משפט

רשמית: אסתר חיות מונתה לנשיאת בית המשפט העליון

הוועדה לבחירת שופטים בחרה פה אחד את השופטת אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון. חיות תחליף את מרים נאור. השופט חנן מלצר מונה למשנה לנשיאה

ענת רואה 10:4905.09.17

הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום (ג') פה אחד, את השופטת אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון. בנוסף נבחר השופט חנן מלצר כמשנה לנשיאה. חיות ומלצר יושבעו לתפקידם בסוף חודש אוקטובר.

 

 

 

מינויה של חיות לתפקיד לווה במאבק סביב סוגיית הסניוריטי, כלומר שהשופטים הוותיקים ביותר מתמנים לתפקידי נשיאים וסגני נשיאים. שרת המשפטים אילת שקד ביקשה לשנות את הנוהג ולבחור לתפקיד מי שמתאים לו ואילו נשיאת בית המשפט העליון הנוכחית מרים נאור הביעה חשש שאם תבוטל שיטת הסניוריטי, שופטים המועמדים לנשיאות ינסו למצוא חן בעיני הפוליטיקאים כדי שיבחרו בהם.

איילת שקד ואסתר חיות איילת שקד ואסתר חיות צילום: דוברות שרת המשפטים

 

 

 

המתח בין נאור לשקד הגיע לשיאו לפני כשלושה חודשים, בסוף מאי האחרון, אז דרשה נאור לכנס לאלתר את הוועדה למינוי שופטים בכדי לבחור את חיות, אך שקד סירבה והודיעה שקודם לכן יתקיים דיון עקרוני בשיטת הסניוריטי. הדיון הזה התקיים אך ללא החלטה עקרונית, אם כי בסופו הכריזו שקד ונאור שמחליפתה של נאור תהיה חיות.

 

חיות נולדה בישראל ב-1953. היא שירתה בצה"ל כחברה בלהקת פיקוד מרכז, למדה משפטים באוניברסיטת תל אביב ולאחר כ-12 שנות עבודה כעורכת דין במגזר הפרטי היא מונתה ב-1990 כשופטת בית משפט שלום. ב-1996 קודמה לבית המשפט המחוזי ומאז 2003 היא מכהנת כשופטת בבית המשפט העליון.

 

חיות עוסקת רבות במשפט אזרחי, יושבת בהרכבים הדנים בתביעות יצוגיות והיתה שותפה למשל לפסיקה שמטילה אחריות מוגברת על בנקים בשל מעמדם ה"מעין ציבורי". היא נחשבת לשופטת שמתמקדת בזכויות הפרט ולמשל תמכה בהחלת חוק שעות עבודה ומנוחה על עובדים זרים בענף הסיעוד. לאחרונה היתה חיות גם שותפה לדעת הרוב בפסק הדין בעניין השוויון במזונות ילדים בין גברים לנשים. בפסיקה בעניין מתווה הגז חיות הצטרפה לדעת הרוב שהחליטה לבטל את מתווה הפשרה הממשלתי, כאשר חיות סברה שיש לבטלו מיידית, ללא תקופת המתנה.

 

שקד אמרה היום: "ברכות לשופטת חיות ולשופט מלצר. אני מאחלת הצלחה רבה לשניהם בתפקיד, אני מקווה מאוד שנעבוד בשיתוף פעולה וננהל ביחד את מערכת המשפט. את המשך הדיונים על השיטה עצמה ננהל אחרי בחירתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x