$
דעות

שכר מינימום לחיילים? פגיעה באתוס צבא העם

חוסר האחריות של ההצעה של גבאי לשלם שכר מינימום כפול: העלות של ההצעה היא 6-7 מיליארד שקל והסכנות הביטחוניות שהיא מייצרת עצומות

שחר אילן 15:5903.10.17

להתנערות של יו"ר העבודה אבי גבאי מעיקרון השוויון בנטל, נלוותה גם הצעת שוחד לציבור החיילים ובני משפחותיהם – תשלום שכר מינימום לכל חייל. כאילו שעוד כסף יכול לתקן את האפליה בין דם לדם, כאילו שהעובדה שחייל יקבל 5,300 שקל בשנה (ולא 800 עד 1,600 כמו שהוא מקבל היום), יכולה לפצות על הסיכוי של החייל להיהרג או אפילו על הוויתור שלו על החופש בשלוש שנות נעורים.

 

גבאי אמר בראיון לרשת המקומונים החרדית "קו עיתונות" ש"אני בעד שמי שהולך לצבא יקבל שכר מינימום. אני רוצה שכמה שיותר חרדים ילכו לצבא, אבל מי שהולך לישיבה או לשירות אזרחי זה בסדר גמור".

 

 

 

חוסר האחריות של גבאי כפול, גם כלכלי וגם ערכי. בהיבט הכלכלי מדובר בעלות נוספת של כ-50 אלף שקל בשנה לחייל וב-6-7 מיליארד שקל, פי 1.5 מהעלות של הסדר הנכים. כיוון שגבאי הוא מועמד לראשות הממשלה ראוי לשאול על חשבון מה הוא מציע להעניק שכר מינימום לחיילים?

 

חיילי צה"ל חיילי צה"ל צילום: bigstock

 

 

האם זה יותר חשוב מהעלאת קצבאות הזקנה שהן בעייתיות לא פחות מקצבאות הנכים והסיבה היחידה שאין מטפלים בהן היא שהקשישים לא חוסמים כבישים. האם על חשבון האפשרות להנהיג מעונות יום חינם - מהלך שיכול לעשות נפלאות למשק. האם על חשבון האפשרות להגדיל את התקציב של רשות החדשנות, תקציב שיכול לתרום לעתיד של כולנו? לא רק שהצורך בתשלום שכר מינימום לחיילים לא ברור, גם אין דרישה כזו מצדם ומצד המשפחות. רק דרישה לכיסוי הוגן של הוצאות.

 

אלא שלהצעה של גבאי לשלם לחיילים שכר מינימום יש משמעות נוספת – ביטול בפועל של ההיבט ההתנדבותי בשירות ופגיעה קשה באתוס צבא העם. כי מי שמקבל שכר מינימום הוא לא מתנדב, הוא עובד. והמדרון מכאן לצבא מקצועי מאוד חלקלק.

 

יש המון סיבות למה צבא מקצועי הוא רעיון שאסור לדון בו. אחת מהן היא שהדבר העיקרי שמגן על הדמוקרטיה הישראלית היא העובדה שהצבא הוא הילדים שלנו ואם גנרל יאמר להם לעלות על גבעת רם הם יצחק לו בפרצוף. אבל אם הצבא יהיה מורכב בעיקר מימנים ואנשי שכבות חלשות? האם גם אז הוא יהיה גורם ששומר על הדמוקרטיה ולא גורם שמסכן אותה?

 

בשנים האחרונות ליחידות הסייבר והמודיעין יש לא פחות חשיבות מאשר ליחידות הקרביות. רק שירות החובה מבטיח שטובי בני האליטות יגיעו ליחידות הסייבר והמודיעין. צבא מקצועי או אפילו תשלום שכר מינימום ייתן להם סיבה לא לשרת. כי אם זה לא שרות אלא עבודה, הם יכולים לעבוד במקום אחר מכניס פי כמה. ושיהיה ברור בניגוד לאגדות, לא רק שאין היום השתמטות באליטות החילוניות: קרוב ל-90% מהגברים היהודים הלא חרדים מתגייסים ובתיכונים של צפון תל אביב האחוזים גבוהים יותר.

 

אז למה גבאי זורק הצעות כל כך מסוכנות בלי לחשוב על המשמעויות שלהן? כי הוא חושב שיוכל לקנות את תמיכת החרדים במועמדותו להיות ראש ממשלה. בפועל אין לכך כל טעם. אם למרכז ולשמאל לא יהיה גוש חוסם, החרדים בכל מקרה ילכו עם הליכוד. אם יהיה לו גוש חוסם, לחרדים לא תהיה ברירה אלא להיכנס לממשלה. וראוי שמועמד ציוני לראשות הממשלה לא יעלה רעיונות שמסכנים את בטחון המדינה ועתידה, אפילו אם הוא נורא רוצה להתחנף למפלגות החרדיות.

 

ולכן מופנית בזו קריאה לפוליטיקאים: אחרי ההעלאה החיובית שהממשלה הזאת ביצעה בתשלומים לחיילים, בכלל לא בטוח שיש צורך בהגדלה משמעותית נוספת. ובכל מקרה, אם אתם רוצים לוותר על השוויון בנטל, אל תמכרו אותו בכסף. תוציאו את הרעיון לשלם לחיילים שכר מהמשוואה. ואם רוצים לתת יותר כסף לחיילים, יש לעשות זאת באמצעות תוכניות להבטחת עתידם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x