$
דעות

דעה

להיט או כישלון: האמת על האייפון X תיחשף בינואר

כל השקה של אייפון מתאפיינת בתגובה מחזורית. אנחנו נמצאים בשלב הלפני אחרון: דיווחים על צמצום הייצור

עומר כביר 09:5128.12.17

השקה של כל דגם אייפון מלווה במחזוריות בעלת מאפיינים קבועים.

 

 

 

מחזור האייפון נפתח על פי רוב בתחילת השנה, עם דיווחים, שמועות והדלפות לגבי התכונות והיכולות שישולבו בו. בספטמבר מציגה אפל את הדגם החדש, ומיד מתמלאת הרשת בתגובות לפיהן אפל איבדה את זה, שהמכשיר לא חדשני ולא מעניין ושכל התכונות כבר היו קיימות באנדרואיד. בימים הבאים מתפרסמים מאמרי דעה שמסבירים כי אפל ממש, אבל ממש, גרועה בעיצוב מוצרים.

אייפון X אייפון X צילום: איי אף פי

 

 

כשבוע עד שבועיים אחרי החשיפה מתחילה מכירת המכשיר, שלרוב נעלם מהמדפים כמעט מיד ונשאר מחוץ למלאי במשך שבועות רבים (השנה האייפון X שבר את התבנית והגיע לחנויות רק כחודשיים אחרי שנחשף). לקראת סוף השנה מתחילים דיווחים שלפיהם הביקושים נמוכים מהצפוי, ושאפל מצמצמת את הייצור (ובתגובה המניה גם יורדת מעט). המחזור נחתם בינואר עם פרסום הדו"ח לרבעון האחרון, שכמעט תמיד מגלה שוואללה, המכירות של האייפון דווקא היו סבבה - והמחזור מתחיל מחדש.

 

לא בכל שנה מופיעים כל השלבים, וגם הסדר לא בהכרח זהה. אבל זה פחות או יותר המצב. ונכון להיום, אנחנו נמצאים בשלב הלפני אחרון - דיווחים על צמצום הייצור וביקושים נמוכים מהצפוי. השבוע, אנליסטים הורידו את צפי המכירות לרבעון הראשון של 2018, על סמך דיווחים מסין שלפיהם אפל קיצצה בהזמנות מספקי המשנה שלה. במקביל, דווח שהמפעל של פוקסקון שם מיוצר האייפון X הפסיק לגייס עובדים. אחרי פרסום הדיווחים ירדה מניית אפל.

 

כרגיל, כשמדובר באפל, צריך להתייחס לדיווחים הללו בספקנות רבה. ידיעות דומות מופיעות כמעט מדי שנה, ולרוב מתבררות כשגויות או מוגזמות. הפעם מצטרפת לכך המורכבות של דיווחים סותרים, במיוחד לגבי השוק הסיני. על פי מחקר של RBC קפיטל מרקטס, שוק זה גילה עניין גדול מהמצופה במכשיר החדש, כאשר 62% מהסינים שהתעניינו בקניית מכשיר חדש הביעו עניין באייפון X. בשבוע שעבר, מורגן סטנלי אף סימן את אפל כבחירה המועדפת של 2018 בגלל הביקושים הגבוהים בסין, שם קצב האימוץ של האייפון X גבוה מזה של האייפון 8 ו־8 פלוס.

 

לכך יש להוסיף את העובדה שעם השקתו אזל המכשיר מהמדפים, ורק לקראת אמצע דצמבר הצליחה אפל לספק את הביקושים. זאת, חרף ההשקה המאוחרת והיערכות שכללה גיוס בעייתי, ספק בכפייה, של תלמידי תיכון לעבודה במפעלי פוקסקון.

 

אז האם האייפון X הוא להיט או כישלון? כמו עם הרבה דברים שקשורים לאפל, אין לדעת. התשובה האמיתית תגיע רק בינואר. אבל אז כבר נהיה בתחילתו של מחזור חדש, ונרצה לדבר רק על הדגם הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x