$
משפט

דוד רוזן: "הפרקליטות הנחיתה נוק אאוט על חוק הביקורת"

השופט בדימוס דוד רוזן, מבקר הפרקליטות, אמר הבוקר בכנס השנתי של לשכת המבקרים הפנימיים: "חוק הביקורת הוא בלתי אפשרי"

משה גורלי 11:4816.11.17

"החוק החדש שלפיו פועלת נציבות הביקורת על הפרקליטות הוא בלתי אפשרי", אמר השופט בדימוס, דוד רוזן, מבקר הפרקליטות, "בחקיקת החוק נתנה הפרקליטות נוק אאוט לאפשרות של הביקורת לפעול. החוק הקים מחסומים. הכול שיקול דעת ומי קובע מתי מדובר בשיקול דעת? היועץ המשפטי לממשלה שכפוף בעצמו לביקורת".

 

 

רוזן, שדיבר הבוקר בכנס השנתי של לשכת המבקרים הפנימיים, התייחס למאבק שהוליד את החוק: "בתחילת הדרך היה נטוש מאבק בין הנציבה לוועד הפרקליטות, המאבק השאיר חותמו בשני הצדדים". בצד של רוזן מדובר ב"נזק" בדמות החוק שכובל את ידיו. "אבל", אמר, "אני לא דופק את הראש בקיר והפרקליטות משתפת איתי פעולה למרות המחסומים. כנראה שמבינים שם שתפקידי להאיר פינות סתומות ומוצנעות ולטפל בתקלות ושגגות ולהביא אותן בפני הפרקליטות שתתקן. יש ניגודי אינטרסים בין הפרקליטות לנציבות? נהפוך הוא - הם קיבלו מתנה שעושה עבודתה בעיניים אוהדות. זו בהחלט מתנה".

 

 

השופט בדימוס דוד רוזן השופט בדימוס דוד רוזן צילום: עמית שעל

 

 

המתנה בין היתר היא גם בהתמקדות של רוזן בתובעים המשטרתיים ובמוסמכי היועץ המשפטי, למשל תובעים עירוניים, ששם טמונות לדעתו הסכנות לשחיתות. "תובע עירוני לא יתקבל באהדה אם יגיש כתב אישום נגד קבלן שתורם לראש העיר ויש חשש שיגידו לו את מי לתבוע ואת מי לא", אמר רוזן וחלק שבחים לפרקליטות שלא חשופה להשפעות והטיות: "הפרקליטות ככלל עובדת בנתיב מקצועי, אף גורם פוליטי לא יתערב בשיקוליה".

 

רוזן הדגים בכל זאת תקלה שיוצאת מתחת ידי הפרקליטות. מדובר בתקלה שהשופטת הילה גרסטל איתרה והצביעה עליו בדו"ח מפורט שכתבה - הזמן שעובר מרגע ההחלטה לסגור תיק ועד ההודעה שהחשוד מקבל. "אדם נורמטיבי שנפתחה נגדו תלונה בעבירת מין, חייו נעצרים מלכת, החקירה נמשכה שנה-שנתיים, והנה, אחרי למעלה משנתיים נודע לו בדרך אגב שהתיק נסגר. הוא לא קיבל הודעה על כך. שאלתי למה ובפרקליטות ענו לי שכוח האדם שלה מוגבל וזה לא התפקיד שלה אלא של המשטרה. והמשטרה, לפעמים מודיעה ולפעמים לא. ולפעמים אחרי חודשיים שלושה. המלצתי להוסיף למערכת הממוחשבת טופס לסגירת התיק".

 

במסגרת המחסומים שהקים החוק על מרחב פעולתו, ציין רוזן את הבלעדיות בהגשת התלונה רק לנפגע ישיר. "למה", שאל, ביקשתי לתקן את זה. מה זה חשוב מי מתלונן, ואם עמותה ציבורית תתלונן על תקלה או שחיתות, מה זה משנה? חשוב הוא התיקון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x