שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

בטבע, העושר מחלחל כלפי מעלה

התיאוריה הקפיטליסטית הקלאסית ש"העושר מחלחל כלפי למטה", לא קיימת בחברת טבע, אלא להיפך. למרות כל ההפסדים שהלכו וגדלו, שכר הבכירים רק עלה ועלה, עד כדי כך שהמנכ"ל החדש שולץ שמפטר 14,000 עובדים, צפוי למשוך ב-5 השנים הקרובות שכר בעלות של עד 100 מיליון דולר

אורן כהן 09:2618.12.17

התיאוריה הקפיטליסטית הקלאסית, שעליה מבוססת המדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל גורסת ש"העושר מחלחל כלפי למטה". שמתן מענקים והטבות מס לטייקונים וחברות ענק מסייע להגדלת התעסוקה, מייצר מקומות עבודה, ומגדיל את השכר הפנוי ואת הצריכה של כלל האוכלוסייה.

 

 

 

התיאוריה הפשטנית הזו גם קלה להמחשה. כמו חוקי הטבע. מים, כמו העושר, מחלחלים כלפי מטה. אלא שמסתבר שבכל הקשור לשכר הבכירים שלה, בטבע, ענקית הגנריקה "הישראלית" שיותר ויותר מזכירה את הטיטאניק או חברת הטלפונים הסלולריים נוקיה ששכחה להתחדש ונעלמה, חוקי הטבע כלל אינם קיימים, או שהם פועלים בצורה של אוסמוזה הפוכה שבאמצעותה העושר מחלחל כלפי מעלה.

 

בעשור האחרון קיבלה טבע מהמדינה הקלות מס של כ-20 מיליארד שקל, שהיו אמורות לעודד אותה לפתוח כאן עוד מפעלים ולהגדיל את התעסוקה בפריפריה. בשנת 2007 קיבל מנכ"ל טבע דאז שלמה ינאי את החברה עם חוב פיננסי של 3.3 מיליארד דולר. ב-2012 הוריש ינאי את כיסא המנכ"ל לג'רמי לוין עם חוב של 11.6 מיליארד דולר. מפה לשם, מנכ"ל ועוד מנכ"ל זמני ועוד מנכ"ל, עד לימיו של ארז ויגודמן, החוב של טבע צמח לממדים מפלצתיים של 35 מיליארד דולר שמועד הפירעון הסופי שלו הוא בתוך חמש שנים. מ-2012 ועד היום קרסה מניית טבע ביותר מ-50%.

 

מנכ"ל טבע החדש, קור שולץ מנכ"ל טבע החדש, קור שולץ

 

מנכ"ל שהודח בבושת פנים

 

אבל כל הנתונים האלה לא פגעו בשכר הבכירים של טבע. עבור 11 חודשי עבודה ב-2012 לוין קיבל שכר בעלות כוללת של כמעט 4 מיליון דולר. ב-2013 הגיעה עלות שכרו השנתית של לוין ל-7.2 מיליון דולר, והיא כללה גם מצנח זהב של 2.4 מיליון דולר, עבור המנכ"ל שהודח בבושת פנים לאור הרעה

בתוצאות של החברה.

 

בשנה זו, שהיתה הראשונה שבה חשפה טבע את שכר הבכירים שלה משכו חמשת הבכירים בחברה שכר בעלות כוללת של 21.2 מיליון דולר. אף שהתוצאות של טבע רק הורעו, תנאי ההעסקה של חמשת הבכירים בחברה רק השתפרו וב-2014 הם משכו שכר בעלות כוללת של 24.5 מיליון דולר.

 

ב-2015 כבשו חמשת הבכירים של טבע את צמרת מקבלי השכר בחברות הציבוריות, וב-2016 הם משכו שכר בעלות כוללת של 24.8 מיליון דולר.

 

ויגודמן, שחתום על הכישלונות הגדולים ביותר של טבע, בהם רכישת אקטביס ורימסה, זכה בשנה זו לשכר בעלות של 5.3 מיליון דולר (לעומת 5.7 מיליון דולר ב-2015), ובנוסף הוא יקבל מטבע עוד 3 מיליון דולר כפיצויי פיטורים.

 

וכשכבר היה נדמה שמחסום הבושה יעצור את ההשתוללות, הובא לטבע המנכ"ל החדש קאר שולץ שהורה לפטר 14,000 מעובדי החברה, 1,700 מהם בישראל. וכדי שיוכל להתגבר על רגש הבושה, שולץ צפוי למשוך בחמש השנים הקרובות שכר בעלות של עד 100 מיליון דולר, השכר הגבוה ביותר שניתן אי פעם למנכ"ל של חברה ישראלית. כי בטבע, כאמור, העושר מחלחל כלפי מעלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x