$
משפט

המדינה תפצה 170 מעובדי הכור בדימונה שחלו בסרטן אך לא תיקח אחריות למחלה

הסדר פשרה בין המדינה לבין 170 עובדים וגמלאים של הוועדה לאנרגיה אטומית שחלו בסרטן יקנה להם פיצוי בגובה מאות אלפי שקלים לכל אחד, מבלי שהמדינה תיקח על עצמה את האחריות למחלתם

זוהר שחר לוי 16:0118.09.17

הסדר פשרה שהושג בין המדינה לבין 170 מעובדי הכור בדימונה שחלו בסרטן יקנה להם פיצוי בגובה מאות אלפי שקלים לכל אחד, אבל המדינה לא תיקח על עצמה את האחריות על מחלתם.

 

בהודעה על ההסדר, שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד מבהירה הוועדה לאנרגיה אטומית: "עקרונות ההסדר אינם מצביעים על אשמה או רשלנות מצד המדינה".

 

הכור בדימונה הכור בדימונה צילום: יריב כץ

 

 

מזה שנים רבות המדינה חומקת מקבלת אחריות על תחלואה בקרב עובדי הכור בדימונה. מאבקים משפטיים מתנהלים בין הצדדים ובמהלכם פוצו חלק מהעובדים בסכומים זניחים במסגרת הסדרים שונים – גם הם מבלי שהמדינה תישא באשמה.

 

היום (ב') הודיעה הוועדה לאנרגיה אטומית (וא"א) על הסכם פשרה שהושג בין המדינה לבין 170 עובדים וגמלאים של הוועדה ובני משפחותיהם. העובדים ובני משפחותיהם הגישו תביעת פיצויים נגד המדינה לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד לאחר שחלו בסרטן, ובעקבות ההסדר יקבלו עתה פיצוי כספי.

 

תקופה ארוכה התנהל בין הצדדים הליך גישור מורכב, שנוהל על ידי השופטת בדימוס אסתר דודקביץ לפי מתווה שנקבע בוועדת ריבלין. הוועדה, בראשות המשנה לנשיא בית המשפט העליון (בדימוס) אליעזר ריבלין, בחנה את נושא התחלואה בקרב עובדי הוועדה לאנרגיה אטומית.

 

במסגרת הסדר הפשרה תפצה המדינה כ- 170 עובדים, גמלאים ובני משפחות של עובדים, אשר חלו בסרטן והגישו תביעה לבית המשפט. מדובר בפיצויים מוגדלים מאלו שהוצעו בעבר, והם עומדים על מאות אלפי שקלים למשפחה.

 

בוועדה לאנרגיה אטומית אומרים כי תוצאות סקר תחלואה עצמאי שערכה ועדת ריבלין, מצביעות כי ברוב המוחלט של מחלות הסרטן "לא נמצאה תחלואה עודפת בקרב עובדים אלו בהשוואה לאוכלוסייה המקבילה".

 

"יחד עם זאת", כך לפי וא"א, "לנוכח תרומתם הייחודית של העובדים לתחום המחקר והפיתוח הגרעיני ומתוך רצון לסייע לעובדים, גיבשה ועדת ריבלין הסדר שאומץ על ידי הממשלה. ההסדר מאפשר תשלום לעובדים שחלו בסרטן ועומדים בקריטריונים מקלים, ובכך חוסך מהם את הצורך בהגשת תביעות לבית המשפט. עקרונות הסדר זה עומדים בבסיס הסדר הפשרה שנחתם כעת ואינם מצביעים על אשמה או רשלנות מצד המדינה".

 

בוא"א מוסיפים כי בהתאם להמלצות ועדת ריבלין, תוקם ועדה מתמדת שתיקרא ועדת זוהר, בראשות שופט בית המשפט המחוזי (בדימוס) שמואל ברלינר, שתבחן את זכאותם לפיצוי בגין מחלת הסרטן ללא צורך בהתנהלות ארוכה בבית המשפט.

 

יו"ר הוא"א זאב שניר אמר "אני מברך על ההסדר שהושג. בטיחות העובדים תמיד הייתה ותמיד תהיה השיקול העליון בפעילותנו. הדאגה לעובדינו המסורים היא שעמדה לנגד עינינו בגיבוש ההסדר".

 

את המדינה ייצגו עו"ד חיים זליכוב ומטעם פרקליטות מחוז תל אביב עו"ד מירב קניג ולרשטיין ועו"ד סיוון מזרחי. עו"ד אילן קנר ייצג את התובעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x