משפט

דוד שרן הורחק ל-30 יום נוספים מתפקיד מזכיר קצא"א

שרן היה אמור לחזור לעבודתו לאחר 21 יום, אך המשטרה ביקשה להאריך את הרחקתו מהחברה. שופטת בית משפט השלום בראשון לציון עינת רון: "בפרשה חומר חקירה רב מאוד - יש להיערך לכך שהיא תימשך עוד פרק זמן לא קצר"

זוהר שחר לוי ותומר גנון 16:2203.10.17

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ג') ב-30 ימים נוספים את הרחקתו של דוד שרן, החשוד במסגרת פרשת הצוללות, ממשרדי קצא"א. "בפרשה חומר חקירה רב מאוד, יש להיערך לכך כי היא תיארך עוד פרק זמן לא קצר כלל ועיקר", נכתב בהחלטה שעליה ערער סנגורו של שרן לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד.

 

"הגם שסברתי", כתבה השופטת עינת רון בהחלטתה, "כי מוטב היה לה לבקשה זו כי הייתה מוגשת מבעוד מועד ולא בשלהי היום האחרון של המועד הנקוב בהסכמות הצדדים, הרי שיש להיענות לה במובן זה שהרחקתו של החשוד ממשרדי קצא"א תוארך עד לקיום דיון במעמד הצדדים".

 

"סברתי", כך לפי ההחלטה, "כי באיזון הנכון של כלל השיקולים, דהיינו מחד גיסא הפגיעה בעבודתו של החשוד והרחקתו ממנה למספר שעות נוספות, אל מול החשש לפגיעה ממשית בחקירה, יש להיענות לבקשה".  

 

 

לפי השופטת, העיסוק במקרה זה אין בשאלת הפגיעה בחופש העיסוק של שרן, אלא בשאלת האיזון בין פגיעה אפשרית במכלול זכויותיו, לרבות רצונו לשוב למקום עבודתו, לבין מתן האפשרות למשטרה לסיים את חקירתה מבלי שזו תשובש ותפגע באופן משמעותי.

 

"מדובר", כך נכתב בהחלטה, "בפרשה שהיא מורכבת ומסועפת ונאסף בה עד כה חומר חקירה רב מאוד, הן בעניינו של חשוד זה והן בעניינם של חשודים אחרים. החקירה מצויה בעיצומה ויש להיערך לכך כי היא תיארך עוד פרק זמן לא קצר כלל ועיקר".

 

לדברי השופטת, המשכה של החקירה מחייב את הרחקתו של שרן ממשרדי קצא"א וממשרדי ממשלה נוספים "על מנת שהחקירה לא תפגע באופן ממשי. אציין כי כעולה מהנספח שהוא לעיוני, הרי שעולה חשש ממשי וקונקרטי לשיבושה של החקירה".

 

 

דוד שרן בבית המשפט (ארכיון) דוד שרן בבית המשפט (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

 

בעקבות החלטה זו פנה סנגורו של שרן, עו"ד איתן מעוז, בערעור דחוף לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד. לדבריו, בקשת המשטרה להאריך את הרחקתו של שרן מקצא"א נולדה רק לאחר פרסומים בתקשורת "ועל כן עיתוי הבקשה מעורר תהיות".

 

"בפרט", כתב מעוז, "נוכח העובדה שביום ראשון נחקר שרן במשרדי להב 433 ושם דובר עמו על כך שהוא חוזר לעבודה ביום שלישי. שום הסתייגיות של החקירות לא הועלתה מכך". עוד ציין עו"ד מעוז כי פרשת הצוללות בה חשוד שרן עוסקת בחשדות הנוגעים להתנהלות סביב עסקאות שביצעה הממשלה לרכישת צוללות וספינות גרמניות. "כיוצא בכך", נכתב לבית המשפט, "אין כל קשר ענייני בין נושא החקירה לבין חברת קצא"א. לפיכך אין גם כל טען סביר, מדוע יתעורר כל חשש מחזרתו של שרן לעבודתו בקצא"א".

 

עוד צוין בערעור כי שרן מעולם לא נחקר על עבודתו בקצא"א או באשר לאנשים עמם הוא עובד ומעולם לא נאסר עליו לשוחח עם העובדים במקום ומעולם לא נטען כי מי מהעובדים מעורבים בחקירה הזו בדרך כלשהי.

 

"בכל הכבוד", נכתב עוד, "בקשת המשטרה לפגוע בפרנסת שרן מטעמים הקשורים לטענתה בחקירה – בו בזמן שאינה מגלה ידע בסיסי כלשהוא לגבי מאפייני מקום עבודתו -מעידה על העדר כל צורך חקירתי אמיתי, ופוגעת באופן מקומם ובלתי מידתי בעורר ובמשפחתו... כניסה פיזית למשרדים אינה בגדר שיבוש ועל פניו הבקשה בעניין זה פגומה לחלוטין ונעדרת כל הגיון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x