$
משפט

פרשת השחיתות בצה"ל: שתי חברות חשודות כי הוציאו במרמה 100 מיליון שקל ממשרד הביטחון

מעל 20 חשודים נעצרו, בהם קצינים בצה"ל ועובדים. החברות גילתק ויוריקומס, המבצעות עבודות תשתית לצה"ל דרשו תשלום עבור עבודות שלא בוצעו, תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם

זוהר שחר לוי 12:2812.12.17

בית המשפט התיר לפני מספר ימים לפרסם כי במסגרת פרשת השחיתות בצה"ל הנחקרת בתקופה האחרונה בלהב 433 עלה החשד כי הוצאו במרמה מעל 100 מיליון שקלים ממשרד הביטחון וצה"ל על ידי חברות התשתיות גילתק ויוריקומס.

 

מדובר בשתי חברות המבצעות עבודות תשתית לתקשורת בצה"ל ובמשרד הביטחון, שהעניקו את שירותיהן החל משנת 2012 ועד לשנת 2017 במסגרת מכרז בשווי של 250 מיליון שקל.

מעל 20 חשודים נעצרו ונחקרו עד כה במהלך החקירה שהפכה גלויה במהלך חודש אוקטובר האחרון. מבין החשודים נעצרו קצינים בצה"ל ומספר עובדים בחברות גילתק ויוריקומס בחשד למעורבות בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות מס. ונבדקת מוערבותם של עובדי רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון ביחס לעבירות הנחקרות.

חיילים (אילוסטרציה) חיילים (אילוסטרציה) צילום: רויטרס

 

מדובר בחקירה המנוהלת על ידי משטרת ישראל, בשיתוף המלמ"ב, המשטרה הצבאית החוקרת ורשות המיסים ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ומתמקדת בעבירות הנוגעות למרמה חמורות וטוהר המידות.

 

בחודש אוקטובר, עם הפיכתה של החקירה לגלויה ומעצרם של כמה מהמעורבים, הוצא צו איסור פרסום על פרטי החקירה, שמות החשודים או כל פרט העלול להביא לזיהויים וכן את שם החברות המעורבות.

 

כעת התיר בית המשפט לפרסם כי במהלך החקירה נחשף לכאורה שיתוף פעולה בין קציני צבא בכירים ומפקחים מטעם צה"ל, לבין עובדים בחברות גילתק ויוריקומס. החשודים, כך עולה מהחקירה, הוציאו על פי החשד במרמה עשרות מיליוני שקלים מהצבא לאורך שנים, על ידי דרישות תשלום עבור עבודות שלא בוצעו או בוצעו בחלקן, והכל תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם.

 

עוד עלה על פי החשד כי עובדים בחברות, סיפקו ליחידות צה"ל מוצרים שאינם כלולים במכרז, דיווחו על היקפי עבודה לא כפי שבוצע בפועל וניפחו חיובים על מנת להגדיל את רווחיהם. לאחר מכן הנפיקו חשבוניות, תוך שהם מסתירים ממשרד הביטחון את סוג והיקף העבודות שבוצעו או את סוג הפעילות וכמות המוצרים שנופקו בפועל.

 

בתוך כך, עלה החשד כי עובדים בחברות גילתק ויוריקומס זייפו ועשו שימוש בחותמות מזויפות של קצינים ונגדים בצה"ל והנפיקו חשבוניות פיקטיביות לצורך קבלת מימון מהבנקים וכן שלחו למשרד הביטחון כתבי כמויות שזויפו, במטרה להקדים את קבלת התשלומים.

 

על פי החשד, בעלי התפקידים ביניהם קציני צבא וגורמי פיקוח נוספים, אשר מתוקף תפקידם נדרשו לפקח אחר המכרזים וקבלת השירות בבסיסים השונים, היו שותפים להוצאת הסכומים הגדולים מהצבא בניגוד לחוק ולקחו שוחד בעד קידום הפרויקטים.

 

חוקרי להב 433 תפסו במהלך החקירה, שעודנה מתנהלת, רכוש רב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים אותם תבקש המדינה לחלט במידה ויועמדו לדין ויורשעו.

 

עוה"ד זיוה אגמי כהן, יעקב סבג ויוסי חמצני, המייצגים את החברות גילתק ויוריקומס, מסרו: "בשלב מקדמי זה של החקירה חשוב להבהיר שיורוקומס נתנה שירותים כספק לגילתק ועניינה עדיין בבדיקה. מרשינו שיתפו פעולה באופן מלא עם החוקרים ומסרו גירסה מפורטת. אין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו והחשדות יוסרו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x