שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרשת הצוללות

היועץ האסטרטגי ליבר הודה שהעביר כסף מגנור לראש לשכת רה"מ

ראש לשכת נתניהו לשעבר והיועץ האסטרטגי חשודים בעבירות שוחד במסגרת פרשת הצוללות. בית המשפט האריך את מעצרם בשישה ימים

זוהר שחר לוי 15:5107.09.17

פרשת הצוללות: בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ה') בשישה ימים את מעצרם של דוד שרן, ששימש בעבר כראש לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וכראש המטה של שר האנרגיה יובל שטייניץ, ושל היועץ האסטרטגי צחי ליבר, זאת לאחר שהמשטרה ביקשה הארכת מעצר של שבעה ימים בחשד שביצעו עבירות שוחד. סנגורו של ליבר הודה בשמו במהלך הדיון כי מרשו שימש כצינור להעברת כספים לחברו שרן מאת עד המדינה בפרשה מיקי גנור, אך טען כי מדובר בטובה אישית לשרן.

 

ליבר חשוד בהעברת כ-100 אלף שקל בכמה פעימות לשרן, כך ציין בדיון סנגורו של ליבר עו"ד יאיר רגב, שאמר שלפי חשדות המשטרה הדבר נועד לשם הלבנת כספים.

 

לדברי רגב, ליבר סיפר למשטרה כי חברו שרן פנה אליו וביקש ממנו שיעביר לו את הכסף מגנור, ששימש כנציג חברת טיסנקרופ הגרמנית בעסקת הצוללות. זאת כדי ששרן יסייע לו לפי החשד בכל הקשור לעסקת הצוללות. "מכאן להגיע למצב שהוא הופך לעבריין העיקרי - זה קצת רחוק", אמר סנגורו, "לגנור היה קשר ישיר עם שרן, ליבר לא ידע ולא יכול היה לדעת עבור מה הכסף או מה המידע ששרן סיפק לגנור (בעניין עסקת הצוללות, זש"ל)".

 

 

מיקי גנור מיקי גנור צילום: תומריקו

 

רגב שאל את נציג המשטרה האם לדעתה ליבר ידע על הקשרים הפליליים בין גנור לשרן, והאם הוא תרם את חלקו בניסיון להשפיע או להניע את שרן לתת לגנור טובת הנאה תמורת הכסף. בתגובה לשאלות אלה השיב נציג המשטרה ש"אני ממש לא אשתף אותך בעדות של גנור".

 

לדבריו של רגב, "חלקו של ליבר זניח מאוד יחסית לאנשים שהם עובדי ציבור, שהם יכולים להשפיע בצורה זו או אחרת על קבלת ההחלטה שהיא יצירת עסקה כזו גדולה בפטור ממכרז. הוא לא ידע מה שרן נתן לגנור, והוא לא ידע מה שרן דיבר עם גנור. הוא עשה טובה לחבר".

 

עוד ציין עו"ד רגב כי למעורב נוסף בפרשה, עו"ד דוד שמרון, יש פוטנציאל גדול לשבש את החקירה אבל דווקא בעניינו הוחלט שלא לעצור אותו, לכן ניתן לשחרר גם את ליבר.

בא כוחו של שרן, עו"ד איתן מעוז, ציין בדיון כי ניתן לשחררו למעצר בית אף שהמשטרה ציינה כי יש 16 פעולות חקירה שעליה לבצע בעניינו וכי קיים חשש שינסה לשבש את החקירה. השופטת עינת רון האריכה את מעצרו של שרן וציינה כי מאז הדיון בעניינו נאסף "חומר חקירה לא מועט כלל ועיקר" וכן כי "חלו התפתחויות בחקירה לגבי מעורבים רבים, לרבות החשוד שבפני".

 

לדברי השופטת, בעניינו של שרן התווסף חומר חקירה "שיש בו כדי לחזק את החשד באופן משמעותי". עוד הוסיפה: "בהתחשב בהיקף המעורבים בפרשה זו, בהיקף הפרשה וסוג פעולות החקירה הנדרש בכלל, ובפרט לגבי חשוד זה, הרי שהחקירה ניתנת לשיבוש ובאופן כזה שאף לא ניתן להסתפק בחלופת מעצר".

 

הארכות מעצר נוספות

 

אתמול שוחררו למעצר בית בן 10 ימים שלושה מעצורי הפרשה: השר לשעבר מודי זנדברג, תא"ל במיל שי ברוש והיועץ הפוליטי רמי טייב. הם שוחררו בתנאים מגבילים ונאסר עליהם להתראיין בתקשורת על הפרשה. זנדברג גם הורחק למשך חודש ממשרדי קרן היסוד שם הוא משמש כיום כיו"ר.

 

זנדברג חשוד כי פעל בשליחותו של גנור וכי תיווך לשוחד בינו לבין עובדי ציבור שונים וגם קיבל שוחד. זאת תוך שימוש לכאורה במעמדו של זנדברג כיו"ר קרן היסוד כדי להגיע לעובדי ציבור בעלי השפעה.

 

דוד שרן בשבוע שעבר דוד שרן בשבוע שעבר צילום: עמית שעל

 

במסגרת החשדות נגדו העיד במשטרה גם שלום שלמה, ששימש כיועצו של נפתלי בנט וכן של נתניהו, וכן עבד תחת זנדברג בקרן היסוד. שלמה גם מקורב לשרן. 

 

במקביל, האריך אתמול בית משפט השלום בראשל"צ את מעצרו של חשוד נוסף, היועץ האסטרטגי נתי מור, בחמישה ימים נוספים. 

 

השופטת עינת רון ציינה בהחלטתה להאריך את מעצרו של מור כי מאז הדיון הקודם בעניינו "לא שקטה המשטרה על שמריה וחומר חקירה לא מועט התווסף בעניינו ובעניינם של אחרים המעורבים בפרשה זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x