• תפריט
רכב

מסמכים בדרום קוריאה חושפים: "צים ניפחה מחירי משלוחי מכוניות יונדאי לישראל"

לפי מסמכים שנחשפו בבית דין בדרום קוריאה, צים תיאמה מחירים עם חברת הספנות NYK, מה שגרם לניפוח מחיר ההובלה ב־100 דולר למכונית

תומר הדר 08:0711.09.17

מחירן של עשרות אלפי מכוניות יונדאי שיובאו ארצה מדרום קוריאה לישראל נופח באופן מלאכותי עקב מהלך שביצעה חברת הספנות צים, כך עולה ממסמכים שנחשפו לפני כשבוע וחצי במהלך דיונים בבית דין בקוריאה.

 

תחילת הפרשה בחקירה של הוועדה לסחר הוגן בקוריאה, שהחלה לפני כשלוש שנים בעקבות תלונות של יצרני הרכב הקוריאניים (קיה, סמסונג, GM ויונדאי) על חשד לתיאום מחירים של משלוחי מכוניות לרחבי העולם.

 

עידן עופר. "צים פועלת כחוק" עידן עופר. "צים פועלת כחוק" צילום: בלומברג

 

 

עם תום החקירה הודיעה הוועדה לסחר הוגן כי תשית קנס של 43 מיליארד וון על תשע חברות ספנות עולמיות בשל תיאום מחירים. בין היתר מופיעה התייחסות לחברת צים שבשליטת קנון הולדינגס (32%) של עידן עופר וזו נדרשה לשלם קנס של 100 אלף דולר.

 

לפי מסמכי החקירה, בחקירה העולמית התגלה כי בין מרץ 2008 לאוקטובר 2011 תיאמה צים מחירי משלוחי מכוניות יונדאי לישראל עם חברת הספנות ניפון יוסן קבושיקי קאישה (NYK), הנחשבת לאחת ממובילות המכוניות הגדולות בעולם לישראל, בשיעור שניפח את מחיר ההובלה של מכונית אחת ב־100 דולר.

 

מחיר ההובלה הממוצע של מכונית מקוריאה הוא כ־900 דולר. התוצאה עבור הצרכנים היא שמחיר כל רכב עלה בכמה מאות שקלים, גם בשל העלייה במס הקנייה בעקבות המהלך.

 

מצים נמסר: "אנו עובדים בשיתוף פעולה ובשקיפות מלאה עם הרשויות הקוריאניות. טרם קיבלנו הודעה רשמית על החלטתן. צים פעלה ופועלת בכל שנותיה על פי החוק. לסוגיה אין נגיעה לשוק המכוניות בארץ". מ־NYK נמסר: "נכון שאנו תחת חקירת הוועדה אך טרם קיבלנו התייחסות רשמית ממנה".

איפה הכסף שלנו? כלכליסט מציג את ספר התקציב האמיתי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x