$
משפט

חקירת משווקי פיפ"א: יש תשתית לכתבי אישום

חקירה של רשות ההגבלים העסקיים גילתה כי המשווקים הישראלים של משחק הווידיאו הפופולרי תיאמו מחירים כדי למקסם רווחים עם הגעת המשחק לישראל. בשבועות הקרובים יזומנו חלק מהמעורבים לשימועים

תומר גנון 08:0329.11.17

רשות ההגבלים העסקיים סבורה שהתגבשה תשתית ראייתית מספקת להגשת כתבי אישום נגד המשווקים הישראלים של משחק הווידיאו והמחשב פיפ"א 2017 (FIFA 2017). זאת בעקבות חקירה בחשד לתיאום מחירו של משחק הכדורגל הפופולרי ערב השקתו בישראל. לרשות ההגבלים העסקיים ישנן מספיק ראיות כדי להגיש כתב אישום, ובשבועות הקרובים יוזמנו חלק מהמעורבים לשימוע.

 

11 חברות שיווק מעורבות בפרשה: פליי גיים, גיים אנד מובייל, ד"ר צ'יפ, דיגיטל סנטר, פאמיקון, iTechStore, יוני פלייסטיישן, גיל אקסטיישן, ג'נסיס, גיים וורלד וגיים סטיישן. עובדי החברות נחקרו, חלקם באזהרה וחלקם כעדים.

 

מתוך משחק הווידיאו פיפ"א 2017 מתוך משחק הווידיאו פיפ"א 2017 צילום: מתוך אתר FIFA

 

חקירת הרשות של תיאום מחירי פיפ"א 2017 החלה בסוף חודש ספטמבר בשנה שעברה, עם השקת גרסת המשחק החדשה בכל מדינות העולם, בהן גם ישראל. כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפתיחת החקירה הובילו, בין היתר, התכתבויות בקבוצת ווטסאפ שפתחו המשווקים והגיעו לידי הרשות, מתוכן עלה חשד לתיאום המחירים לקראת הגעת המשחק.

 

לאחר החקירה הגלויה שנמשכה כמה שבועות, פשטו חוקרי הרשות על בתים וחנויות של המשווקים בתחום ואספו מסמכים וחומרי מחשב. במקביל נחקרו באזהרה במשרדי הרשות בתל אביב חלק מהמנהלים והעובדים בחשד לביצוע עבירות של הסדרים כובלים.

 

ראיות שונות שאספה הרשות עוררו את חשדה שמתבצע תיאום מחירים, וזאת כדי למקסם את הרווחים בימים שבהם הביקוש נמצא בשיא. בדיקה שנערכה אז באתרי השוואות מחירים, העלתה שאצל חלק לא מבוטל מהמשווקים מחיר פיפ"א 2017 נע סביב 300 שקל. על פי גורם המעורה בתחום, מחירי המשחקים בחנויות ובאתרי המשווקים הישראליים גבוהים לעתים פי שניים מהמחירים בחו"ל.

 

פיפ"א היא סדרת משחקי וידיאו שמשווקת EA Sports האמריקאית מאז 1993, המאפשרת אימון קבוצת כדורגל וניהול משחק על מגרש וירטואלי. עם השקתו שבר פיפ"א 2017 שיאי מכירות, והפך למשחק הקונסולה הנמכר ביותר של 2016.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x