$
משפט

ראש עיריית ראשל"צ דב צור נעצר בחשד לעבירות שוחד; מעצרו הוארך ב-5 ימים

בזה אחר זה הובאו החשודים שנעצרו במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשל"צ. בין העצורים גם ראש העיר דב צור שחשוד יחד עם אחרים בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. השופט אמר בדיון: "אין לחרוץ גורלות, אך התמונה המצטיירת מדאיגה". במקביל, חקירתו של יו"ר הקואליציה ביטן נמשכת

ynet וזוהר שחר לוי 17:1903.12.17
ראש העיר ראשון לציון דב צור הוא הבכיר בעירייה שנמנה עם שורת העצורים והמעוכבים לחקירה בפרשה 1803, שהפכה הבוקר (א') לגלויה. בית משפט השלום בעיר דן בהארכת מעצרו של צור שחשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. השופט עמית מיכלס, שהאריך את מעצרו ב-5 ימים, אמר בדיון: "התמונה המצטיירת בחודשים האחרונים עגומה ומדאיגה. מדובר בחשדות בלבד ולכן אין לחרוץ גורלות".

 

 

עורכי הדין של צור, עוה"ד גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי מסרו כי ראש העיר דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. "כל פעילותו של דב צור לאורך השנים היתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה אשר קבעה בצורה מפורשת בכתב כי לא נפל כל דופי בהתנהלות ראש העיר וכי לא היה במצב של ניגוד עניינים. אנו בטוחים כי הדברים יתבהרו בהמשך הדרך".

 

בית המשפט האריך ב-5 ימים גם כן את מעצרו של סגן ראש העיר, אייל מושיוב. גם הוא חשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, ועבירות לפי רשות המסים. נציג המשטרה אמר בעניינו כי "הפעילות העבריינית הינה פעילות מתמשכת על פני שנים, רחבת היקף אשר מתוכננת ומוצאת אל הפועל על ידי החשודים". בא כוחו, עו"ד שרון קינן הכחיש את המיוחס לו וטען כי יש לשחררו לביתו.

 

נציג המשטרה בדיון התייחס באופן כללי לשאר העצורים: "העבירות המיוחסות לחשודים הן לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ועוד. הפעילות העבריינית מתמשכת על פני שנים והיא רחבת היקף. בעבירות חמורות של שוחד ומרמה קיים עניין ציבורי רב בגילויין, בוודאי כשהן מבוצעות על ידי אישי ציבור בכירים ואנשי עסקים. העבירות גורמות נזק תדמיתי רב למדינת ישראל".

דב צור ראש עיריית ראשון לציון בהארכת המעצר דב צור ראש עיריית ראשון לציון בהארכת המעצר צילום: אוראל כהן

 

נציג המשטרה הוסיף כי "מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת. יש לנו פעולות חקירה רבות שתכליתן הגעה לחקר האמת. בית המשפט ימצא כי התשתית העובדתית שהתגבשה עברה את משוכת החשד הסביר ואף מעבר לכך. הגענו לכלל החלטה שאפשרות המעצר היא היחידה במקרה זה, מתוך רצון להגיע לחקר האמת. בפרשה מורכבת זו ישנם מעורבים הקשורים זה בזה".

 

לפני צור התקיים דיון הארכת מעצר בעניינם של שני חשודים ששמם נאסר לפרסום עד מחר. החשוד הראשון הוא אביה של מקורבת ליו"ר הקואליציה דוד ביטן, שחשוד גם הוא בפרשה. נציג המשטרה אמר בדיון כי החשוד הכחיש את המיוחס לו, אך גרסתו מסבכת אותו. "האנשים שהיה עמם בקשר ברי השפעה", אמר נציג המשטרה. בתום הדיון הוארך מעצרו ב-12 ימים.

 

השופט עמית מיכלס ציין כי: "הוא חשוד במתן שוחד, הלבנת הון ועוד וקיים חשד סביר בעוצמה גבוהה ביותר הקושר אותו למיוחס לו. נעשו ניסיונות לשבש חקירה ולהסתיר מעשיו ולכן אני מאריך את מעצרו ב-12 ימים".

 

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג מסרו בתגובה: "מרשנו נקלע שלא בטובתו למאבק כוחות בין רשויות האכיפה לאישי ציבור שהיו אמורים להכריע היום בחוק ההמלצות, בניגוד לאינטרס של רשויות האכיפה. מרשנו משתף פעולה באופן מלא למרות שעד עתה בחרו החוקרים לא לעמת אותו עם הראיות נגדו וגם לא עם מרבית החשדות הנטענים. אנחנו מאמינים שכשתתפזר העננה והאינטרסים החיצונים לפרשה הזו ינוטרלו, הפרשה הזו תיראה שונה לחלוטין והציבור ידע את המציאות לאשורה״.

