$
דעות

דעה

פרטי ההעסקה של שרה נתניהו: זז הגבול בין הציבורי לפרטי

ביהמ”ש מנע שימוש מופרז בטענה לצנעת הפרט, וחייב את עיריית ירושלים לפרסם פרטים על העסקת שרה נתניהו כפסיכולוגית

משה גורלי 07:2322.08.17

שכר וכסף: שני נושאים רגישים אצל משפחת נתניהו

 

כאשר שרה נתניהו ביקשה לחלוק עם הציבור את המטבח המתפורר והמרקיב בבית ראש הממשלה היא בחרה למשימה כוכבי תקשורת בדמות מושיק גלאמין וניקול ראידמן. אילו למשל צוותי תוכניות תחקיר היו מבקשים לתעד את ההזנחה הפושעת הזו, ולבדוק אותה בהקשר הרחב יותר של תחזוקת ותקצוב מעונות ראש הממשלה, הם היו נתקלים בסירוב נחרץ, בין היתר מטעמי פרטיות. זה לא המטבח של גולדה, זה המטבח של שרה.

 

פסק הדין שנתן שלשום השופט ארנון דראל מבית המשפט המחוזי בירושלים מספק ההצצה לעוד נחלה פרטית של שרה נתניהו - העסקתה בידי עיריית ירושלים כפסיכולוגית במערכת החינוך: מועד תחילת ההעסקה, היקף המשרה, המספר הכולל של שעות העבודה והפסקות בפעילותה שנמשכו מעל 30 יום.

 

העיתונאי בן כספית ביקש לדעת הרבה יותר ויסתפק בפחות. נתניהו והעירייה לא רצו לתת כלום וייתנו משהו. כרגיל בא בית המשפט ואיזן לאמצע. איזון שנועד לנטרל את ההתנגדות מטעמי פרטיות או ביטחון אישי. דראל הסביר שהמידע לא מסכן את ביטחונה של הגברת ולא את פרטיותה, במיוחד השכר והכסף, נושא רגיש במשפחה.

 

בכך ממשיך בית המשפט את הקו של העליון לפרסם את מועדי והיקפי השיחות בין בעלה של שרה לבין ידידיו הטובים שלדון אדלסון ועמוס רגב, לבקשת העיתונאי רביב דרוקר. גם שם נישאה ברמה טענת הפרטיות: מה לציבור ולשיחות פרטיות בין חברים. אבל בית המשפט קבע שכאשר אחד החברים הוא גם ראש הממשלה וגם רגולטור־על, ושני החברים האחרים הם שחקנים מרכזיים בתחומי העניין של החבר הממשלתי, אזי גם לציבור יש זכות לדעת על השיחות הללו.

 

שרה נתניהו. נתנה שירות פסיכולוגי שרה נתניהו. נתנה שירות פסיכולוגי צילום: אלכס קולומויסקי

 

תגידו תודה: בני הזוג נתניהו מצפים להכרת תודה מהציבור

 

המאמץ של משפחת נתניהו לתמרן ולתעתע בין הפרטי לציבורי הוא מרשים. "המדינה זה אני" הוא המוטיב המרכזי באופן שבו בני הזוג תופסים את עצמם מול הציבור. לכן חלק מהכרת התודה על נכונותם לשרתו הוא תשלום, והתשלום הזה יכול לבוא מקופת המדינה או מכיסי החברים המיליארדרים.

 

שני המסלולים האלה נחקרים היום במשטרה: הכספים מהחברים בתיק 1000, והכספים מקופת המדינה שכבר הובילו להמלצה להגיש לכתב אישום נגד שרה נתניהו.

 

טענת נתניהו שהמתנות מהמילארדרים מותרות מנסה לתקוע טריז בין הפרטי לציבורי. לדבר עם אדלסון זה פרטי, ולקבל סיגרים ושמפניה ממילצ'ן זה פרטי. אז זהו שלא. זה במקרה הטוב ציבורי, במקרה הרע מושחת ובמקרה הגרוע פלילי.

 

המלצות המשטרה להגיש כתב האישום נגד שרה הן על מימון ארוחות, המטפלת לאב החולה, העברת רהיטי הגן מהמעון הציבורי לפרטי. תיק החמגשיות, כפי שהלעיג בעלה מול המעריצים בכנס בגני התערוכה. בעל אחר, שכיהן גם הוא כראש ממשלה, ידע לקחת את האחריות כשרצו להפיל אותה על אשתו בלבד.

 

המידע שהתבקש על עיסוקה של נתניהו מבקש להאיר את התרומה החברתית שלה, שנשלפת תמיד כשצריך להדוף את הגילויים על אישיותה. לכן מתעצם האינטרס להאיר את עיסוקה ולראיין הורים וקולגות שיספרו וישבחו. יש להניח שגלאמין וראידמן יסכימו להרים את התחקיר הזה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x