$
משפט

מתגרשים אחרי החגים

מסתבר שבתקופה שאחרי חגי תשרי יש עלייה חדה במספר הגירושין. עו"ד שי מויאל מנסה להסביר את התופעה

עו"ד שי מויאל 11:0106.12.17

בכל שנה מחדש, קצת אחרי שנגמרים החגים מתחילים הטלפונים במשרדי עורכי הדין לענייני משפחה לצלצל בשצף ואנשים רבים בוחרים לפרק את הנישואים שלהם.

 

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסתבר כי אחוז הגירושין, לאחר חגי תשרי, גבוה משמעותית מאחוזי הגירושין בשאר ימות השנה. וכדי לברר את הנושא, נעזרנו בעורך הדין שי מויאל, העוסק בדיני משפחה.

 

מהי העילה לגירושין אחרי החגים ואיך אתה מסביר שדווקא אחרי תקופה זו, שאמורה להיות שמחה ומשחררת, ישנה עלייה כה חדה באחוזי הגירושים?

"בשנים האחרונות התפתחה תופעה נפוצה המכונה 'הגירושין של אחרי החגים'” אומר עורך הדין שי מויאל: "אומנם כפי ששאלתם, תקופת החגים אמורה לכאורה להיות תקופה שמחה בה מבלים בני הזוג עם הילדים, אוכלים יחד סעודות חגיגיות, נפגשים עם חברים ועם המשפחה המורחבת ועוד. ואולם, בפועל, מתברר כי דווקא מצבים אלה טומנים בחובם סכנה למערכות יחסים בכלל ולמערכת הזוגית בפרט”.

 

הבא דוגמאות לסכסוך שהתגלע בין בני זוג בתקופת החגים והוביל לגירושים

"למשרדי הגיע בני זוג בשנות ה-40 לצורך גישור לפני גירושים. בפעם הראשונה בכל שנות נישואיהם החליטו בני הזוג לאכול בבית הוריה של האישה. ההורים, ממוצא אשכנזי, הכינו אוכל שבעיני הבעל היה 'לא ראוי למאכל כלב' והוא לא חסך מאשתו את דעתו על טיב האוכל. האישה נתנה דעתה על בית הוריו ומשם קצרה הדרך לסכסוך רציני ועמוק. במהלך המריבה הטיחו בני הזוג זה בזו עלבונות רבים שגם לי, כעורך דין ותיק ומנוסה אשר נתקל במאות סכסוכי גירושים, הדבר צרם. לא עזרו כל ההסברים שלדעתי גפילט-פיש לא מהווה עילה להליך גירושים והזוג בחר לפרק את נישואיו.

  

עו"ד שי מויאל עו"ד שי מויאל קרדיט: יח"צ

 

מקרה נוסף הנו מקרה בו זוג דתי צעיר, אשר הגיע אף הוא להליך גישור ובמהלכו טענה האישה כי עבדה קשה משך החג כולו ואילו בעלה לא נקף ולו אצבע. הגבר לעומתה טען להגנתו שבכל פעם שאשתו ביקשה הוא זרק את הזבל. הבעל פשוט לא היה מודע לכל המאמצים אותם השקיעה אשתו בבישול ארוחות החג, בניקיונות הבית, בהשגחה על הילדים חסרי המסגרות ועוד והוא הופתע עד מאד כאשר שטחה בפניו את כל העבודות אותן ביצעה.״

 

האם ישנן סיבות נוספות לפרידה אחרי החגים?

״בוודאי! זוגות רבים מחכים להתגרש אחרי החגים על מנת שלא לטלטל את המשפחה, כך גם זוגות שמגלים בחופשות כמה בן הזוג משעמם אותם. כמו כן ישנו הלחץ הכלכלי בתקופת החגים דבר הבא לידי ביטוי בעיקר בקרב המגזר העצמאי ועוד ועוד.״

 

לסיום, מה היית מציע לזוג לפני שהוא פונה לפתוח תיק בבית המשפט או ברבנות?

״כאשר פונים אלי, גבר או אישה בכוונה להתגרש אחרי החגים, אני מבקש מהם לשאול את עצמם האם באמת הגיע הזמן לפרק את הנישואין, האם הם עושים החלטה מושכלת או שמא משישובו לשגרה יוכלו לתקן את המקולקל. אם אתם חושבים שיש מה לתקן תעבדו על הזוגיות אך אם הרושם הוא שהיחסים עלו על שרטון ואין תקוה לזוגיות אל תשתהו. אל תגידו 'אנחנו עושים זאת לטובת הילדים' כי אתם לא. המלצתי היא שתפתחו בהליך גירושים יפה ומכבד ותסיימו את הקשר בצורה ראויה.״

 

עו"ד ומגשר שי מויאל עוסק בדיני משפחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x