• תפריט
דעות

הטריק של ליצמן: גם בחוץ וגם בפנים

ראש הממשלה אומנם חתם שלשום על תקנות לסימון מזון, אך ליצמן עדיין מוצג בכנסים כשר הבריאות, אנשיו עדיין פועלים מתוך המשרד בירושלים, ובמשרד המשפטים פועלים לתיקון חקיקה שיאפשר לו לחזור למשרד כסגן שר עם סמכויות של שר

ספי קרופסקי 08:1805.12.17

ח"כ יעקב ליצמן אמנם התפטר בשבוע שעבר מתפקידו כשר הבריאות בעקבות משבר השבת, אך בפועל מתקשה להתנתק מהמשרד אותו הוביל במשך שתי קדנציות.

 

1.

רק אתמול נאם ליצמן בפתח כנס בנושא אי־שוויון במערכת הבריאות שערך משרד הבריאות בשפיים. בתכניה שנשלחה שוב רק שלשום לכתבים עדיין מוצג ליצמן כשר הבריאות, ובכנס התייחס לסוגיות שונות הניצבות בימים אלו על סדר היום של המשרד.

 

מי שמכהן בפועל כשר בריאות כבר מעל לשבוע הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. שלשום הוא אף ביצע פעולה ראשונה רשמית בתפקיד כשחתם על תקנות סימון המזון. מדובר באחת מרפורמות הדגל של ח"כ ליצמן שבמסגרתה יסומנו מוצרי מזון עתירי שומן וסוכר וכן מוצרי מזון בריאים.

 

שר הבריאות לשעבר ליצמן. עזיבה זמנית? שר הבריאות לשעבר ליצמן. עזיבה זמנית? צילום: עמית שאבי

 

2.

אלא שמאחורי הקלעים ח"כ ליצמן וסביבתו עדיין מעורבים בנעשה במשרד הבריאות, כשנראה שגם להם ברור כי העזיבה היא זמנית בלבד. אנשיו של ליצמן עדיין פועלים בתוך מטה המשרד ברחוב ירמיהו בירושלים, בזמן שבמשרד המשפטים פועלים לתיקון חקיקה שיאפשר לליצמן לחזור שוב למשרד - אך הפעם במתכונת של סגן שר עם סמכויות של שר כפי שהיה בכהונתו הראשונה.

 

3.

עדות נוספת לכך שעזיבת ליצמן היא סמנטית בלבד ניתנה לפני יומיים כשח"כ יהודה גליק מהליכוד הניח הצעת חוק להעלאת גיל איסור מכירת מוצרי טבק ל־21. לדבריו, הוסבר לו על ידי בכירים במשרד הבריאות כי ההצעה יורדת לעת עתה מהפרק, מכיוון שבכוונתם להמתין לחזרתו של ליצמן למשרד, אז יקדמו הצעת חוק ממשלתית בנושא. ליצמן נתקל בקדנציה האחרונה בביקורת חריפה על כך שאינו מקדם הגבלות משמעותיות יותר על העישון.

 

4.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "ח"כ יעקב ליצמן הוזמן כאורח כבוד, לאחר שהכנס, העוסק בנושא אותו הוא הוביל וקרוב לליבו, נקבע בהשתתפותו לפני התפטרותו. כפי שהודיע מראש, ממשיך ח"כ ליצמן לעסוק בתחומי הבריאות והרווחה ובכל הנושאים הקרובים לליבו, מכל תפקיד ומכל מקום כחבר כנסת. אך ח"כ ליצמן אינו שר בריאות ואינו עוסק בענייני המשרד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x