שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרשת השחיתות בראשל"צ: מנכ"ל חברת בנייה מוכרת עוכב לחקירה

המנכ"ל שעוכב חשוד במעורבות בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות לפי חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה; ייתכן שבהמשך היום תבקש המשטרה להאריך את מעצרו; אתמול פורסם כי שתי חברות נקשרו בפרשה: חצי חינם ודניה סיבוס; אפריקה ישראל אישרה את דבר קיום החקירה בנוגע לפעילות דניה סיבוס בראשל"צ

זוהר שחר לוי 09:5903.01.18

פרשת השחיתות בראשון לציון: המשטרה עיכבה הבוקר (ד') לחקירה מנכ"ל בחברת בנייה גדולה, וזאת במסגרת תיק 1803 בה נחשד ח"כ דוד ביטן, ביחד עם אחרים, בקבלת שוחד ובעבירות מרמה. ייתכן שבהמשך היום יבקשו חוקרי המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון.

 

 

 

המנכ"ל שעוכב חשוד במעורבות בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות לפי חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה.

 

דוד ביטן בדרך לחקירה דוד ביטן בדרך לחקירה צילום: מוטי קמחי

 

אתמול פורסם כי שתי חברות נקשרו בפרשה: חברת חצי חינם וחברת דניה סיבוס, חברה בת של החברה הציבורית אפריקה ישראל. בחצי חינם סירבו להגיב ואילו בדניה סיבוס אמרו כי "לא ידוע לה על כל חקירה המתנהלת בעניינה. אם וכאשר תתשואל היא תמסור כל מידע". אפריקה ישראל פרסמה הבוקר בהודעה לבורסה עדכון על דבר החקירה של החברה הבת – שלא הוסיף פרטים על הידוע. על פי הודעת אפריקה, "למיטב ידיעתה" מתנהלת חקירה משטרתית בקשר לפרויקט (או פרויקטים) בראשון לציון שבו (או בהם) מעורבת דניה סיבוס. אפריקה מציינת שאין בידיה פרטים נוספים מעבר לכך על החקירה האמורה.

 

במסגרת חקירת השחיתות שבה מעורב ח"כ ביטן, שברובה עוסקת בפרויקטים נדל"ניים, עלו בימים האחרונים חשדות הקשורים לדניה סיבוס. לפי החשד שעלה במשטרה, החברה נתנה כספי שוחד למקורבו של הח"כ, איש העסקים משה יוסף בתמורה לקידום פרויקטים שלה על ידי ביטן. כספי השוחד, כך לפי החשד, הועברו לידי ביטן. ל"כלכליסט" נודע שבתמורה לכספים שקיבל יוסף הוא הנפיק לחברה הציבורית חשבוניות עבור "ייעוץ נדל"ני". נציגי החברה טרם נחקרו במסגרת הפרשה ונראה כי בימים הקרובים יקראו למסור עדות או אף להיחקר.

 

עוד פורסם אתמול כי חלה התפתחות דרמטית בפרשת השחיתות בראשון לציון, אך זו אסורה בפרסום בשלב זה.

 

ההסתבכויות של דניה סיבוס 

 

זו לא ההסתבכות הראשונה של דניה סיבוס. ביוני האחרון זימנו הפרקליטות ורשות ההגבלים העסקיים את מנכ"ל החברה רונן גינזבורג ואת החברה עצמה וכן את גבי מגנזי, בעל השליטה בחברת אברות הברוסאית ומגנזי השקעות לשימוע לפני הגשת כתב אישום. זאת, בחשד לתיאום הצעות במכרז תשתיות בישוב שוהם. לגינזבורג מיוחסות עבירות על חוק ההגבלים העסקיים, עבירות של הלבנת הון ועבירות נוספות.

 

דניה סיבוס היא חברה פרטית בבעלות קבוצת אפריקה ישראל הציבורית, שנקלעה ב-2016 לחדלות פירעון, תחת בעל השליטה הקודם לב לבייב. בחודש שעבר בחרו מחזיקי האג"ח של הקבוצה בהצעת הרכישה של מוטי בן משה, בעל השליטה באלון רבוע כחול - החלטה שאמורה להפוך אותו בקרוב לבעל השליטה החדש. בשלב מוקדם זה עדיין לא ברור אם החשדות נגד דניה - חברה מרכזית ומשמעותית בקבוצת אפריקה - עלולות למנוע את השלמת העסקה שהציע בן משה למחזיקים ואת העברת השליטה לידיו.

דניה היתה בעברה חברה ציבורית - כמו יתר החברות שבהן מחזיקה אפריקה - והיא נמחקה מהבורסה ביולי 2015, במסגרת הצעת רכש שפרסמה אפריקה ושנענתה על ידי בעלי המניות. אפריקה נאלצת למחוק את דניה סיבוס מהמסחר לנוכח דרישות החוק לקידום התחרותיות וצמצום הריכוזיות (חוק הריכוזיות) המכריח את החברות לצמצם את מבנה השכבות שלהן לשתיים בלבד עד סוף שנת 2018.  

 

נכון להיום דניה הפרטית לא רק מוחזקת על ידי חברה ציבורית, אפריקה ישראל כאמור, אלא גם מחזיקה בעצמה בחברה ציבורית – אפריקה מגורים, הנסחרת בבורסה בת"א בשווי של 982 מיליון שקל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x