$
דעות

המדריך לליקויי בנייה: כך תדאגו לביטחון הבית

משלב כתיבת פרוטוקול מסירה ובו רשימת ליקויים מסודרת ועד לבדיקה ויזואלית של איכות ביצוע הצבע. כך תימנעו מכניסה לבית עם ליקויי בנייה וחשבון הוצאות מנופח בעתיד

דורון אבקסיס 08:2522.09.17

כש-17 פקחי בנייה אמורים לבקר 13 אלף אתרי בנייה ואף לא עין אחת מפקחת על שיפוצי הבתים, מקטנים עד גדולים, פלא שכל כך הרבה בעלי דירות חדשות ומשפצים טריים המדווחים על ליקויי בנייה שנותרים ללא מענה?

 

מספר זעום זה אף מקומם יותר כשנזכרים במחקר שנעשה בטכניון בשנת 2014 לפיו ב-100%(!!) מהדירות החדשות יש ליקויי בנייה. זאת ועוד, על פי דוח החדשנות של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה 26% אחוז מהלקויות ניתן היה למנוע כבר בשלב התכנון ו-12% מעלות דירה חדשה נובעים מעלות תיקון ליקויים.

 

אוזלת ידה של המדינה, המעודדת כביכול זוגות צעירים לרכוש דירות, בפיקוח על הבנייה בישראל דלה עד לא קיימת. ליקויי הבנייה, המוכרים גם כמחלה הקשה של ענף הבנייה, הפכו להיות מובנים מאליהם והשאלה היא לא אם יהיו ליקויים אלא כמה ומה יהיה חומרתם.

 

שיפוץ של דירה שיפוץ של דירה צילום: תומי הרפז

 

ערב השנה החדשה, כשאלפי ישראלים משפצים את הדירות או פותחים שנה בבית חדש, כדאי ואף חובה לדעת כיצד ניתן להימנע מכניסה לבית עם ליקויי בניה וכיצד לשמור על עצמנו, שלא נישאר עם בית עם ליקויים וחשבון הוצאות מנופח.

 

האדריכל דורון אבקסיס, מנכ"ל קבוצת דגש – ניהול פרויקטים וחבר במועצה הישראלית לבנייה ירוקה הפועלת לשיפור וייעול ענף הבנייה והחדרת חדשנות וטכנולוגיה להורדת ליקויי הבנייה, הכין רשימת המלצות ודגשים לבדיקת הבית אחר ליקויים. אל תגידו לא ידעתי ודאגו לביטחון הבית שלכם ותושביו.

 

 

• יש לערוך הליך מסירה מסודר מול הקבלן המוסר. תהליך זה יכלול כתיבת פרוטוקול מסירה ובה יירשם כל ליקויי, קטן כגדול, כדאי ונכון לצלם ולתעד זאת גם בטלפון ולשמור. ישנן מספר אפליקציות המאפשרות צילום וכתיבת טקסט ע"ג התמונה, שילוב זה מומלץ ומונע מחלוקות בעתיד. זיכרו שמה שלא נרשם במעמד המסירה עם הקבלן, יהיה קשה להוסיף לאחר מכן (בדרך כלל כרוך במאבק משפטי מתיש).

 

• יש לבקש לפגוש ולהכיר את אנשי מחלקת הבדק של הקבלן – אלו האנשים שיהיו אחראיים על תיקון הליקויים שתאתרו בדירתכם היקרה במהלך שנת הבדק.

 

• מומלץ לוודא שנעשה שימוש בחומרי בנייה בעלי תו תקן.

 

• ליקויים בתחום האינסטלציה והרטיבות הינם הליקויים הנפוצים ביותר והמטרידים ביותר. ללא תשומת לב ראויה, הנושא ילווה את הדירה והדרים בא לתקופות ממושכות לאור מורכבות האיתור והטיפול. בשלב קבלת הדירה מומלץ לעשות את הפעולות הבאות אשר יכולות להעיד על בעיה אף אם אינה נראית לעין: יש לפתוח את כל הברזים בו זמנית בכל הבית, למלא את האמבטיות והכיורים ולאחר מכן לרוקן. בדיקה זו תוודא שהצנרת אינה סתומה כתוצאה מעבודות הבניין (כדאי לפתוח את כל קופסאות הביקורת ולוודא שהמים לא עומדים שם). בכיורים יש לבדוק שאין נזילות מהסיפונים. כמו כן יש לבדוק את מונה המים של הדירה ולוודא שהשעון אינו מסתובב בזמן שכל הברזים בבית סגורים. בדיקה זו תבטיח שאין נזילת מים במערכת המים. בעיקר, יש לוודא כי אין סימני עובש בחדרים רטובים. זה אף פעם לא מבשר טובות. חפשו זאת.

 

• חשמל: במערכות החשמל הליקויים שכיחים פחות, אך מספר פעולות פשוטות יבטיחו שהמערכת בדירה תקינה: הדליקו את כל אביזרי החשמל הקיימים (בד״כ בשלב המסירה זה יכלול דוד מים ובתי נורה זמניים – ללא הציוד הביתי הצורך חשמל רב), בדיקה פשוטה זו תוודא שהמערכת הבסיסית מחוברת ואינה מקפיצה את החשמל.

 

 

• בדיקה ויזואלית שאיכות ביצוע הצבע ראויה ואין הבדלי גוונים (לעיתים זה יופיע בשל צביעת חלקים שונים של אותו חלל במועדים שונים – אפילו כאשר מדובר באותו הגוון).

 

• שיטה פשוטה לבדיקת ביצוע הקירות באופן שיקבילו האחד לשני היא בדיקת קווי הריצוף בחלל. אם הקווים אינם מקבילים לאחד הקירות יש לבדוק איזה מהקירות סטה ממקומו.

 

• יש לבדוק היטב את האביזרים המצופים בניקל לוודא שאין כתמים. הימצאות כתמים נגרמת בדרך כלל משימוש בחומצה לטובת ניקיון והיא שורפת את הברק של הניקל.

 

• יש לבצע דפיקות קטנות על הריצוף בכל חלקי הבית באופן אקראי כדי לוודא שאין חללים ריקים.

 

יודגש כי הדרך הכי טובה למנוע ליקויי בניה הינה העסקת מפקח מקצועי, שעבר הכשרה לעבודה מסוג זה, שילווה את התהליך כבר בשלבי התכנון הראשוניים וכך ליקויים נמנעים בעודם על הנייר (עלות התיקון בשלב זה היא אפסית ביחס לעלות תיקון בלבי ביצוע מתקדמים או לאחר המסירה). כמובן שיש להמשיך ולהיעזר במפקח בשלבי הביצוע השונים לטובת ליווי ומעקב אחר הביצוע בעין בוחנת מקרוב. זכרו שככל שמועד איתור ותיקון הליקויים מתרחק ממועד יצירתו – העלות לתיקון הולכת וגדלה משמעותית.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x