דעות

כך ניתן להוזיל את תעריף החשמל

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הודה שאזרחי ישראל יתחילו לראות ירידה בתעריף החשמל רק בעוד שמונה שנים. מה ניתן לעשות כדי שהרפורמה תהיה משמעותית ותפחית את יוקר המחיה?

ליאור גוטמן 08:1328.12.17

 אחרי כל ההצהרות וההבטחות על בוקרו של יום חדש במשק האנרגיה, בשורה התחתונה השינוי הארגוני בחברת החשמל לא ישפיע על הכיס של האזרח, בטח לא בשנים הקרובות. מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הודה אתמול שלקוחות הקצה של חברת החשמל - אזרחי ישראל - יתחילו לראות ירידה בתעריף החשמל רק בעוד שמונה שנים, ב־2026.

 

כמה ממשלות יתחלפו עד אז? את זה באב"ד לא יודע להגיד, אבל בהתחשב בממוצע בעשור האחרון מדובר על עוד שלוש ממשלות לפחות, כשכל אחת מהן תוכל להתערב ברפורמה. מה שבאב"ד מבטיח לא רק כתוב על הקרח, אלא שבהשוואה להבטחות של הרפורמה הזאת החזון שמחירי הדירות תיכף ירדו נראה כאילו הוא ממש מעבר לפינה.

 

אם הממשלה לא יודעת להבטיח הנחה מיידית בתעריף החשמל, המהלך הבא שפקידי המדינה חייבים לוודא שיתקיים הוא אפשרות לחבר את תחנות הכוח הפרטיות לבתי האזרחים. נכון להיום, רק מעטים רשאים לקנות חשמל ישירות מהתחנות הפרטיות, שמוכרות אותו בהנחה של 10% מתעריף חברת החשמל. מדובר בבנקים, בחברות ממשלתיות, במפעלים ואפילו במשרד הביטחון.

 

שי באב"ד. הבטחות שכתובות על קרח שי באב"ד. הבטחות שכתובות על קרח צילום: אוראל כהן

 

אם האפשרות לרכוש חשמל מהתחנות הפרטיות תיפתח גם בפני האזרחים, ניתן יהיה לומר שהרפורמה ההיסטורית הזאת במשק החשמל לא רק שינתה את המבנה שלו, אלא גם היטיבה עם האזרחים, הורידה את יוקר המחייה והצעידה את ישראל צעד אחד קדימה לקראת שוק חשמל פתוח לתחרות מלאה. לא מדובר במהלך מסובך טכנולוגית או קשה ליישום. כל מה שצריך בשביל המהפכה הזאת זה רק טיפת חזון ויכולת לכפות אותו על בעלי תחנות החשמל הפרטיות כבר בשנת הרפורמה הראשונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x