שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרסום ראשון

החשד: מקורבים למיקי גנור תרמו כספים לקמפיין הבחירות של השר שטייניץ

כך חושדים במשטרה לאחר שבדקו צ'קים שהגיעו למטה הבחירות של שר האנרגיה בשנת 2014. בתוך כך הותר לפרסום כי גרי חכים, גיסו של שטייניץ ופעיל ליכוד, ויועצו לשעבר של השר אביעד שי נחקרו ביום ראשון בפרשה

תומר גנון 08:5712.09.17

פרשת הצוללות וכלי השייט: המשטרה חוקרת חשד לפיו מקורבים לעד המדינה, מיקי גנור, תרמו כספים לקמפיין הבחירות של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בשנת 2014. זאת לאחר שהמשטרה בחנה צ'קים שהועברו למטה הבחירות של שטייניץ בעת שהתמודד בפריימריז על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) שבמשטרה בודקים האם ומדוע גנור ביקש ממקורבים אליו לתרום כספים לקמפיין של שטייניץ. על פי אתר מבקר המדינה, שטייניץ קיבל תרומות בהיקף של כ-310 אלף שקל מ-40 תורמים שונים.

 

בתוך כך הותר לפרסום כי איש העסקים גרי חכים, גיסו של שטייניץ ופעיל ליכוד המקורב גם לדוד שרן (ראש המטה של שטייניץ בעת כשכיהן כשר האוצר בשנים 2009-2013), ואביעד שי, יועצו לשעבר של שר האנרגיה לענייני כנסת וממשלה בעת שזה כיהן כשר האוצר, הם החשודים שנחקרו ביום ראשון באזהרה על מעורבותם לכאורה בפרשה. שי שוחרר למעצר בית של חמישה ימים בתום חקירתו בגין חשדות לתיווך בשוחד. חכים שוחרר בתנאים מגבילים, ובשלב זה לא ידועים מהם החשדות המדויקים המיוחסים לו.

 

 

עד המדינה, מיקי גנור עד המדינה, מיקי גנור צילום: אוראל כהן

 

על פי החשד, לאחר שעזב שי את לשכת השר ועבר לעבוד בקרן ההשקעות אייפקס, הוא עבד בהתנדבות למשך תקופה קצרה, בסוף שנת 2014, במטה הבחירות של שטייניץ כגזבר. זאת בשל היותו רואה חשבון. בחקירתו נשאל שי האם ידע שצ'קים שונים שהגיעו כתרומות למטה של שטייניץ היו מטעמם של מקורבים לגנור. ככל הידוע הוא הכחיש שידע.

 

 

 

השניים מצטרפים לשלושה מקורבים נוספים לשר שנחקרו עד עתה בפרשה: דוד שרן, ראש המטה של שטייניץ במשרד האוצר ומי ששימש בעבר כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו; יועצו הפוליטי רמי טייב; ואבריאל בר יוסף, לשעבר סגן ראש המל"ל ומנהל ועדת חוץ ובטחון בזמן ששטייניץ כיהן כיו"ר הוועדה.

 

על פי החשד, שרן הדליף במסגרת תפקידו לגנור, נציג חברת טיסנקרופ הגרמנית, מידע על מכרזים בתחום הרכש הביטחוני, וכן מה היו יחסי הכוחות והצבעות השרים בקבינט המדיני-הביטחוני שקשורת אליהם. ככל הנראה המידע שהדליף שרן לגנור, שאיתו היה ביחסי חברות, היה במטרה לסייע לנציג טיסנקורפ לקדם עסקה שבמסגרתה ירכשו ספינות הגנה על אסדות הגז מהתאגיד הגרמני. העסקה נחתמה לאחר שבוטל מכרז בנושא שפורסם בשנת 2014, ובו התחרו חברות מדרום קוריאה, איטליה וספרד.

 

 

השר יובל שטייניץ השר יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן

 

מעו"ד זיוה אגמי-כהן המייצגת את שי נמסר: "מרשי שוחרר למעצר בית אחרי החקירה. הוא שיתף פעולה ולא הסתיר דבר . מניסיוני בתיק הזה מרשי אינו קשור כלל. הוא נחקר על עניינים משנת 2014 שאינם קשורים לעבודתו בלשכת השר. בתקופה שלגביה נחקר הוא היה יועץ בקרן השקעות פרטית. הוא המום מעצם המעצר. הוא לא חשב שצריך אפילו לקחת ייעוץ משפט. הוא סבור שאין לו מה להסתיר וסיפר רק את האמת במשטרת ישראל, ואין כל מעשה פלילי במעשיו. אין לו היכרות עם גנור והוא לא קשור אליו או לכל אדם אחר מטעמו. כיום הוא עובד בכיר בגוף פרטי. והוא אדם צעיר עם שני ילדים שנקלע לסחרור שלא באשמתו".

 

עורכי הדין דוד וינצקי ודלית לומיאנסקי, המייצגים את חכים, מסרו כי "מרשנו לא נחקר בכלל על פרשת הצוללות, ושרבוב שמו לחקירה מקורו בטעות. חקירתו בכלל לא קשורה. בכל מקרה מרשנו הוכיח במסמכים שלא נפל פגם בענייניו. אנחנו סומכים על החוקרים המשובחים שגם הם יווכחו כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x