$
משפט

כיצד יכול לשהות תושב זר בישראל לאחר שהזוגיות עם בן זוג ישראלי הסתיימה

במהלכו של תהליך קבלת אזרחות או אישור לתושבות קבע עבור אזרחים זרים, ישנה התייחסות לטיב ולעומק יחסיו עם בן הזוג בעל האזרחות הישראלית. בעת פרידה או פטירת בן הזוג הישראלי עולה באופן טבעי השאלה אודות המשך שהותו של בן הזוג הזר בישראל

עו״ד ניצן הראל 10:3122.10.17

במדינת ישראל ישנם לא מעט בני זוג המעוניינים למסד ולהקים משפחה כאשר אחד מבני הזוג הוא תושב זר. על בני הזוג המעוניינים להסדיר דרך קבע את מעמד בן זוגם לפנות באופן מסודר לרשות האוכלוסין וההגירה על מנת להניע תהליך ממושך ומדורג, כשבסופו יזכה בן הזוג הזר למעמד אשר יעניק לו זכויות. כל ההליך למעשה מבוסס על הזוגיות של בני הזוג הנבחנת לאורך כל ההליך. אך מה קורה בעת פטירת בן הזוג הישראלי או לחילופין פרידה לאחר שנים ארוכות של זוגיות וחיים בישראל.

  

עו"ד ניצן הראל עו"ד ניצן הראל צילום: נועה לוסקי

 

כמו בדינמיקה המתרחשת בכל זוגיות, גם בזוגיות של אזרח ישראלי ותושב זר עלולים להיווצר מצבים בהם מחליטים בני הזוג על פרידה. תהא הסיבה אשר תהיה. הפסקת הקשר הזוגי של השניים תעצור לאלתר את ההליך המדורג עבור בן הזוג הזר והוא יתבקש לזוב את הארץ שהרי כאמור בקשתו למעמד תושב קבע או אזרח, הייתה מבוססת ונבעה מקיומו של הקשר הזוגי עם אזרח ישראלי שאינו מתקיים עוד. האם ישנה משמעות לשנים הארוכות בהן שהה בישראל? לעבודתו המבוססת? למשפחה שהקים? לחבריו לעובדה שמכיר את השפה העברית על בוריה ורואה עצמו כישראלי לכל דבר?

 

ומה גורלם של בני זוג לאזרחי ישראל אשר נפטרו, לאחר שנים ארוכות של קיום זוגיות וחיים משותפים בישראל?! האם יאלצו לאחר שנים ארוכות לעזוב את המדינה שהחשיבו כמדינתם לכל דבר ועניין.

 

במקרים בהם לבני הזוג ילדים משותפים שנולדו וגדלו בישראל הופכת הסיטואציה אף למורכבת עוד יותר. מקרים מורכבים אלה ובהתאם לנסיבות ניתן לבקש מרשות ההגירה והאוכלוסין לבחון, מתוך טעמים הומניטאריים, הארכת שהותו של התושב הזר בישראל וזאת על אף הפרידה או הפטירה מבן הזוג ובכך למנוע גירושו ולהביא להמשך בחינת מעמדו בישראל.

 

בקשות אשר מוגשות מטעמים הומניטריים נבחנות כבזכוכית מגדלת בשל חריגותן מהכלל ועל כן ההחלטה בהן עלולה להתעכב תקופה ארוכה. מצב זה אומנם מתיר לאזרח הזר לשהות בישראל אך למעשה מונעת ממנו לעבוד ולהתפרנס כדין ואף מונעת ממנו זכויות סוציאליות שונות.

חשוב לדעת שלמקרים חריגים מסוימים אף קבעה הרשות נהלים ברורים להמשך טיפול, מקרים כגון הפסקת זוגיות בשל אלימות במשפחה או פטירה של ן הזוג לאחר שנים ארוכות של זוגיות.

 

על תושב זר המעוניין לקבע את מעמדו ותושבתו בישראל בהתבסס על זוגיות עם אזרח ישראלי להכיר את ההליכים הפתוחים בפניו, אלו בקשות יש באפשרותו להגיש האם יכול לערער ובפני מי, במקרה בו הזוגיות הסתיימה ובמקרה בו הרשות דורשת גירושו בשל כך.

מומלץ להיוועץ ולעבור את ההליך בליווי עורך דין המתמחה בנושא תושבות, הגירה והסדרת מעמד על מנת להגיש את ההודעה והבקשה הנכונה שתביא למיצוי הזכויות להן זכאי עפ"י החוק, תמנע את גירושו ותביא, בסופו של הליך וככל הניתן בהתאם לנסיבות, לקבלת מעמד בישראל.

 

עו"ד ניצן הראל עוסקת בתחום מינהלי והסדרת מעמד, שותפה מנהלת במשרד עו"ד הראל נבון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x