$
משפט

לכבוד החנוכה: חוקים ופסיקות שהאירו את עולם המשפט

לכבוד חג החנוכה המסמל יותר מכל את ניצחון האור על החושך, ביקשנו מעורכי דין, ממגוון תחומים, לציין פסיקה או חוק אשר התקבלו השנה ומסמלים את נקודות האור שהאירו את עולם המשפט. חלק ב'

אלון דוד 09:5919.12.17

עו"ד תומר שורץ. תחום עיסוק: פלילי. נקודת האור: החלופות להליך הפלילי ולבתי הכלא הולכות ותופסות תאוצה.

דבר עורך הדין: רוחות חדשות מנשבות מגורמי האכיפה: הסדר מותנה שמאפשר לחשוד לערוך הסדר עם התביעה ללא מעורבות של בתי המשפט, אי העמדה לדין של עשרות אלפי אזרחים אשר עושים שימוש בסמים קלים, קיצור ומחיקת רישום פלילי של נאשמים צעירים שמעדו באופן חד פעמי באמצעות חנינה, הארכה צפויה של תקופת עבודות השירות המותרת, כחלופה לבתי הכלא.

 

לקח יותר מדי זמן עד שחלחלה ההבנה שההליך הפלילי גורם לפגיעה חמורה באנשים נורמטיביים. גורמי התביעה החלו לשקול אם השימוש בכלי הפלילי, במקרה קל של חשוד ללא עבר פלילי, הוא האמצעי הראוי או שמא קיים אמצעי אחר אפקטיבי ויעיל, הפוגע באופן מידתי יותר בזכויות החוקתיות. הפנמת המערכת עניין זה היא נקודת אור של ממש.

 

עו"ד מנחם מושקוביץ

תחום עיסוק: מקרקעין

נקודת האור: פטור ממס שבח לקשישים

דבר עורך הדין: אחת מן הבעיות הבולטות בתוכניות התחדשות עירונית הנה העובדה שקשישים רבים מסרבים לפרויקט תמ"א 38 או לתוכנית פינוי בינוי. אוכלוסייה זו חוששת מעזיבה או עקירה מסביבתם המוכרת ובפרט כשכלל לא בטוח שהם יזכו ליהנות מהתשואה העתידית אשר אמורה להיות המניע לפרויקט. בימים אלו רשות המסים מתכננת לפטור ממס שבח קשיש שיבקש למכור את דירתו ליזם התחדשות עירוני ויעבור לדיור מוגן. תכנית זו שמה את טובת החלש בראש סדר העדיפויות.

 

היו פסיקות שעזרו לאזרחים היו פסיקות שעזרו לאזרחים צילום: bigstock

 

עו"ד: אורי גילת

תחום עיסוק: פש"ר

נקודת האור: הנחה של עד 50% בארנונה

דבר עורך הדין: במסגרת מבצע הגבייה עליו הכריז השר אריה דרעי, יכלו החייבים לפרוע את חוב הארנונה שצברו בהנחה של עד 50%, בתנאי שיעשו זאת בתשלום אחד ולא יאוחר מ-31 בדצמבר). הנחה של 45% ניתנה לחייבים שיפרעו את החוב ב-12 עד 36 תשלומים. פעמים רבות אי תשלום הארנונה אינו נובע מרשלנות אלא מחוסר אמיתי בכסף. הנחה זו משמעותה התגברות הזכויות עבור האוכלוסיה המוחלשת בחברה ולעתים כמו במקרה זה, התגברות על הבירוקרטיה העוטפת את חיינו וחתירה לשוויון וצדק.

 

עו"ד: הילית שלומי קדוש

תחום עיסוק: משפחה

נקודת האור: פסיקה של השופט שני - כאשר הורה חפץ לשהות עם ילדו ולהלינו בביתו, ואין זה משנה אם מדובר באם או באב, זכותו לעשות כן

דבר עורכת הדין: אבות רבים אשר מתחילים בהליך גירושין, מופתעים לגלות כי "היכולת ההורית" שלהם הופכת למוטלת בספק והילדים, אותם גידלו במסירות עד להליך הגירושין, יוכלו לישון בביתם רק אם בית המשפט או מומחים מטעמו ימצאו כי הם כשירים לכך. בפסק דין חדשני שהתקבל לאחרונה קובל השופט ארז שני על מציאות זו וקובע: "כאשר הורה חפץ לשהות עם ילדו וגם להלינו בביתו, ואין זה משנה האם מדובר באם או באב, זכותו לעשות כן". החלטה זו משנה ומאזנת את הנוהג האוטומטי שהיה קיים עד היום בנושא הלינות.

 

עו"ד: אלי דסה

תחום עיסוק: נזיקין ותביעות ביטוח

נקודת האור: תוכנית הסיעוד החדשה

דבר עורך הדין: תכנית הסיעוד אותה הציגה הממשלה לאחרונה הנה קרן אור לאזרחי מדינת ישראל. אם בעבר ילדים אשר נולדו עם מומים קשים (פיגור שכלי, שיתוק מוחין ועוד), לא היו זכאים להתקבל לפוליסת הסיעוד ואם כן הייתה נשללת מהם הזכאות לקבלת קצבת סיעוד, הרי שלפי התוכנית החדשה, הילדים יתקבלו אוטומטית וללא תנאים מוקדמים. נקודת האור השנייה הנה המבחנים לפיהם קובעים כי המבוטח סיעודי. שישה מבחני משנה היו עד כה בפוליסות ולפי התוכנית החדשה, בפוליסות החדשות, יהיה מבחן אחד ויחיד. יהיה מעניין לראות כיצד מאזנים בין הקלה על המבוטחים מחד ואי קיפוח חברות הביטוח מאידך וזאת ניתן יהיה לראות בניסוח הפוליסות.

