$
משפט

הנאמן התנגד, אבל ביהמ"ש אישר פטור חלקי לחייב בפשיטת רגל

השופט הסביר כי התכנית שהציע החייב צריכה להיבחן בהתאם למצבו הכלכלי העדכני. נקבע כי החייב יופטר מחובותיו אם ישלם את חוב הפיגורים שהצטבר בתיק ויוסיף לקופת הכינוס 60 אלף שקל

עו"ד ענבל מרזוק 10:2602.10.17

הליכי פשיטת הרגל נגד חייב נפתחו במאי 2011 בעקבות חובות לשבעה נושים שונים בסכום כולל של 926,717 שקל, מתוכם חוב מע"מ לרשות המסים בסך 181 אלף שקל.

 

לפי החוק, רשות המסים היא "נושה מועדף" הקודם ליתר הנושים בפשיטת רגל ובהתאם לכך נקבע כי החייב ישלם לה 82,379 שקל לפני כולם. בינואר 2014, שנה לפני שהוכרז באופן רשמי כפושט רגל, החייב הציע להסדיר את חובותיו כך שהוא ישלם את מלוא חובו לרשות המסים, ויוסיף 39 אלף שקל לטובת כיסוי חובותיו לשאר הנושים, אולם הצעתו נדחתה.

 

ביוני אשתקד, לאחר ששילם לקופה 56 אלף שקל, החייב הגיש לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה נוספת, במסגרתה ביקש לפטור אותו מתשלום יתרת חובותיו בטענה שמצבו הכלכלי השתנה לרעה.

 

במאי האחרון – לאחר שהתקיימו מספר דיונים בבקשה ובהתאם להוראות בית המשפט – החייב הגיש בקשה מתוקנת, במסגרתה טען כי עקב המצב הכלכלי הקשה הוא מתגורר עם אישתו וילדיו אצל אביו. עוד נטען כי הצעת ההסדר מינואר 2014 התבססה על כך שאביו היה אמור לעזור לו לעמוד בתשלומים, אולם מאז הוא עבר אירוע מוחי קשה וכיום הוא חי מקצבה של ביטוח לאומי ואין באפשרותו לעזור לו.

 

בנוסף, החייב ציין כי הוא פוטר ממקום עבודתו ומתקשה למצוא עבודה חלופית. על כן, הוא ביקש לאפשר לו להשלים את הסכום שנצבר בקופת הכינוס ל-100 אלף שקל ולפטור אותו מיתרת חובותיו.

 

אך הנאמן בתיק התנגד נמרצות לבקשה. לשיטתו, לפי העובדות שהציג החייב בבקשתו הוא לא יצליח לגייס את מלוא הכסף לו התחייב. הנאמן הצביע על כך שהוא טען כי אינו יכול לעמוד בהצעה הקודמת עוד הרבה לפני שפוטר ומצבו הבריאותי של אביו התדרדר – אז קל וחומר כעת.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

הנאמן הוסיף כי החייב לא הגיש דוחות בנוגע להכנסותיו והוצאותיו מזה מספר חודשים ולטעמו הוא מסתיר את מצבו הכלכלי האמיתי. על כן, הוא סבור כי אין לתת לחייב הפטר עד שיכניס לקופת הנושים לכל הפחות 165 אלף שקל.

 

לא באמת התנגד

 

השופט שמואל מנדלבום בחן את הבקשה ובסופו של דבר קיבל אותה חלקית לאחר שהתרשם כי הנאמן לא התנגד שהחייב יופטר מחובותיו, אלא התנגד לתכנית הפרעון שהציע. השופט הסביר כי התכנית שהציע החייב צריכה להיבחן בהתאם למצבו הכלכלי העדכני. בתוך כך, הוא העיר כי הנושים המסרבים להצעתו צריכים לקחת לתשומת ליבם כי הדבר לא בהכרח יוביל להצעה משופרת.

 

השופט מנדלבלום ציין כי אמנם מצבו הבריאותי והכלכלי של אבי החייב התדרדר כך שהוא לא יכול לעזור לו לכסות את חובותיו, אך אבטלתו היא מצב זמני עד שיצליח למצוא מקום עבודה חדש. יתרה מכך, השופט ציין כי החייב מתגורר עם משפחתו אצל אביו – דבר המפחית מהוצאותיו החודשיות. לפיכך, נקבע כי החייב יופטר מחובותיו אם ישלם את חוב הפיגורים שהצטבר בתיק ויוסיף לקופת הכינוס 60 אלף שקל ב-48 תשלומים. כל זאת, בתנאי שהנושים לא יגישו התנגדות להסדר בחודש הקרוב.

 

לפסק הדין

 

• שמו של עו"ד המייצג את החייב לא צוין בהחלטה

• הנאמן בתיק: עו"ד עופר גבריאלי

 

* עו"ד ענבל מרזוק עוסקת בפשיטת רגל

** הכותבת לא ייצגה בתיק

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x