$
משפט

מתווה פשרה בסוגיית התביעות הייצוגיות: האגרה תעמוד על 8,000 שקל

לפי ההצעה העומדת כעת בפני ועדת החוקה, האגרות על הגשת תביעות ייצוגיות יכולה להגיע עד 24 אלף שקל; המתווה גם מפרט מקרים בהם יינתנו החזרים על תשלום האגרה

שחר אילן 19:2028.11.17
יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי, ושרת המשפטים איילת שקד מציעים מתווה פשרה בנושא האגרות על תובענות ייצוגיות. על פי המתווה, האגרות יופחתו בשליש לעומת ההצעה הנדונה בוועדה. היא תעמוד על 8,000 שקל במקום 12 אלף שקל לתובענות בבית משפט השלום, 16 אלף שקל לתובענות בבית משפט מחוזי או 24 אלף שקל כנגד רשות מינהלית. כיום לא מוטלות אגרות על תובענות ייצוגיות. 

 

ההצעה פורסמה לקראת הדיון באגרה בוועדת החוקה מחר (ד'). זאת בעקבות הביקורת החריפה של חברי כנסת וארגוני החברה האזרחית בטענה שהאגרות הגבוהות יפגעו בחלשים ויחסמו את הליך התביעה הייצוגית בפניהם.

ח"כ ניסן סלומינסקי ח"כ ניסן סלומינסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

על פי המתווה, במקרים בהם התובע זוכה או ניתן פסק דין שמאשר הסדר פשרה שבמסגרתו מתקן הנתבע את העוול ומפצה את חברי הקבוצה, התובע לא ישלם את המחצית השנייה של האגרה, והמחצית הראשונה תוחזר לו. במקרה שניתן פסק דין שמאשר הסתלקות מהתביעה – לשופט יהיה שיקול דעת האם לפטור את התובע מהחצי השני של האגרה ולהשיב לו את החצי הראשון.

 

לפי מתווה הפשרה יינתן פטור מאגרות בנושאים של אכיפת זכויות בתחום איכות הסביבה, איסור הפלייה, דיני עבודה ופגיעה באנשים עם מוגבלות. עוד מוצע להעביר תיקון חקיקה שבמסגרתו ייקבע, לראשונה, כי במקרה של תביעת סרק השופט יהיה רשאי - מטעמים מיוחדים שיירשמו - להטיל הוצאות על עורך הדין עצמו.

 

סלומינסקי אמר ש"הצעת הפשרה היא שביל הזהב לייעול המערכת. סכומי האגרות יאפשרו הגשת תובענות אמתיות ויורידו את התמריץ לתביעות סרק.

 

 

 

שקד אמרה ש"תביעות סרק רבות גרמו לפגיעה קשה בעסקים קטנים ובינוניים והעלו את מחירי המוצרים השונים". לדברי שקד, "הצלחנו למצוא את האיזון בין החשיבות בהפסקת הצפת בתי המשפט בתובענות סרק, לבין מתן האפשרות לתיקון עוולות ציבוריות אשר מצדיקות תובענות ייצוגיות. חשוב לשמר את הכלי הזה, באופן מידתי, ככלי אכיפה אזרחי חשוב".

 

יש לציין כי עדיין לא ברור האם הפשרה תספיק כדי לאשר את ההצעה מחר בוועדה, זאת לנוכח ההתנגדות הרבה להטלת אגרות גם בתוך הקואליציה. ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, למשל, התבטא בישיבות קודמות שגם הפחתה בחצי לא תספיק. לכן תידרש הפעלה של משמעת קואליציונית כדי שהפשרה תאושר כבר מחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x