 

עו"ד: רלי אבישר רווה

תחום עיסוק: פלילי

נקודת האור: פסיקה תקדימית של בג"צ קבעה כי זכויות יסוד של אסירים אינן יכולות לסגת מפני שיקולים תקצביים והורתה על הגדלת שטחי המחיה של האסירים בבתי הסוהר בישראל, משלושה מ"ר ל – 4.5 מ"ר תוך שנה וחצי.

דבר עורכת הדין: כב' השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין בפסק דין אחרון טרם פרישתו, קבע כי שטח המחייה המוקצה כיום לאסירים אינו עולה בקנה אחד עם סעיף החוק שקובע כי אסיר יוחזק בתנאים הולמים ועם חובתה של המדינה להבטחת הזכות לקיום אנושי בכבוד של האסיר והעצור כחלק מהזכות לכבוד. משמעות הפסיקה היא שמדינת ישראל תצטרך לספק תקציב גדול לשיפוץ וריווח בתי הכלא הקיימים או לפעול לצמצום מספר האסירים בבתי הכלא ע"י חלופות מאסר שונות, כגון: הפחתת המעצרים והמאסרים, המרת מאסר בעבודות שרות, אישור שחרור מוקדם מבית הסוהר לטובת מסגרות שונות, הקדמת השחרור המוקדם לריצוי מחצית המאסר ולא שני שליש ולגזור מאסרים על תנאי וקנסות גבוהים לעבירות כלכליות. מדובר בבשורה גדולה לזכויות האסירים והעצורים בישראל.

 

עורכת הדין: אירית רייכמן

תחום עיסוק: משפחה, ירושה ועסקים משפחתיים

נקודת האור: ייפוי כוח מתמשך

דבר עורכת הדין: ייפוי כוח מתמשך הוא ייפוי כוח שבו אדם ממנה אדם אחר שיהיה מוסמך לפעול בענייני רכוש וגוף ולקבל החלטות בשמו במידה ויגיע למצב בו יחדל מלהבין בעניינים אלו ולקבל החלטות בקשר אליהם. ייפוי הכוח המתמשך יכול להינתן בזמן שהאדם בשיא כוחו ולהישמר בתוקף לזמן בו הוא אינו שולט על עצמו, ייפוי כח מופקד במשרד האפוטרופוס הכללי, דבר המקנה יתרון כיוון שהוא תקף כלפי כולם. עד לתיקון בחוק, כדי למנות אפוטרופוס לגוף ולרכוש היה צורך בפנייה לבית המשפט - הליך ארוך ומסורבל השולל באופן כמעט גורף את כל סמכויותיו של האחר. אפשרות זו של ייפוי כוח מתמשך פותחת צוהר למגוון אפשרויות חדשות, שעיקרן שליטתו של אדם בענייני רכוש וגוף גם כאשר איננו מסוגל לתפקד. כמו כן, כאשר אדם חותם על ייפוי כח מתמשך חלה עליו חובת היידוע, קרי, שמישהו יידע על החתימה.

 

עו"ד: דרור רוזנברג

תחום עיסוק: מנכ"ל הפדרציה לבוררות

נקודת האור: מוסד בוררות לסכסוכי ביטוח

דבר המנכ"ל: פרסומים היוצאים ממשרד האוצר מלמדים על כוונה לכלול בחוק ההסדרים החדש יוזמה להקמת מוסד בוררות חובה שידון בתביעות נגד חברות ביטוח. כשחושבים על מלחמה של חלשים מול גיבורים (על חלשים) אין דוגמה טובה יותר מהסיוט עמו מתמודד מי שמגלה שעליו לצאת למלחמה על זכויותיו הביטוחיות. מאבק של אזרח על זכויותיו מתרחש בדרך כלל כשברקע קיימת התמודדות נוספת עם מחלה, נזק בריאותי או נזק כלכלי. האזרח נלחם לבדו, ועליו לפנות לטובת המאבק זמן אנרגיה ומשאבים. נתונים שפורסמו על ידי הנהלת בתי המשפט מלמדים כי המחלקות המשפטיות של חברות הביטוח, מפעילות טקטיקות של התשה כדי לסכל את זכות המבוטחים למימוש זכויותיהם. נתוני מערכת המשפט מלמדים כי כ-80% מכ-20,000 התביעות המוגשות מידי שנה נגד חברות הביטוח מתקבלות או נסגרות בפשרה, כלומר, ברוב מוחלט של התיקים בית המשפט קיבל את טענות התובעים כנגד חברות הביטוח, או שחברות הביטוח הודו בנכונות של חלק מהדרישה של המבוטח. משמעות הסטטיסטיקה הזו היא, שמידי שנה, כ-15,000 ישראלים נאלצים להתמודד בהליך ארוך ומתיש כדי לקבל את מה שהיה מגיע להם מלכתחילה. יוזמת האוצר לחייב דיון בתביעות אלו בהליך בוררות מהיר יעיל ומקצועי, אם תצליח להתגבר על גדודי השתדלנים, ותצא אל הפועל, תביא אור לחייהם של עשרות אלפי ישראלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x