קריירה

כלכליסט TV

צפו: הסכסוך בקפה נואר עולה מדרגה - העובדים נגד הנהלת המסעדה

העובדים הכריזו על סכסוך עבודה שייכנס לתוקפו בשבוע הבא, זאת לאחר שההנהלה החליטה לקצץ בשכרם. לפני חצי שנה התאגדו העובדים במטרה להיאבק בתנאים שמגיעים להם על פי חוק

רעות ברנע 14:4231.08.17
רבים מאיתנו עבדו בשלב כזה או אחר בחייהם בענף המסעדנות, בין אם בתור מלצרים, ברמנים, טבחים, מארחים וכו'. כל מי שהתנסה באחד מאלו בעבר יודע שהתנאים הסוציאליים וזכויות העובדים של העוסקים במלאכה הם תחום פרוץ ובלתי מוסדר בעליל. בחלק מהמסעדות לא קיימת משכורת קבועה, חלק משתכרים רק מטיפים וגם במקומות בהם התשלום הוא "מוסדר" באופן רשמי וכולל תלוש משכורת, התנאים הסוציאלים כגון פנסיה או ביטוח רפואי לא תמיד חלים על העובדים.

 

 

 

צוות העובדים של "קפה נואר", אחת המסעדות הוותיקות בת"א שבבעלות קבוצת נואר (שבבעלותה גם המסעדות סבסטיאן בהרצליה ומתחם האירועים הקומה הרביעית) מנסה לעשות קצת סדר בבלאגן בתחום הזה: לפני כחצי שנה התאגדו עובדי המסעדה – מלצרים, טבחים, מארחים ושוטפי כלים - באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד במטרה להיאבק על התנאים שמגיעים להם על פי חוק כשדרישתם המרכזית היא הסדרת התנאים הסוציאליים לכלל העובדים. מדובר בהתאגדות תקדימית וראשונה בענף המסעדות ובתי הקפה.

 

הנהלת המסעדה לא רואה עין בעין עם העובדים וניסתה ליצור עימם פשרה שמשמעותה היא קיצוץ משכרם הכולל של העובדים, קיצוץ שיבוא לידי ביטוי בכ-1,500 שקל פחות, בממוצע, בכל חודש. העובדים, שלא מוכנים לקבל את ההצעה, הכריזו על סכסוך עבודה שייכנס לתוקפו ביום שני הקרוב (4.9) - אז יוכלו העובדים על פי חוק להתחיל בצעדים ארגוניים במטרה לחתום על הסכם קיבוצי.

 

קפה נואר קפה נואר צילום: אביגיל עוזי

 

אמש בשעה 19:00 ארגנו עובדי המסעדה, יחד עם נציגי הסתדרות הנוער העובד והלומד שמלווים אותם בתהליך ההתאגדות, "מסיבת מחאה". בזמן שהמסעדה עבדה כרגיל, יצאו כל העובדים שאינם במשמרת אל חזית המסעדה מאובזרים במגאפונים ושלטי מחאה והפגינו על זכותם החוקית לתנאים סוציאליים שווים לכל עובד במסעדה.

המחאה היא אמנם מחאה פרטית של מסעדה אחת בתל אביב, אבל מדובר בנושא שיש לו השפעה רחבה הרבה יותר. אם יצליחו עובדי קפה נואר לייצר תקדים, יצטרכו שאר המסעדות ליישר קו ולאפשר לעובדיהם להנות מתנאים סוציאליים הולמים.

 

הנהלת מסעדת קפה נואר סירבה להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x