$
משפט

חשד בקנדה: חשבונות בבנק הפועלים שימשו להעלמות מס

לפי דיווחים בתקשורת הקנדית, רשות המסים במדינה דורשת מבנקים מקומיים מידע על העברות שביצעו לקוחותיהם לחשבונות בנק הפועלים. הפרשה מצטרפת לחקירה שמנהלות רשויות בארה"ב נגד הבנק בחשד שסייע ללקוחות אמריקאיים לחמוק מתשלומי מס

רן אברמסון ורעות שפיגלמן 15:3814.11.17

רשות המסים הקנדית הגישה לבית משפט פדראלי במדינה בקשה לחשיפת מידע על העברת כספים מחשבונות בבנק הפועלים. לפי היומון הקנדי "טורונטו סטאר", הרשות דורשת משלושה בנקים קנדיים (בנק אוף מונטריאול, רויאל בנק וטורונטו-דומיניון בנק) מידע על העברות שביצעו לקוחותיהם לחשבונות בבנק הפועלים בין אפריל 2011 לספטמבר 2017.

סטפני הנדרסון, שמנהלת את אגף העלמות המסים בחשבונות אוף-שור ברשות המסים הקנדית, אמרה שידוע לה כי אזרחים קנדיים השתמשו בעבר בחשבונות בבנק הפועלים כדי "להסתיר הכנסות מהרשויות ולנתב אותן למקלטי מס". לפי הדיווח, לרשות ידוע על אזרח קנדי שהחזיק חשבון השקעות בסניף בנק הפועלים בארה"ב במשך 10 שנים.

 

לפי הנדרסון, אותו אזרח "לא דיווח על הכנסות מריבית ועל נכסים בחשבונות אוף שור בשווי כולל של 11 מיליון דולר קנדי". מקרה אחר שרשות המסים הקנדית בודקת הוא של אזרח שהחזיק חשבון בבנק הפועלים ולא דיווח על הכנסות של 1.5 מיליון דולר קנדי ונכסי אוף-שור בשווי 5 מיליון דולר קנדי.

 

לרשות המסים הקנדית נודע על חשבונות נוספים שמנהלים אזרחים בבנק הפועלים במסגרת תוכנית הגילוי מרצון שהוא מפעיל. מאז אפריל 2015 דיווחו במסגרת התוכנית 114 אזרחים קנדים על חשבונות שהם מנהלים בבנקים ישראליים, שבהם הם הסתירו נכסים בשווי 159 מיליון דולר קנדי. הם שילמו עליהם מס של 17 מיליון דולר קנדי.

 

החשד לפיו אזרחים קנדים חמקו מתשלומי מסים באמצעות חשבונות מס שפתחו בבנק הפועלים לא מבשר טובות לבנק הפועלים. הבנק נמצא כעת בעיצומה של חקירה שמנהלות נגדו מספר רשויות בארה"ב, בחשד שסייע בשנים עברו ללקוחות אמריקאיים לחמוק מתשלומי מס ולעוות דיווחי דו"חות לרשויות המס.

 

סניף בנק הפועלים (ארכיון) סניף בנק הפועלים (ארכיון) צילום: בלומברג

 

תגובת בנק הפועלים בנושא: "הבנק לא קיבל שום פנייה בנושא מהרשויות בקנדה, והנושא אינו מוכר לנו". משום כך בבנק לא בודקים בשלב זה את הדברים אלא אם תתקבל פנייה מסודרת מגוף בארץ או מהרשויות בקנדה, הרלוונטיים לעניין.

 

הדיווח האחרון של הבנק בנושא החקירה היה ברבעון השני השנה, עם מועד פרסום הדו"ח הכספי בגינו. הבנק עדכן אז כי המטרה היא להגיע בחודשים הקרובים להסדר ביחס לחלוקת האחריות בין בנק הפועלים לפועלים שוויץ, כאשר הבנק לאותו מועד לא מגדיל את ההפרשה ביחס לעדכון האחרון שלה שבוצע בחודש מרץ השנה.

 

היקף ההוצאות המצטבר מסתכם ב-188.5 מיליון דולר (660 מיליון שקל), מתוכם 145 מיליון דולר הם הפרשה ביחס לחקירה שמנהל מול הבנק משרד המשפטים האמריקאי ה-DOJ, ועוד 43.5 מיליון דולר הפרשה על חשיפה לסכומים שייתכן שהבנק יידרש לשלם לרשויות אחרות בארה"ב – בהתאם לדרישה של הפיקוח על הבנקים - בהיקף של לפחות 30% מההפרשה בפועל ל-DOJ.

 

נכון למועד הדיווח של הרבעון השנ,י לא התקיים דיון בין נציגי קבוצת הבנק ועורכי דינה לבין הרשויות האמריקאיות ביחס לסכומים שתידרש קבוצת הבנק לשלם.

 

הבנק מציין: "החקירה הפנימית והעברת המידע לרשויות מהבנק ומבנק הפועלים שוויץ נמשכים. במקביל נבדקים, באמצעות צדדים שלישיים, המתדולוגיה ואופן הבדיקות שערכה קבוצת הבנק.

 

"נציגי קבוצת הבנק, אשר עומדים בקשר ונפגשים עם נציגי הרשויות בארצות הברית, צפויים להמשיך להיפגש ולהחליף טיוטות עם הרשויות האמורות.

 

"קבוצת הבנק דנה עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע למידת האחריות שייקחו בנק הפועלים והפועלים בשוויץ על עצמם, במסגרת הסדר או הסדרים מוסכמים (אם יושגו), ובדבר מתכונתם ואופיים במטרה להגיע להסדר, או הסדרים, במהלך החודשים הקרובים".

 

בפיקוח על הבנקים לעת עתה לא מתייחסים לנושא, ועל כן לא ידוע האם הפיקוח מעורב בבדיקה של הדברים האמורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x