 

דב צור בביהמ"ש דב צור בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

מעצרו של חשוד נוסף, שגם שמו אסור בפרסום, הוארך בשלושה ימים. על החשוד, איש עסקים, אמר השופט כי החשד הסביר נגדו בעוצמה גבוהה. סעיפי החשדות הם מתן שוחד, הלבנת הון, קשירת קשר וקבלת דבר במרמה".

 

הפרשה המסועפת נחקרת לפי המשטרה כבר כשנה וחצי ומעורבים בה גורמי פשיעה ובכירים בעיריית ראשון לציון. במסגרת הפרשה נעצרו ועוכבו הבוקר לחקירה 18 איש, בהם גם ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שחשוד בקבלת שוחד. פרט אליו נחקרו גם כמה ממקורביו וכן עבריין בכיר. לפי החשד, לאורך תקופה ממושכת קידם ח"כ ביטן אינטרסים בראשון לציון שקשורים לבכיר בארגון פשיעה, תמורת סיוע בהסדרי חוב בשוק האפור.

 

דוד ביטן מגיע לחקירה, הבוקר דוד ביטן מגיע לחקירה, הבוקר צילום: יריב כץ

 

נודע כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר באופן אישי כבר לפני חודש וחצי את חקירתו של ביטן, ואת מועד גבייתה הבוקר. גורמי אכיפה בכירים אמרו בהקשר זה כי "מתברר שאין כל קשר בין המהלכים שיש עתה בכנסת לקראת אישור חוק ההמלצות לבין מועד החקירה היום". גורמי האכיפה הבהירו כי ביטן חשוד שסייע להטות מכרזי בנייה בעירייה, ועשה מהלכים לא חוקיים לכאורה בתמורה לפעילות של גורמים עבריינים שחילצו אותו מהחובות הכבדים שבהם הסתבך בעבר.

 

במשטרה ציינו בצהריים כי עשרה מהנחקרים נעצרו לחקירה באזהרה ושבעה עוכבו לחקירה. הנחקרים חשודים במעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, עבירות לפי חוק מע"מ ועבירות נוספות. את החקירה מנהלת המשטרה בשיתוף רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

עוד אמרו במשטרה כי החקירה "מתמקדת בתופעת השחיתות הציבורית. החקירה הסמויה החלה בעקבות פיקוח על פעילות פלילית בקרב גורמים העוסקים בפשיעה חמורה, שזוהו כמי שנכנסו לוואקום שנוצר לאחר סיכולי עומק בארגוני הפשיעה הגדולים בישראל. במהלך החקירה הסמויה נחשף שיתוף פעולה לכאורה בין גורמי פשיעה חמורה אלה לבין בכירים ברשויות מקומיות שונות וכן ברמה הארצית. עם מעצרם של החשודים, נערכו חיפושים בבתיהם ומשרדיהם וכן מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת".

 

דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, התייחסה לעיתוי חקירתו של ח"כ ביטן ואמרה כי "אין קשר בין חוק ההמלצות לבין חקירת ביטן. החקירה בנושא מתנהלת כבר יותר משנה, והיא החלה סביב גורמים פליליים בפשיעה החמורה. משם עלו חשדות שקשורים לגורמים במישור המוניציפלי והארצי. יום הפיכת החקירה מסמויה לגלויה נקבע מראש בהתאם לפרמטרים קבועים בהתפתחות החקירה והוא לא נקבע בהתאם להתפתחויות פוליטיות".

 

במהלך אוקטובר דווח כי נבדק האופן שבמהלכו כיסה ביטן את חובותיו, שהצטברו בתקופה שבה כיהן כיו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשון לציון. ביטן, התברר, הסתבך עם השוק האפור לאחר שלווה כספים לטובת המועדון. בהמשך הועברו לפריטה בשוק האפור המחאות שמסרו לטובת עמותת הכדורגל הורים של ילדים שמשחקים באגודה. על פי הערכה, חובותיו של ביטן לשוק האפור הגיעו למיליוני שקלים. הוא, מנגד, טען שהחוב הגיע לכדי 600 אלף שקל בלבד והקפיד לומר כי כיסה את חובותיו בעצמו ובאמצעות משפחתו.

 

אז מסר ביטן בתגובה: "אין לי בעיה שיעשו בדיקה ויחקרו כל מה שהם רוצים. זה חומר ממוחזר. הייתה חקירה ב-2010, נשאלתי ועניתי על הכול. אין שום מידע חדש. אותו אחד שמעביר חומרים למשטרה הוא אדם שאין לי כל היכרות איתו. אני רק יכול לומר שהעיתוי של כל הסיפור הזה לא מקרי. יחד עם זאת, אף אחד לא ירפה את ידיי ואמשיך לייצג את בוחרי נאמנה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x