$
משפט

עיריית ירושלים תשלם הוצאות של 1.4 מיליון שקל ליזמי הולילנד

ביהמ"ש קבע שהעירייה לא הוכיחה שארבעת היזמים רימו אותה בנוגע לגובה תשלום דמי ההשבחה; תשלם 350 אלף שקל לכל אחד מהם

משה גורלי 15:2907.01.18

השופט רם וינוגרד מבית משפט המחוזי בירושלים דחה תביעה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה בעיר נגד יזמי פרוייקט הולילנד, בתיק שהינו ספיח אזרחי לפרשת הולילנד הפלילית. כסף גדול היה כאן בשני צדי ההליך. בראשיתו, תבעה הוועדה המקומית מיזמי הפרוייקט 130 מיליון שקל. בסיומו, לאחר שהפסידה, הוטלו עליה הוצאות ריאליות בסכום כולל של 1.4 מיליון שקל.

 

 

העירייה, בתביעתה שהוגשה לפני ארבע שנים, הסתמכה בין היתר על עדויות עד המדינה המנוח, שמואל דכנר, בתיק הפלילי. לטענתה, יזמי הולילנד רימו את העירייה בעניין גובה תשלום היטל ההשבחה, בכך שהסתירו ממנה את תוכניתם האמיתית למכור את הקרקע במקום לבנות עליה ובכך להפחית מהתשלום. העירייה טענה לקיומו של הסכם מכר למכירת הפרויקט ל'קלדש בנייה', ובכך ייחסה ליזמים ולקלדש קנוניה משותפת.

 

השופט וינוגרד קבע שהוועדה כשלה בניסיונה להוכיח תרמית כיוון שהייתה מודעת היטב לאפשרות של מכירת הזכויות. לפיכך, המכירה כלל לא הוסתרה מנציגיה.

 

פרויקט הולילנד בירושלים פרויקט הולילנד בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

נושא המצוקה הכספית שהעירייה שרויה בו כיום, עלה על הפרק בפסק הדין. השופט קיבל את טענת יזמי הולילנד שבגלל הקשיים התקציביים הניכרים של העירייה הייתה הוועדה מסכימה לתשלום של 20 מיליון דולר כהיטל השבחה, גם אם סברה שראוי היה לדרוש סכום גבוה יותר. העירייה, קבע השופט, חתרה להגיע להסכם בגדרו ישולמו לה 20 מיליון דולר בזמן קצר כדי להימנע מתשלומים לאורך שנים ארוכות.

 

התעקשותה של העירייה לנהל את התביעה עלתה לה ביוקר ותביעת עתק שהסתיימה בהוצאות עתק, שבה חייב השופט את העירייה תוך שהוא מבקר את ניהולה הלקוי, במיוחד לנוכח עדויות מפורשות שסתרו את גרסתה. עיריית ירושלים, שנאנקת תחת הנטל התקציבי ספגה מהלומה כואבת בכיסה, 350 אלף שקל שנקבעו כהוצאות ריאליות לכל אחת מארבעת הנתבעים.

 

הולילנד תיירות בע"מ והלל צ'רני יוצגו ע"י עוה"ד יואב הירש וגיא אריאלי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ועו"ד רווית צמח.

 

הולילנד פארק יוצגה ע"י עוה"ד בועז פייל ואיל אייכל ממשרד יגאל ארנון.

 

קלדש בניה יוצגה ע"י עוה"ד אורלי טננבאום ודניאל לסרי ממשרד גורניצקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x