושב וטען שמצב השוק הוא רק מרכיב אחד בשיקולים של הדירקטוריון.

 

 

 

תביעת ענק נגד כל הדירקטורים כמעט

 

התביעה הוגשה בידי נאמני הסדר החוב באי.די.בי, חגי אולמן ואייל גבאי, המיוצגים בידי עו"ד אופיר נאור ורנן גרשט. מדובר בתביעת ענק על סך 650 מיליון שקל נגד אי.די.בי אחזקות ונגד דנקנר ודירקטורים בחברה. התובעים טוענים כי בשנים 2008 עד 2010 נמשכו מהחברה דיבידנדים אסורים בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל, זאת כאשר היה ידוע כבר כי לחברה אין יכולת פירעון לחובותיה. בין הנתבעים כל חברי דירקטוריון אי.די.בי להוציא נציגי משפחות לבנת ומנור שהגיעו לפשרה והחזירו לקופת החברה 55 מיליון שקל כבר לפני שנתיים.

 

התביעה הוגשה נגד בעלי המניות באי.ד.י.בי - דנקנר, אחותו, שלי ברגמן, רפי ביסקר וליאור חנס. כן כוללת התביעה את חברי הדירקטוריון באי.די.בי שאישרו את משיכת הדיבידנדים בתקופה המדוברת, ואשר בה נכללים גם אמו של נוחי, זהבה דנקנר, מינטקביץ', אלי כהן והדח"צים שמואל דור, מאיר רוזן, שמואל לחמן וצבי דבורצקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x