$
משפט

בלעדי לכלכליסט

פרשת UBS: העלמת המס של אשת השופט הסתיימה ב־600 אלף שקל כופר

רשות המסים סגרה בהסדר כופר את התיק הפלילי נגד אביבה גלעד, חברת מועצת העיר עכו ואשתו של השופט לשעבר משה גלעד. היא נחשדה ביחד עם בעלה בהחזקת חשבון סודי בבנק UBS שוויץ שהכספים שהזרימו אליו לא דווחו למס הכנסה

תומר גנון ועמרי מילמן 06:5102.10.17

רשות המסים סגרה בהסדר כופר את התיק הפלילי נגד אביבה גלעד – חברת מועצת העיר עכו ואשתו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה לשעבר משה גלעד – שנחשדה ביחד עם בעלה בהעלמת מס, זאת בהתאם להמלצת הפרקליטות. כך נודע ל"כלכליסט".

 

חוסך זמן לרשות

 

הסכום ששולם בהסדר הכופר, שהוא אחת האפשרויות לסיום הליך פלילי מבלי שיוגש כתב אישום, עומד על 600 אלף שקל. סכום זה נחשב לגבוה למדי במונחי כופר.

 

עם זאת, לא ידוע מה היו השיקולים שעליהם התבססה הרשות בהחלטתה לסגור את התיק בהסדר כופר. סגירת התיק בכופר לא מעידה בהכרח כי אין ראיות אלא שיקולים הגורמים לרשות המסים להעדיף לפנות למסלול זה כמו למשל אם האשם שדבק בחשוד קטן יחסית או שבנסיבות מסוימות היה בית המשפט מקל על הנאשם באופן משמעותי, הטלת כופר יכולה לחסוך לרשות זמן ומשאבים. שיקולים נוספים יכולים להיות מצבו האישי של הנאשם (למשל גיל מבוגר), מידת מעורבות נמוכה, הסתבכות ראשונה עם החוק וכו'.

 

מימין: אביבה גלעד ומנהל רשות המסים משה אשר מימין: אביבה גלעד ומנהל רשות המסים משה אשר צילום: עמית שעל, גיל נחושתן

 

 

בני הזוג גלעד נחקרו בספטמבר 2014 בחשד שהחזיקו בבנק UBS שוויץ חשבון סודי שהכספים שהזרימו אליו, והיו חייבים לכאורה במס, לא דווחו למס הכנסה. השופט גלעד יצא לחופשה זמן קצר לאחר שנחקר, ובאוגוסט 2015, בסמוך לסגירת התיק הפלילי נגדו מחוסר ראיות מספיקות, הוא הודיע על פרישה מכס השיפוט.

 

שבועיים לפני כן הודיעה הפרקליטות כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגד אשתו, וגלעד נימק את פרישתו ברצונו "להתייצב לצד רעייתו". לטענת הפרקליטות התיק נגד השופט לשעבר גלעד נסגר לאור הקושי להוכיח שהיה מודע לקיום החשבון, או שהכספים שייכים לו לבדו או ביחד עם אשתו.

 

פרשת UBS, אחת החקירות הגדולות בשנים האחרונות של מס הכנסה, נפתחה בעקבות מעצרו של רוני אליאס, יועץ השקעות בכיר לשעבר בבנק השוויצרי בעל אזרחות כפולה - ישראלית ושוויצרית. אליאס הגיע לישראל להיפגש עם לקוחותיו, שעל פי החשד החזיקו חשבונות סודיים ולא מדווחים בשוויץ. הוא נעצר במלון הילטון בתל אביב במהלך פגישה שקבע עם לקוחותיו בוריס ואבישר וייסמן, בעלי רשת המרפאות קליניקה און הפועלת במזרח אירופה.

 

לפני כשנה הגישה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) כתב אישום חמור נגד השניים על העלמת מס מתוך הכנסות בהיקף של כ־730 מיליון שקל. נגד אליאס לא הוגש כתב אישום והוא משמש עד תביעה בתיק.

 

ברשימת אנשי הקשר בטלפון הנייד שלו שתפסו חוקרי הרשות במסגרת החקירה, נמצאו שמות של עשרות ישראלים שלפי החשד העלימו מס דרך החשבונות שהוא ניהל עבורם. אחד השמות היה של אביבה גלעד.

 

באישור היועץ המשפטי לממשלה באותם ימים, יהודה וינשטיין, בני הזוג נחקרו באזהרה על ידי חוקרי פקיד שומה חקירות מס הכנסה חיפה והצפון. בסופו של דבר הוחלט בפרקליטות לסגור את התיק נגד השופט גלעד, אולם להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד רעייתו. כעת מתברר שגם התיק נגד אשתו של השופט נסגר אולם בהסדר כופר.

 

פגישות במלון פאר

 

בנוסף לאביבה גלעד, הפרקליטות הודיעה לפני כחודשיים וחצי שהיא שוקלת להעמיד לדין שמונה חשודים אחרים בפרשת UBS, בכפוף לשימוע, על העלמת הכנסות פיננסיות מהשקעותיהם בבנק. לפי החשד המעורבים, שגם שמותיהם נמצאו ברשימה של אליאס, החזיקו כספים בחשבונות סודיים בבנק השוויצרי, שעליהם לא דיווחו בישראל, וכן העלימו הכנסות שהפיקו בחשבונות אלה.

 

לפי החשד הלקוחות של אליאס נהגו להיפגש איתו בחשאיות במלון פאר בתל אביב על מנת לקבל מידע ולהעביר לו הוראות לגבי פעולות בחשבונות. בכך הם נמנעו מהעברה וקבלה של מסמכים מהבנק, או יצירת קשר טלפוני עם UBS מחשש שייחשפו כהיותם בעלי חשבון בבנק השוויצרי. גלעד סירבה להגיב.

 

מימין: אביבה גלעד ומנהל רשות המסים משה אשר
בטל שלח
    לכל התגובות
    x