$
תיירות

הטרור והברקזיט הובילו לקריסת מונארך הבריטית

מונארך לא התאוששה מאובדן שניים מיעדיה המרכזיים, מצרים ותוניסיה, בעקבות פיגועי טרור. היחלשות הליש"ט פגעה ביכולתה להתחרות בחברות לואו־קוסט אחרות

שירות כלכליסט ועמרי מילמן 08:4702.10.17

מונארך איירליינס, חברת הלואו־קוסט הבריטית קרסה היום (ב') בבוקר ופעילותה הופסקה מיידית, כך ש־110 אלף נופשים מחוץ לבריטניה ו־300 אלף נוסעים עתידיים נתקעו ללא טיסות. מונארך היא חברת התעופה הגדולה ביותר שקרסה בבריטניה מעולם.

 

 

 

מונארך פעלה בישראל מאז דצמבר 2015 והפעילה שני קווים ישירים מתל אביב ללונדון ומתל אביב למנצ'סטר, שלוש פעמים בשבוע, בנוסף לקו עונתי מאילת ללונדון בין נובמבר למרץ.

 

מטוס של מונרך איירליינס מטוס של מונרך איירליינס צילום: אי פי איי

 

מטוסים יצאו היום להחזיר את הנוסעים התקועים ביעדים השונים, בהם גם תל אביב ואיביזה. בראיון לרשות השידור הבריטית BBC כינה שר התחבורה כריס גריילינג, את הפעילות להחזרת הנוסעים "מבצע ההחזרה למולדת הגדול ביותר בעתות שלום". "מה שקרה הוא מעבר לשליטתה של הממשלה", אמר גריילינג. "רק בשעות האחרונות התברר כי מונארך לא הצליחה לסגור חבילת חילוץ. הם אמנם היו במשא ומתן עם חברות תעופה אחרות אבל למרבה הצער זה לא קרה", אמר.

 

מונארך נמצאת בבעלות חברת ההשקעות גרייבול קפיטל מאז 2014, אז מכרה אותה משפחת מנטגאזה השוויצרית. בשבועות האחרונים ניהלה החברה מו"מ עם רשות התעופה האזרחית (CAA) על חידוש רשיונה למכירת חבילות נופש (ATOL), אך הצדדים לא הגיעו להסכמה ותוקפו של הרישיון פג ב־30 בספטמבר.

 

 

 

קיץ קשה לחברות התעופה

 

מונארך, חברת התעופה החמישית בגודלה בבריטניה, מעסיקה 2,100 עובדים וטסה ל־40 יעדים מחמישה שדות תעופה ברחבי הממלכה המאוחדת. החברה הוקמה לפני 49 שנה ומחזיקה בחברת תעופה סדירה, חברה מובילה לחבילות נופש ומחלקת הנדסה ותחזוקת מטוסים.

 

קריסת החברה מגיעה על רקע קיץ קשה לחברות הלואו־קוסט האירופיות. כך, למשל, יריבתה ריאנאייר ביטלה 2,000 טיסות בחודש שעבר, כתוצאה מבלבול בלוח החופשות של טייסי החברה. אייר ברלין ואליטליה הודיעו החודש על חדלות פירעון, לאחר שלא הצליחו לעמוד בתחרות מול חברות לואו־קוסט, בעיקר בשוק הטיסות ליעדים קרובים.

 

במיוחד נתקלה מונארך בקשיים עקב תחרות עזה עם חברות לואו־קוסט שהציפו את שוק הטיסות הזולות לספרד ופורטוגל, יעדי ליבה עבור החברה הבריטית. כתוצאה מכך, אולצה מונארך לחתוך את מחיריה.

 

מונארך נפגעה גם מהיחלשות הליש"ט לאחר ההצבעה על הברקזיט ביוני 2016, שאילצה אותה לשלם 50 מיליון ליש"ט יותר בשנה עבור דלק ומטוסים, שנרכשים בדולרים. במקביל, שניים מהיעדים המרכזיים של מונארך, מצרים ותוניסיה, נסגרו לתיירים לאחר אירועי טרור ב־2015. גם אי־היציבות הפוליטית בטורקיה פגעה בחבילות הנופש של מונארך.

 

אף שחברת התעופה נהנתה ממוניטין מצוין על שירות הלקוחות שלה ודייקנות הטיסות, היא שרויה בהפסדים מאז 2009. עבור שנת 2016 דיווחה מונארך על הפסד נקי של 317.9 מיליון ליש"ט. 

 

 

 

בצי של החברה הבריטית 35 מטוסי איירבוס ובואינג. היא הזמינה לאחרונה 45 מטוסי בואינג 737 נוספים, שכנראה כבר לא יגיעו אליה.

 

קבוצת הדקה ה-90 ואפליקציית LOCO החליטו באופן חריג לאפשר ללקוחות הקבוצה שנפגעו מקריסת חברת מונארך להמיר את כרטיסי הטיסה לחברת תעופה פעילה אחרת (בתוספת המתבקשת במידת הצורך).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x