משפט

5 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 75 אלף שקל נגזרו על בנו של הרב עובדיה יוסף

אברהם יוסף ששימש כרב העיר חולון הורשע כי קידם את הבד"ץ המשפחתי. במסגרת הסדר טיעון התחייב הרב להתפטר מתפקידו כרב העיר, להשעות עצמו ממועצת הרבנות הראשית ולא להתמודד על תפקיד ציבורי כלשהו במשך 7 שנים.

זוהר שחר לוי 14:0113.11.17

5 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 75 אלף שקל נגזרו היום (ב') על הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ששימש כרב העיר חולון והורשע כי קידם את הבד"ץ המשפחתי. במסגרת הסדר טיעון התחייב הרב להתפטר מתפקידו כרב העיר, להשעות עצמו ממועצת הרבנות הראשית ולא להתמודד על תפקיד ציבורי כלשהו במשך 7 שנים.

 

הרב יוסף הועמד לדין בדצמבר 2015 בבית משפט השלום בתל אביב על שתי עבירות של הפרת אמונים. על פי כתב האישום, יוסף, ששימש כרב העיר חולון וכממלא מקום רב העיר אור יהודה, ניצל את מעמדו וניתב בעלי עסקים לממכר בשר לשכור את שירותי בד"ץ בית יוסף, גוף השגחת כשרות פרטי בבעלות משפחתו.

 

הרב אברהם יוסף הרב אברהם יוסף צילום: מוטי קמחי

 

 

שופט בית משפט השלום בתל אביב, צחי עוזיאל, הרשיע את הרב ביולי האחרון וקבע כי היה במעשיו אינטרס אישי, משפחתי וכלכלי, הגם שלא ישיר. בהתאם לממצאי הכרעת הדין, הסכים הרב יוסף להעניק תעודת כשרות מהדרין מטעם הרבנות המקומית רק לעסקים לממכר בשר ששכרו את שירותיו של אחד משלושה גופי בד"ץ שאישר, כאשר רק בד"ץ יוסף, שהוא אחד מהשלושה, פנה לציבור צרכני הכשרות הספרדי, שהוא הרוב המכריע בערים חולון ואור יהודה. השניים הנוספים שאושרו, בד"ץ העדה החרדית וכשרות הרב לנדאו, היו מזוהים יותר עם העדה האשכנזית ומחירי הבשר תחת פיקוחם יקרים ממחירי הבשר של בד"ץ בית יוסף. בדרך זו, נקבע בהכרעת הדין, "לא הותיר הנאשם בידי ציבור צרכני הכשרות הספרדי בחירה ממשית, אלא להתקשר עם בד"ץ בית יוסף בלבד".

 

עוד נקבע בהכרעת הדין כי מעשיו של הנאשם "הביאו לקידום גוף אחד שיש לו אינטרס לגביו ולמניעת תחרות חופשית בערים המדוברות, ומשכך פגעו הן בגופי הכשרות הפרטיים האחרים, הן בבעלי העסקים והן בציבור צרכני הכשרות, "אשר לו בעיקר חבר הנאשם חובת נאמנות מתוקף תפקידו".

 

לאחר הכרעת הדין, הודיעו נציגי הפרקליטות וסנגורו של הרב יוסף, עו"ד טל שפירא, כי הגיעו להסדר טיעון שבמסגרתו מתחייב הנאשם להתפטר ממשרתו כרב העיר חולון, להשעות עצמו באופן בלתי חוזר מתפקידו כחבר מועצת הרבנות הראשית עד לסיום הקדנציה הנוכחית והתחייבות שלא להתמודד שוב על תפקיד זה. עוד במסגרת ההסדר, מתחייב הרב שלא להתמודד על תפקיד ציבורי כלשהו למשך 7 שנים מיום חתימת ההסדר. בכפוף לכך, הוסכם כי העונש שינתן לרב יכלול מאסר על תנאי וקנס של 75 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x