$
בארץ

"שולץ ידוע כחובב יוקרה, בדנמרק יש לו מזראטי"

המהלך של מנכ"ל טבע לא הפתיע את הדנים: "הוא מנהיג אולד סקול, לא פוחד לחתוך. זה הסימן המסחרי שלו"

תמר טוניק 06:5317.12.17

"בסוף אוקטובר, ערב נסיעתו לישראל, שוחתתי עם שולץ בטלפון וניסיתי אותו שאלה או שתיים על טבע, אבל הוא סירב לענות. לא הצלחתי להוציא ממנו כלום", כך סיפר בשבוע שעבר ל"כלכליסט" העיתונאי הדני תומס מיקל מורטנסן מהעיתון הכלכלי המוביל בדנמרק, ברלינגסקה ביזנס.

 

 

 

לאורך השנים קיים מורטנסן עם שולץ כתריסר ראיונות. השיחה האחרונה התקיימה לקראת כתבה מתוכננת לסיכום הקריירה של שולץ בחברה הפארמה הדנית לונדבק, שבה כיהן כמנכ"ל. "הוא נתן לי ציטוט אחד, שכעבור שבועות ספורים השתקף במדויק במהלכים שעשה בטבע", אמר מורטנסן. "שאלתי אותו מה לימדה אותו הקריירה שלו בלונדבק, והוא אמר לי 'אין זמן להסס. כשסיימת את האנליזה שלך, ואתה יודע מה צריך לעשות, אין סיבה לדחות את המהלכים. צריך לפעול במהירות האפשרית'. וזה פשוט מדהים שזה מה שקרה עכשיו". 

 

מזראטי. מחכה לשולץ בחנייה מזראטי. מחכה לשולץ בחנייה

 

 

"בלונדבק הוא התנהל אותו הדבר. הוא ידוע בגישה הזאת של פיטורים נרחבים. הוא מומחה בזה", מציין מורטנסן. לדבריו, בדנמרק עוקבים אחרי התנהלותו בטבע, אף כי לא באותה רמת עניין כמו בתקופת כהונתו כמנכ"ל חברות פארמה מקומיות.

 

"המהלך הזה מאוד טיפוסי לשולץ", מוסיף מורטנסן. "הוא אוהב לעבוד מהר. הוא מנהיג אולד סקול, לא פוחד לחתוך. זה הסימן המסחרי שלו. השביתות שמתוכננות בישראל לא ירתיעו אותו. כשהוא קובע תוכנית, הוא הולך אתה עד הסוף".

 

נפגשת אותו כתריסר פעמים. יש לו גם צד אחר, יותר רך?

 

"הוא בחור די רגיל, מסתובב עם אשתו מריאנה ברחובות קופנהגן, הם הולכים לקניות ביחד. הוא לא איזה איש על טבעי. הוא רק קשוח. לעומת זאת, כשפוגשים אותו לראיון, בניגוד להרבה מרואיינים אחרים, הוא לא מבקש לראות את הציטוטים עליו לפני שהכתבה יורדת לדפוס. זה לא מעניין אותו".

 

בישראל תוהים איזו מכונית הוא יקבל. זה נושא רגיש, בגלל המשבר.

 

"שולץ ידוע כחובב מכוניות יוקרה. בדנמרק הוא נוהג במזראטי שחורה".

 

ויוקרה בכלל? הוא רכש דירה בפרויקט יוקרתי ביפו, עם נוף לים.

 

"טוב, אפשר להבין את זה. גם בדנמרק הוא התגורר באזור טוב ליד הים. הוא אוהב את הים".

 

שולץ מונה למנכ"ל לונדבק ב־2015, ימים ספורים אחרי פרישתו מנובו נורדיסק, חברת הפארמה הגדולה בדנמרק. הסברה בדנמרק אז היתה, שהוא פרש מנובו נורדיסק כי לא היתה לו סבלנות להמתין לפרישתו של המנכ"ל המכהן לארס רבין סורנסן, שכהונתו הוארכה עד 2019.

 

כאשר הגיע שולץ ללונדבק, היא היתה נתונה בעיצומו של משבר אסטרטגי לקראת מועד תפוגת הפטנטים של התרופות המובילות שלה. שלושה חודשים לאחר שנכנס לתפקיד, באוגוסט 2015, הוביל מהלך לפיטורי אלף עובדים — כמעט 17% ממצבת כוח האדם. "זה בהחלט אפשרי לנהל עסק טוב עם אלף עובדים פחות", אמר אז שולץ בראיון לטלוויזיה הדנית. בעקבות המהלך דבק בו הכינוי "הארד קור". ואכן, הכינוי עמד שוב במבחן המציאות. "הארד קור שולץ נחת בישראל" — צייץ בטוויטר ביום חמישי השחור ינס האנסן, פרשן בברלינגסקה ביזנס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x