משפט

חשיפת כלכליסט

רשות המסים מבקשת לעיין במסמכי התביעה הייצוגית נגד קוקה-קולה

מס הכנסה, שדורש תשלום תמלוגים של 150 מיליון שקלים מהחברה, פנה היום לביהמ"ש והודיע שעדותו של מספר 2 בזכיינית המקומית, יואב נחשון, שנחשפה ב"כלכליסט", וכן מסמכים נוספים "עשויים לסייע בקביעה מדויקת של חבות המס של החברה המרכזית למשקאות ובגביית מס אמת"

תומר גנון 10:1431.12.17

רשות המסים הגישה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד בקשה לעיין בעדויות ובמסמכים שהוגשו בתביעה הייצוגית נגד קוקה-קולה על ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי. 

 

זאת, לפי הבקשה, בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" של עדותו של יואב נחשון, מספר 2 בזכיינית קוקה-קולה בישראל (החברה המרכזית למשקאות קלים).

 

על פי הבקשה שהגיש עו"ד אדם טהרני מפקיד שומה גוש דן, דבריו של נחשון רלוונטיים לדרישת מס הכנסה מקוקה-קולה העולמית, שנחשפה ב"כלכליסט", לשלם בישראל תמלוגים בהיקף 150 מיליון שקלים על ההכנסות מהמותג. 

 

משה אשר, מנהל רשות המסים משה אשר, מנהל רשות המסים צילום: נמרוד גליקמן

 

קוקה-קולה העולמית אינה משלמת בישראל תמלוגים על המותג מזה עשרות שנים, משום שלטענתה היא מוכרת בישראל רק חומרי גלם (תמציות) להכנת המשקה.

 

במס הכנסה דוחים את הפרשנות, ודורשים מהחברה תשלום על ההכנסה שנובעת בחלקה מהשימוש שעושה החברה המרכזית במותג.

 

"על פניו", נכתב בבקשה, "דומה כי קיים סיכוי רב כי המסמכים הקיימים בתיק – ובפרט כתבי הטענות שהוגשו מטעם הצדדים, תצהירים של הצדדים, פרוטוקולי הדיונים – עשויים לסייע בקביעה מדויקת של חבות המס של החברה המרכזית למשקאות ובגביית מס אמת".

 

יואב נחשון. מספר 2 בזכיינית קוקה-קולה בישראל יואב נחשון. מספר 2 בזכיינית קוקה-קולה בישראל צילום: בלומברג, יח"צ

 

מה מעניין את מס הכנסה בתיק קוקה-קולה? כאמור היא דורשת מהחברה הבינלאומית לשלם מס, לפחות בשלב ראשון, על כספים שהיא קיבלה מהזכיין המקומי, בטענה שהם בעצם תמלוגים על השימוש במותג. קוקה-קולה העולמית דוחה את הטענה. כפי שהיא גם מציינת בדו"חותיה הפומביים בארה"ב, היא לא מגדירה בכלל בחוזים שלה מול אף זכיין דרישה לתשלום תמלוגים.

 

מבחינת החברה היא גובה רק תשלום על חומר הגלם. התמצית השחורה שנמכרת לחברה המרכזית למשקאות, ואחר כך עוברת תהליכים נוספים (הוספת מים, גיזוז, בקבוק) לפני המכירה בישראל. והרי אם אין תמלוגים, אז גם בטח שלא צריך לשלם מס על תמלוגים. כמה נוח.

 

כפי שנכתב ב"כלכליסט" הטענה הזאת אולי שובת לב בתיאוריה, אבל עדותו של נחשון, שמתגאה בתבוסה האדירה שהונחלה למתחרים, בעצם סותרת אותה ומהבהירה כמה היא אבסורדית.

 

החברה המרכזית הרי לא מוכרת פה מים שחורים בשקית. משקה הקוקה-קולה, כך הוא מעיד, שולט בלמעלה מ-80% מהשוק המקומי בזכות המיתוג ועבודה שיווקית יוצאת דופן. גם אם נניח שלחלק מהעניין הזה אחראית החברה המרכזית, לא יעלה על הדעת שלכוחו של המותג הבינלאומי אין כל השפעה על הצרכן הישראלי.

 

את התביעה הייצוגית הגיש עו"ד רונן גפניאל, צרכן של קוקה-קולה, באמצעות עוה"ד שחר בן מאיר, איציק אבירם, רנן גרשט ואופיר נאור.

 

חוות הדעת הכלכלית בתביעה הוגשה על ידי היועץ הפיננסי סלע קלוקר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x